Panele fotowoltaiczne – zalety

2019-04-16

Fotowoltaika to nowoczesny system, który pozwala na czerpanie korzyści z energii słonecznej. Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych można znacznie obniżyć miesięczne koszty zużycia prądu w domu i firmie. Jakie są zalety posiadania systemu fotowoltaicznego?

Panele fotowoltaiczne – zalety

Pozyskiwanie darmowych kilowatogodzin, to kusząca opcja dla oszczędnych. Instalacja fotowoltaiczna, wyposażona w moduły fotowoltaiczne i inwerter, przyswaja promienie słoneczne i zamienia je na energię elektryczną. Zjawisko nosi nazwę konwersji fotowoltaicznej. Szereg zalet sprawił, że systemy fotowoltaiczne zdobywają coraz szersze grono zwolenników.

Fotowoltaika dla domu

Użytkownik posiadający system fotowoltaiczny korzysta z odnawialnych źródeł energii – promieniowania słonecznego. Prąd stały, dzięki zamontowanemu inwerterowi, ulega konwersji do prądu zmiennego, umożliwiając wykorzystanie tego rodzaju energii w ten sam sposób, w jaki zużywa się prąd z zakładu energetycznego.

  • W zgodzie z przyrodą

System fotowoltaiczny jest całkowicie bezpieczny dla otoczenia i w żaden sposób nie ingeruje w środowisko naturalne. Praca paneli fotowoltaicznych nie powoduje emisji substancji, mogących zaszkodzić zdrowiu ludzi czy przyrodzie. Promienie słoneczne absorbowane są przez płytki krzemowe, z których składają się panele, zatem proces przemiany energii słonecznej w elektryczną, odbywa się w sposób zgodny z zasadami ekologii. Między innymi ten czynnik sprawił, że systemy coraz częściej instaluje się w przedsiębiorstwach, generujących wysokie zużycie prądu. Fotowoltaika dla firm jest bardzo opłacalna i skutecznie zwiększa rentowność działalności gospodarczej.

  • Oszczędność

Jedną z największych zalet posiadania systemu fotowoltaicznego jest niski rachunek za prąd. Energia wytworzona przez ogniwa słoneczne zużywana jest w pierwszej kolejności. Prąd z sieci pobierany jest dopiero w momencie, kiedy skończą się rezerwy wygenerowanej energii. Miesięczne koszty zużycia prądu są więc bardzo niskie. Dodatkowym plusem jest fakt, że nadmiar niewykorzystanej energii można przez rok zmagazynować (w przypadku prosumentów) lub sprzedać (w przypadku firm) swojemu zakładowi energetycznemu.

  • Wysoka wydajność

Raz zainstalowane panele będą służyć latami. Gwarancje producentów na uzysk prądu z paneli sięgają 25 lat – natomiast instalacje pracują wydajnie dużo dłużej. Co więcej, ich eksploatacja odbywa się samoczynnie i nie wymaga żadnej ingerencji ze strony ich posiadacza. Panele fotowoltaiczne charakteryzują się także wysoką odpornością na wszelkie, nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne.

  • Powierzchnia montażowa

Panele można zainstalować na większości rodzajów dachów, jak również przy gruncie czy na fasadzie budynku. Instalacja fotowoltaiczna pozwala w pełni wykorzystać potencjał zabudowań, wchodzących w skład gospodarstwa domowego, rolnego lub firmy.

Koszty instalacji fotowoltaicznej

Aby móc korzystać z maksymalnie taniego prądu, trzeba najpierw nieco zainwestować. Instalacja wiąże się z wydatkiem rzędu 16-22 tysięcy złotych w przypadku domu jednorodzinnego o przeciętnym zapotrzebowaniu na prąd. 

Cena instalacji zależy od wielu czynników, m.in.: miejsca montażu, konstrukcji dachowej, rodzaju poszycia, poziomu zacienienia, itp.

Istnieje możliwość uzyskania korzystnych opcji finansowania na zakup instalacji fotowoltaicznej. Z jednej strony można liczyć na nisko oprocentowane pożyczki (takie produkty, we współpracy z bankami, oferują duże firmy instalujące fotowoltaikę) czy programy państwowe/regionalne również udzielające pożyczek na inwestycję.

W kalkulacji opłacalności fotowoltaiki, warto brać pod uwagę nową ulgę termomodernizacyjną dla osób fizycznych. Wprowadzone w grudniu 2018 r. rozwiązanie, pozwala na odliczenie do 53 tys. złotych kosztów inwestycji termomodernizacyjnej (w tym fotowoltaiki) od podstawy opodatkowania.

Czy warto decydować się na system fotowoltaiczny?

Szeroki wachlarz zalet instalacji fotowoltaicznych sprawia, że na ich montaż decyduje się coraz większe grono użytkowników indywidualnych. 
Walory ekologiczne, rachunki za prąd niższe o nawet 90%, możliwość odliczenia VAT-u, sprawiają że fotowoltaika zyskuje na popularności także wśród przedsiębiorców. Fotowoltaika dla rolnika również wzbudza niemałe zainteresowanie. Tu istotne znaczenie ma możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej.

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przekalkulować dotychczasowe roczne zużycie energii i porównać z tym, co można zyskać dzięki instalacji systemu fotowoltaicznego. Do stworzenia kompletnego projektu instalacji i wyceny warto zaprosić specjalistów ds. fotowoltaiki, którzy przygotują ww. elementy za darmo.

Artykul opublikowany: 2019-04-16 / w dziale: Budownictwo