Nowoczesne i tradycyjne sposoby na ogrzewanie w domu

2018-09-10

Wybór sposobu ogrzewania wody w domu decyduje o tym, jaką część domowego budżetu przeznaczać będziemy na wydatki eksploatacyjne oraz ile czasu spędzimy na obsłudze urządzeń grzewczych. Rosnące koszta związane z tradycyjnym ogrzewaniem powodują, że coraz więcej osób decyduje się na alternatywne rozwiązania już na etapie budowy domu lub wymienia wysłużone piece na nowoczesne systemy, które są bardziej przyjazne środowisku, łatwiejsze w obsłudze i mniej obciążające finansowo. Jakie nowoczesne i tradycyjne sposoby ogrzewania domu mamy do wyboru?

Nowoczesne i tradycyjne sposoby na ogrzewanie w domu

Pompy ciepła

Pierwszym rozwiązaniem opartym na odnawialnych źródłach energii jest pompa ciepła, która pobiera ciepło z powietrza i przekazuje do instalacji grzewczej. Pompy ciepła wyróżniają się bardzo niskim kosztem eksploatacji oraz niemal bezobsługowym sterowaniem. Są również bardzo bezpieczne - nie grozi wybuch czy zaczadzenie. Dość wysoki jest jednak koszt wejścia w ten system, niektórzy za wadę pomp ciepła uważają także uzależnienie od energii elektrycznej - w przypadku braku prądu jesteśmy skazani na zimną wodę.  

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego - lista ich zalet jest naprawdę długa! Jak każde rozwiązanie, również kolektory słoneczne posiadają kilka wad. Jak działają kolektory słoneczne? Jak sama nazwa wskazuje, kolektory zamieniają promienie słoneczne na energię cieplną i są prawie całkowicie bezobsługowe. Wadą kolektorów jest uzależnienie działania od naświetlenia oraz dość wysoka cena kolektorów i montażu.

Systemy fotowoltaiczne

Zadaniem systemów fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w energię cieplną, która odpowiada za grzanie wody użytkowej. Montaż polega na wpięciu systemu w rozdzielnię, jest zatem prostszy niż montaż kolektorów. Panele fotowoltaiczne posiadają długoletnią gwarancję i są bezobsługowe. Wady? Panele nie działają w nocy i wymagają dość dużej powierzchni dachu do montażu.

Podgrzewacze przemysłowe

Najlepiej sprawdzają się latem, kiedy dom nie wymaga ogrzewania. Zazwyczaj zasilane są gazem lub prądem - oczywiście ten pierwszy wybór jest bardziej ekonomiczny. Montaż podgrzewaczy wymaga podłączenia do komina lub wyprowadzenia rury ze ściany w przypadku podgrzewacza z zamkniętą komorą spalania. Co ważne, większość podgrzewaczy współpracuje z systemami solarnymi - mamy możliwość integracji obu urządzeń, co znacząco przekłada się na wysokość rachunków.

Bojlery

Bojlery elektryczne są łatwo dostępne w większości marketów budowlanych i kosztują mniej niż np. pompa ciepła, jednak koszt użytkowania będzie dużym obciążeniem dla portfela - bojlery do ogrzania wody pobierają znaczną ilość prądu. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są od niedawna energooszczędne bojlery posiadające niewielki zbiornik na wodę (np. 40-50l.), który jednak nie jest wystarczający w przypadku dużej rodziny i kilku osób korzystających każdego dnia z wody.  Istnieje szereg sposobów na oszczędne korzystanie z bojlera, jednak wszystkie znacząco wpływają na codzienny komfort. Bojler jest to zatem dobra opcja dla osób, które lubią i potrafią oszczędzać wodę.

Więcej o systemach grzewczych przeczytasz na Trzymajsiecieplo.pl

Artykul opublikowany: 2018-09-10 / w dziale: Budownictwo