Mieszkanie na własność czy na wynajem?

2019-02-05

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu Polaków w różnym wieku i różnie usytuowanych. Kupowanie własnej nieruchomości zwykle odbywa się kosztem wszystkich oszczędności albo braniem kredytu na wiele lat.

Mieszkanie na własność czy na wynajem?

Zarówno mieszkanie na własność, jak i to na wynajem ma swoje wady i zalety. Czasami warto dokładnie przemyśleć zakup lub wynajem mieszkania, bo jak w każdym przypadku, tak i w tym nie istnieje rozwiązanie idealne, spełniające wszystkie wymagania. Podejmowanie decyzji dotyczącej dalekiej przyszłości jest bardzo trudne. Pomóc może jednak świadomość, jakie zagrożenia i jakie zalety niosą za sobą te dwa rozwiązania.

Mieszkanie dla singla, mieszkanie dla rodziny

Mieszkania w Polsce nie są tanie, zwłaszcza te w wysokim standardzie, w centrum dużych miast. Brak poduszki finansowej nie powoduje jednak ochłodzenia zapału inwestorów, którzy wychodzą z założenia, że lepsze “ciasne, ale własne” lokum od tego wynajmowanego. Wydaje się jednak, że osoba, która jest singlem lub żyje w parze, ale nie zamierza zakładać rodziny, może z powodzeniem wynająć mieszkanie.

Tymczasem rodzinie będzie znacznie trudniej. Ze względu na różne obwarowania prawne dotyczące eksmisji, czy w związku z tym, że dzieci mogą nawet niechcący dopuścić się pewnych zniszczeń w lokum, znalezienie mieszkania do wynajęcia może być w takim przypadku trudne. Ponadto przeprowadzka nagła z dziećmi może naprawdę przysporzyć kłopotów, zwłaszcza kiedy maluchy chodzą do przedszkola i szkoły, a zmiany im nie służą.

Marzenie o własnym lokum a swoboda zmian

Kupowanie, urządzanie się po swojemu, organizowanie mieszkania tak, by spełniało wszelkie oczekiwania, bywa pracochłonne, ale przynosi wiele radości. Poszukujący mieszkania na własność mogą przebierać w ofertach: brać pod uwagę wielkość lokum, układ pomieszczeń, piętro, na jakim jest ono umiejscowione, ekspozycję na stronę świata. Kupiec może nawet zdecydować się na zmiany w układzie ścian.

Szukając mieszkania na własność, także z rynku wtórnego, możemy wybrać ulubioną dzielnicę miasta. To daje poczucie komfortu, a mieszkanie takie zaspokaja życiowe potrzeby. Życie jednak bywa zaskakujące. Każda zmiana pracy, pojawienie się nowego członka rodziny, wahania w stanie zdrowia, a także okoliczności zewnętrzne zachodzące w krajobrazie okolicy, mogą sprawić, że niegdyś funkcjonalne mieszkanie staje się mniej wygodne i mniej atrakcyjne. W przypadku zakupionego mieszkania pozostaje jego zmiana: sprzedaż i szukanie nowego, co wiąże się oczywiście z komplikacjami prawnymi i kosztami finansowymi.

Łatwiej zmienić mieszkanie, kiedy jest ono wynajmowane. Po prostu wystarczy złożyć wypowiedzenie i poszukać innego lokum. Taki argument często wysuwają osoby niezależne, które zmieniają pracę nie tylko w ramach branży, ale także poszukują stanowisk w innych dzielnicach, miastach czy krajach. Dla nich mieszkanie na własność może być zbyt dużym obciążeniem i kotwicą, która trzyma ich w miejscu.

Finanse w ryzach

Mieszkanie kupione na kredyt, podobnie jak to wynajmowane, zawsze jest “czyjeś”. W pierwszym wypadku należy do banku, w drugim do właściciela mieszkania. Jednak to kupione w kredycie z czasem wreszcie przejdzie na własność kupca, to wynajmowane nigdy nie stanie się mieszkaniem własnym.

Dla wielu inwestorów to wystarczający argument za tym, by mieszkanie kupować. Bo nawet jeśli trzeba je spłacać przez 20 lub 30 lat, ostatecznie może należeć do dzieci, później do wnuków. Można też porównać ceny najmu z ceną spłaty kredytu. Bywa bowiem tak, że kwoty wydawane co miesiąc są porównywalne, a po co płacić komuś co miesiąc za mieszkanie, które nigdy nie będzie naszą własnością?

Zakup mieszkania - inwestycja?

Posiadanie mieszkania na własność zawsze w pewien sposób zabezpiecza przyszłość. Mieszkanie można bowiem spieniężyć i otrzymać za nie bardzo dobrą kwotę. Jednak wciąż trzeba gdzieś mieszkać, więc za uzyskane pieniądze i tak wielu inwestorów kupuje kolejne mieszkanie lub decyduje się wynajmować lokum. Jeśli jednak inwestor dysponuje wolnymi środkami, kupno mieszkania z myślą o tym, by je wynajmować, może okazać się niezłym pomysłem na pomnażanie oszczędności, zwłaszcza w dużych miastach akademickich lub miejscowościach o walorach wypoczynkowych. 

Jak widać, podjęcie decyzji o tym, czy wynajmować mieszkanie, czy kupić, może być trudne. Jeśli wciąż nie macie pewności, co jest dobre dla Waszego konta, dla rodziny i dla przyszłości, możecie skorzystać z pomocy doradców. W Partner Nieruchomości pomożemy znaleźć mieszkanie, które czeka na kupców, jak i takie, które można wynająć. Szeroka oferta pozwoli każdemu na znalezienie lokum idealnego i na spełnianie swoich życiowych marzeń.

Artykul opublikowany: 2019-02-05 / w dziale: Porady