Najem okazjonalny – co to takiego i na czym polega?
Kupiłeś mieszkanie jako inwestycję? Chcesz na nim zarabiać? Słyszałeś o czymś takim, jak najem okazjonalny i zastanawiasz się, na czym on właściwie polega? W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje oraz źródła, dzięki którym będziesz mógł dowiedzieć się na ten temat więcej.
Najem okazjonalny – co to takiego
Najem okazjonalny, znany również jako najem krótkoterminowy, to rodzaj umowy najmu nieruchomości, która obejmuje wynajem mieszkania lub domu na krótki okres, zazwyczaj od kilku dni do kilku miesięcy. Jest to często wybierana opcja przez turystów, podróżnych służbowych lub osoby potrzebujące krótkotrwałego zakwaterowania. Umowa najmu okazjonalnego ma zazwyczaj formę pisemną i określa warunki najmu, takie jak cena, okres trwania najmu, zasady korzystania z nieruchomości oraz ewentualne opłaty dodatkowe. W przeciwieństwie do długoterminowego najmu, najem okazjonalny nie obejmuje zazwyczaj długoterminowych zobowiązań ani formalności związanych z wynajmem na stałe.
Przepisy o najmie okazjonalnym
Kwestie najmu okazjonalnego regulują odpowiednie przepisy, a dokładniej – ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r., o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, artykuł 19a, ustawa 1. Możemy dowiedzieć się z niej, że właściciel nieruchomości musi być osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań. Ponadto, umowa najmu musi zostać zawarta na czas oznaczony, który nie może przekraczać 10 lat.
Najem okazjonalny – bez umowy ani rusz
Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Ze wspomnianego wyżej przepisu wynika również, że do umowy powinny zostać dołączone następujące załączniki:
● akt notarialny, będący oświadczeniem najemcy, że ten poddaje się egzekucji,
● wskazani, że najemca będzie miał się gdzie wyprowadzić w przypadku egzekucji obowiązku opróżnienia nieruchomości,
● oświadczenie właściciela, w którym ten wyraża zgodę na zamieszkanie najemcy.
Najem okazjonalny – podsumowanie
Najem okazjonalny może okazać się atrakcyjną formą zarobku, pod warunkiem, że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem. Wynajmując nieruchomość, warto również pomyśleć o solidnym ubezpieczeniu mieszkania, z niezbędnymi rozszerzeniami, takimi jak np. ubezpieczenie na wypadek utraty czynszu.