Obróbki blacharskie - krok, po kroku

2018-10-30

Obróbki na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niekonieczne. Jest to bardzo błędne przekonanie. Są one bardzo ważnymi pracami, które muszą zostać wykonane podczas krycia dachu, jeśli pokrycie ma być wodoodporne i szczelne. Wygląd oraz wymiary obróbek uzależnione są od kształtu dachu. Najczęściej wykonywane są z blachy w kolorze pokrycia. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i typowe obróbki blacharskie oraz ich budowę.

Obróbki blacharskie - krok, po kroku

Co powinieneś wiedzieć o obróbkach blacharskich

Obróbki blacharskie [klik] stosuje się w wielu miejscach na dachach - w zależności od ich rodzajów (płaskie, dwuspadowe itp). Umożliwiają sprawny spływ wody deszczowej do rynien. Chronią tym samym dach przed przemoknięciem oraz ściany przed zawilgoceniem. Najtańszym surowcem, z którego są tworzone to stalowa blacha powlekana, droższymi ale bardziej trwalszymi będą kolejno blacha cynkowo-tytanowa oraz miedziana. Obróbki sprzedawane są w placówkach z materiałami dekarskimi jako elementy lub są gięte za pomocą specjalnej maszyny bezpośrednio na budowach przez ekipy dekarskie. Przykrą sprawą jest fakt, że wciąż obserwujemy niepoprawne mocowanie obróbek, wynikające z braku wiedzy lub pośpiechu.

Obróbka okapu - pas nadrynnowy i pas podrynnowy

Okap jest dolną krawędzią połaci dachowej. Obrabia się go za pomocą pasa nadrynnowego i pasa podrynnowego. Głównym celem tego pierwszego jest poprawne odprowadzanie wody do rynien, niweluje to efekt podpływania wody pod okap. Drugą zaletą jest zabezpieczenie rynny przed śniegiem zsuwającym się z połaci dachu. Montuje się go za pomocą wkrętów samonawiercających albo gwoździ dekarskich w odległości około 15cm. 

Pas nadrynnowy

 Pas podrynnowy to bardziej widoczny element obróbki, dlatego powinien być wykonany estetycznie. Zabezpiecza deskę czołową i pozostałą część okapu. Jest najczęściej montowany wkrętami farmerskimi z uszczelkami.

 

Pas podrynnowy

Kosz dachowy

Obróbka ta stosowana jest na połączeniu połaci. To miejsce bardzo narażone na obciążenia wodą lub śniegiem. Dlatego ważnym jest, aby kosz był zamontowany poprawnie. Jego wymiana również nie jest najłatwiejsza więc preferuje się użycia trwalszych materiałów. Kosze są wykonywane przeważnie z blachy aluminiowej, tytanowo-cynkowej lub stalowej ocynkowanej oraz innych tworzych sztucznych.

Taśma koszowa

Na rynku dostępne są samoprzylepne elastyczne taśmy koszowe - oczywiście w różnych kolorach, adekwatnych do pokrycia. Od spodu mają warstwę kleju butylowego. Jej zaletą jest brak łączeń, co wpływa na poziom szczelności. Szerokość takich taśm to przeważnie około 50cm, a długość 6 metrów i jest to zazwyczaj wystarczające do wykończenia kosza.

Blacha koszowa

Jeśli zdecydujemy się na obróbkę kosza blachą, jej odcinki należy mocować od dołu. Powoduje to, że górne odcinki zachodzą na dolne, a nie odwrotnie. W tym drugim przypadku deszczówka mogłaby wpływać pod blachę. Krawędzie blachy warto również podwinąć, zmniejszając tym samym szansę na wpływanie wody pod spód.

Mocowana blacha opiera się na łatach lub deskach. Nie można jej tam przykręcać. Obróbkę łączy się z kontrłatami za pomocą specjalnych blaszek. Jeden koniec zostaje przykręcony do łaty, natomiast drugi zahaczamy o obróbkę.

Jeśli chcemy mieć pewność co do szczelności obróbki naszego kosza, możemy skorzystać z produktów dostępnych na rynku. Są to między innymi samoprzylepne uszczelki  z impregnowanej gąbki - rozwiązanie to skutecznie zapobiegnie dostawaniu się wody pod pokrycie.

Obróbki przyścienne

Obróbki przyścienne montuje się na styku różnych materiałów. Jeśli jest to dach drewniany, należy pamiętać o pracującej więźbie dachowej. Wynika to ze zmian warunków atmosferycznych, jak wiatr czy wilgoć oraz ze zmiennego obciążenia dachu. Jeśli weźmiemy pod uwagę tą sytuację powinniśmy zastosować obróbki dwuczęściowe. W takim rozwiązaniu główna część mocowana jest do połaci, a druga część (listwa) do muru. Połączenie listwy z murem powinno być uszczelnione za pomocą masy dekarskiej.

 

prace dekarskie na dachu

 

Obróbka komina

Miejsce przejścia komina przez dach jest bardzo podatne na przecieki. Aby tego uniknąć, należy zwrócić szczególną uwagę na wykonanie obróbki. Obróbka komina powinna składać się z dwóch elementów. Górną część przykręca się do ścianek komina. Krawędź tej obróbki zaginamy i umieszczamy w wcześniej przygotowanym nacięciu. Dolną część blachy, która łączy się z połacią wsuwamy pod górny pas obróbki. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniamy niezależną pracę między dachem a kominem.

Do wykończenia obróbki komina warto zastosować elastyczne taśmy aluminiowe lub ołowiane. Taśmy te są pokryte klejem butylowym, więc są samoprzylepne. Dzięki elastyczności łatwo je dopasować do kształtu np. blachy płaskiej, na rąbek stojący lub dachówki.

Ostatnią wskazówką jest wysokość oblachowania - pamiętajmy, aby było wyższe niż śnieg, który może zalegać na połaciach.

Wiatrownica

Wiatrownica

Wiatrownica  jest elementem mocowanym na szczytowych krawędziach dachu. Składa się z dwóch elementów - dolnej i górnej. Chroni boczną krawędź przed silnymi wiatrami. Rozwiązanie to również gwarantuje trwalsze mocowanie i zwiększa atrakcyjność.

Należy pamiętać, że obróbki są bardzo ważnym elementem pokrycia dachowego. Warto więc wyselekcjonować i zatrudnić dekarzy, którzy się na tym znają i potrafią prawidłowo układać obróbki według norm i procedur. Nikt nie chciałby demontować źle zamontowanych obróbek, w sytuacji gdy podczas śniegu lub deszczu dach przecieka. Dobrze wykonane obróbki są wizytówką dobrego dekarza.

Artykul opublikowany: 2018-10-30 / w dziale: Budownictwo