Ogrzewanie gazem - jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?
Bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny to najważniejsza rzecz w życiu każdego człowieka. Dbamy o to zapinając pasy bezpieczeństwa, przechodząc przez ulicę na zielonym świetle czy nosząc opaski odblaskowe po zmroku. Uważamy na siebie także w domach, gdzie ze szczególną ostrożnością podchodzimy do ognia, gazu oraz prądu. Niestety, nawet w naszych czterech kątach może grozić nam niebezpieczeństwo w postaci wycieku gazu.
Ze statystyk Komendy Głównej Straży Pożarnej dowiemy się, że zdecydowana większość osób ginie z powodu zatrucia toksynami, a nie jakby mogło się wydawać w wyniku różnego rodzaju poparzeń. Na pomoc przychodzi tutaj czujnik gazu, jednak trzeba go prawidłowo zamontować i w odpowiednim miejscu, tak, żeby chronił nas przed niebezpieczeństwem.
Czujnik gazu - komu się przyda?
Na początku warto się zastanowić komu potrzebny jest czujnik gazu. Tak naprawdę taki sprzęt przyda się każdej osobie, która posiada w swoim gospodarstwie domowym piec lub urządzenia gazowe. W takim sprzęcie znajdują się gazy: etan, propan, lub mieszanka propanu i butanu. Gazy te nie są trujące bo to gazy obojętne chemicznie, jednak jeśli instalacja gazowa jest nieszczelna lub wadliwa może dojść do zatrucia gazem. Jest to szczególnie niebezpieczne ponieważ wyciek gazu powoduje wyparcie tlenu, a to z kolei powoduje bóle głowy, omdlenia, nudności a nawet może doprowadzić do śmierci z niedotlenienia. Gaz taki ma często specyficzny zapach, co pozwala na jego szybką identyfikacje.
Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że gazy te są łatwopalne i szybko może dojść do pożaru w razie wysokiego stężenia gazu w pomieszczeniu. Istnieje także możliwość zatrucia się czadem, który jest o wiele bardziej niebezpieczny. Jest to trujący gaz, który jest bardzo ciężki do wykrycia ponieważ jest bezbarwny i bezwonny. Powstaje podczas procesu niepełnego spalenia paliwa w kominku, kotłach czy podgrzewaczach wody. Wynika to z tego, że do paleniska nie dochodzi odpowiednia ilość powietrza potrzebna, aby spalenie było pełne. Warto zadbać o przegląd i serwis takiego sprzętu oraz odpowiednią wentylacje.
W jakim miejscu zamontować czujnik gazu?
Na szczęście na rynku dostępna jest szeroka gama czujników. Czujnik gazu będą się uruchamiać już przy 15% stężenia gazu w powietrzu, wartość ta oznacza dolną granicę prawdopodobieństwa wybuchu. Do wyboru mamy także detektory gazu, które wykrywają gaz w powietrzu bez względu na to czy jest to gaz ziemny czy opary benzyny. Jeśli nasycenie gazu zbliża się do bezpiecznej wartości ostrzeże nas przed tym alarm. Gdy już wybierzemy nasz czujnik warto przemyśleć gdzie zamontować czujnik gazu, tak aby chronił nasze bezpieczeństwo. Najodpowiedniejsza opcją będzie pomieszczenie, które najbardziej narażone jest na wyciek gazu. Gdy w naszym domu jest kuchenka gazowa to będzie to kuchnia, jeśli piecyk gazowy to czujnik powinnyśmy umieścić w łazience, natomiast jeśli mamy piec CO to będzie to kotłownia.
Dla posiadaczy auta na gaz warto umieścić też czujnik w garażu. Miejsce czujnika zależeć będzie od ciężkości gazu. W przypadku metanu, który jest lżejszy od powietrza czujnik powinniśmy umieścić 30 cm poniżej sufity. Czujnik wykrywający gazy ciężkie powinien znajdować się 30 cm nad ziemią ponieważ właśnie tam będą opadać. Czujnik gazów, których gęstość zbliżona jest do powietrza znajdować powinien się 180 cm nad ziemią. Ważne, aby nie umieszczać czujników zbyt daleko źródła, np. pod szafką czy w rogu ściany!
Wyciek gazu - jak się przed tym zabezpieczyć?
Istnieje kilka innych kwestii o trzeba warto pamiętać jeśli zastanawiamy się nad tym jak zabezpieczyć się przed wyciekiem gazu w naszym domu. Warto przyjrzeć się samej instalacji gazowej, której nieszczelność może być dla niebezpieczeństwem. Szczególnie niebezpieczne będą rury stalowe instalowane w starym budownictwie, które są podatne na korozje. Według prawa każda spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązana jest do wszelkich przeglądów, kontroli oraz oceny stanów instalacji.
Najczęściej dokonuje się przeglądów raz na rok i sprawdza się wtedy odbiorniki gazu oraz instalacje. Natomiast jeśli instalacja jest zabudowana robi się uproszczoną próbę szczelności, dzięki której sprawdza się w jakim stopniu instalacja gazowa jest dalej przydatna do pracy. Konserwacja i okresowe inspekcje na pewno będę pomocne, ale nie uchronią nas całkowicie przed wyciekiem. Jeśli boimy się takiego scenariusza to warto zamontować czujnik bądź detektor gazu.