Profesjonalna renowacja studni
Jeśli masz studnię w ogrodzie, pamiętaj o corocznych kontrolach i dokładnym czyszczeniu. Dzięki temu zwiększysz jej wydajność i wytrzymałość. Unikniesz też drogich napraw i ponownego wiercenia. Twoja woda pitna będzie bezpieczna i dobrej jakości. Skorzystaj z usług specjalisty.
Zadania specjalistów
Specjaliści zwrócą uwagę na statyczny poziom wody w studni. Zapytają też o dotychczasowe metody renowacji. Następnie przeprowadzą dokładne badanie laboratoryjne lub terenowe wody ze studni. Analiza w laboratorium uwzględnia kwestie związane z chemią nieorganiczną i mikrobiologią. Ważna jest zasadowość, twardość i pH. Wykonają też 48-godzinny test bakteriologiczny. Na tej podstawie stawiają diagnozę i wybieraj technikę renowacji.
Podstawowe objawy
Jeśli zauważyłeś poniższe objawy, renowacja studni będzie niezbędna.
- Spadek wydajności-warstwa skalna i bakterie zatykają wlot studni.
- Czerwona woda- prawdopodobnie studnia jest zakażona bakteriami żelazowymi. Mogą skorodować obudowę studni i wody. Wtedy woda może mieć posmak „żelazny”.
- Zapach zgniłego jajka- wskazuje na obecność bakterii mających wpływ na poziom siarczanów i siarkowodoru. Wtedy korozji może ulec studnia, instalacja hydrauliczna i armatura.
- Mętna lub zabłocona woda-przyczyną jest nagromadzony szlam bakteryjny.
- Wyższe rachunki-struktury mineralne zmniejszają wydajność studni. Wtedy pompa wodna musi pracować na większych obrotach.
- Dziwny smak lub zapach- może wynikać z dużych populacji bakterii beztlenowej w dolnej części studni.
Czyszczenie i konserwacja studni
Regularne czyszczenie studni chroni przed uszkodzeniem ekranu pompy wodnej i systemu hydraulicznego. Warto skorzystać z pomocy ekspertów. Precyzyjnie oczyszczą studnię z bakterii, zanieczyszczeń mineralnych, mułu i piasku.
W ten sposób poprawią przepływ wody. Usuną nagromadzone żelazo i ograniczą biofilm bakteryjny.
Na czym polega dezynfekcja studni?
To proces polegający na użyciu chloru lub innego środka dezynfekującego. Zabija potencjalnie niebezpieczne mikroorganizmy. Zanieczyszczenie wody następuje przez kontakt z glebą i różnymi powierzchniami. Dlatego po budowie, naprawie i konserwacji studni wskazana jest pełna i właściwa dezynfekcja.
Przed chlorowaniem specjaliści powinni wykonać analizę próbki wody. W ten sposób sprawdzą, czy znajdują w niej bakterie z grupy coli. Z wody można korzystać nie wcześniej niż po 24 godzinach od zakończenia dezynfekcji. Wtedy masz gwarancję, że bakterie coli nie znajdują się już w wodzie. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i domowników.
Dezynfekcję warto przeprowadzić:
- w wodzie zawarte są bakterie coli,
- po zalaniu studni,
- po instalacji hydraulicznej, na przykład uzdatnianie wody,
- po naprawie obudowy lub pompy,
- woda zmieniła smak lub zapach,
- w ramach corocznej konserwacji,
- podczas uruchamiania studni sezonowych.
Za każdym razem, gdy sprzęt jest usuwany ze studni i ponownie instalowany, należy ją później dokładnie zidentyfikować. Dzięki temu unikniesz zanieczyszczenia bakteryjnego. Dostosowanie pH ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej dezynfekcji.