Ogrzewanie grzejnikowe czy też może podłogowe?

2019-01-22

Ogrzewanie grzejnikowe jest dobrze znane każdemu od wielu lat, ale coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie wodne podłogowe. Na korzyść tego drugiego rozwiązania bez wątpienia przemawia wiele zalet, jednak nie jest ono wolne od wad. Możliwość wstania z łóżka w chłodny poranek i postawienia stóp na ciepłej podłodze z całą pewnością jest miłą perspektywą. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj ogrzewania, warto dobrze przeanalizować swoją sytuację i potrzeby oraz zapoznać się z plusami i minusami obu rozwiązań. Dzięki temu będzie nam znacznie łatwiej podjąć właściwą decyzję. Nieprzemyślana może z kolei drogo nas kosztować.

Ogrzewanie grzejnikowe czy też może podłogowe?

Ogrzewanie grzejnikowe czy też może podłogowe?

W większości domów i mieszkań można spotkać się z ogrzewaniem grzejnikowym, czyli z grzejnikami ściennymi. Nie jest to oczywiście jedyne rozwiązanie. Coraz popularniejsze jest ogrzewanie podłogowe, które ma wiele zalet. Na korzyść ogrzewania grzejnikowego przemawia to, że jest ono łatwe do zainstalowania i można je zamontować nawet w wykończonych już wnętrzach. Wymiana i naprawa takiej instalacji również nie jest problematyczna. Wydajność grzejników ściennych można regulować bez konieczności sięgania po jakieś kosztowne urządzenia. Ponadto dzięki niedużej bezwładności cieplnej zmienić wydajność można bardzo szybko. To wszystko przekłada się także na oszczędność. Obecnie mamy do dyspozycji tak wiele różnego typu grzejników, że bez trudu kupimy takie z wysterczającą mocą. Niezaprzeczalną przewagą ogrzewania grzejnikowego nad tymi podłogowym jest to, że koszt jego instalacji jest znacznie mniejszy. Niestety rozwiązanie to niekoniecznie wygląda estetycznie, może utrudniać aranżację wnętrza i nie zapewniać optymalnego mikroklimatu.

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie grzejnikowe - https://it600.pl/konfigurator-ogrzewanie-podlogowe-i-grzejnikowe

W przypadku ogrzewania podłogowego można liczyć na optymalny rozkład temperatury w pomieszczaniach. Jest ono ukryte pod podłogą, co zwiększa estetykę wnętrz. W przypadku ogrzewania wodnego podłogowego można cieszyć się komfortem cieplnym i jednocześnie redukcją kosztów eksploatacyjnych zważywszy na dużą powierzchnię grzewczą o niskiej temperaturze w instalacji. Minusem tego rozwiązania jest duża bezwładność cieplna i mniejsza wydajność na skutek zbyt dużej ilości mebli czy grubych dywanów na podłodze. W przypadku niedociągnięć po stronie montażystów tego typu ogrzewania, trzeba liczyć się z wystąpieniem niemałych trudności i koniecznością poniesienia sporych kosztów.

Artykul opublikowany: 2019-01-22 / w dziale: Porady