SMOG - wirtualny czy realny problem, jak pozbyć się go z naszego domu?

2019-01-29

Podwyższony i niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia smog, jest już stałym elementem wielu polskich miast. Poziom zanieczyszczonego powietrza przekracza znacznie normy wyznaczone przez Unię Europejską. Nadmiar smogu działa negatywnie na ludzkie zdrowie, a skuteczna jego eliminacja, to proces rozłożony na lata. Zanim nastąpi pozytywne zmiany w skali marko, należy samodzielnie zadbać o zdrowie swojej rodziny i zainwestować w dobrej jakości oczyszczacz powietrza.

SMOG - wirtualny czy realny problem, jak pozbyć się go z naszego domu?

Czym jest smog. Jak wygląda poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce

Nie jest najlepiej w temacie czystości powietrza w polskich miastach. Według danych przygotowanych przez Światową Organizację Zdrowia, wśród dziesięciu miast z najbardziej zanieczyszczonych powietrzem w Europie, aż siedem znajduje się w Polsce. Palmę pierwszeństwa dzierży bułgarski Vidin, gdzie średni PM2,5 wynosi 43ug/m3. Przykładowo w Opocznie odnotowano wynik 41ug/m3, a w Żywcu 40ug/m3. Czym jest PM2,5? To pył zawieszony, który spośród wielu innych zanieczyszczeń, okazuje się najbardziej szkodliwy dla ludzkiego zdrowia.

Obecna norma unijna dla PM2,5 to 25ug/m3. Warto dodać tutaj dla przeciwwagi dane dotyczące najbardziej czystego miasta w Europie. 2ug/m3 to średni poziom PM2,5 w fińskim mieście Muonio.

Najczęstszą przyczyną powstawania zanieczyszczeń powietrza jest tzw. niska emisja. Jest ona odpowiedzialna za ponad połowę powstających zanieczyszczeń powietrza. Za niską emisję uznaje się wszelkiego typu zanieczyszczenia, które dostają się do powietrza przy pomocy kominów o maksymalnej wysokości 40 metrów. Mowa więc o kotłowniach zbiorczych, jak i również domowych kotłach grzewczych czy piecach. Kiepskie i stare kotły, piece, a do tego palenie w nich dosłownie wszystkim. W ten sposób skutecznie zanieczyszcza się powietrze nad polskimi miastami, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. 

Dlaczego smog jest niebezpieczny dla ludzi?

Smog to cichy zabójca, na co wskazują choćby dane NFZ. Pokazują one, że w roku 2017, w wyniku zanieczyszczonego powietrza, przedwcześnie zmarło w naszym kraju 40 tysięcy osób. Dane statystyczne wskazują również na fakt, że smog może wpływać na skrócenie życia o nawet 9 miesięcy.

Smog jest niekorzystny dla ludzkiego zdrowia, negatywnie wpływa na układ oddechowy, układ krwionośny czy też układ nerwowy. Wśród chorób i przypadłości można wymienić tutaj problemy z astmą, nowotwory płuc, problemy z drożnością dróg oddechowych czy choroby płuc. Niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy też zaburzenia rytmu serca mogą być również spowodowane zanieczyszczonym powietrzem. Osoby stałe przebywające w miejscach, gdzie występuje podwyższony poziom smogu, mogą cierpieć również na problemy z koncentracją i pamięcią. 

SMOG

Dobry oczyszczacz powietrza skutecznie usunie zanieczyszczone powietrze z domu

Smog to nie tylko problem, który pojawia się w momencie, kiedy poruszamy się po mieście. Okazuje się, że równie dobrze może być stałym gościem w naszych czterech ścianach. Nawet szczelnie zamknięte okna w trakcie wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza, mogą go nie powstrzymać przed wdarciem do się do domu. Warto więc zadbać o zdrowie domowników, poprzez zakup odpowiedniej jakości oczyszczacza powietrza.

Urządzenia antysmogowe pozwalają usuwać niemalże 100% zanieczyszczeń z domowych wnętrz.

Kluczowe w każdym oczyszczaczu jest to, jakiego rodzaju filtr posiadają. Wyróżnia się urządzenia posiadające filtry HEPA, elektrostatyczne, węglowe, wodne oraz fotokatalityczne. Każdy z takich filtrów poradzi sobie ze skutecznym usuwaniem kurzu, alergenów, drobnoustrojów czy roztoczy. Jednak kiedy mowa o usuwaniu np. pyłu PM2,5, to niemal 100% skuteczność gwarantują oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA lub filtrem wodnym.

Oczyszczacz powietrza powinien być dostosowany również do wielkości pomieszczenia, w którym przyjdzie mu pracować. Producenci podają metraż, na którym urządzenie będzie pracowało w pełni wydajnie. Jednak warto brać na to poprawki i podane wartości przyjmować za minimalne. Przy większej ilości pomieszczeń, dobrym rozwiązaniem jest zakup dwóch czy nawet trzech oczyszczaczy powietrza, gdyż dla sprawnego ich działania, przeszkodą mogą być ściany oraz drzwi. Natomiast przenoszenie oczyszczacza powietrza pomiędzy pomieszczeniami mija się z celem, nie będzie on mógł pracować w pełni efektywnie.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje konkretny model oczyszczacza powietrza. Niektóre potrafią pracować naprawdę głośno. Ciekawym rozwiązaniem jest znalezienie modeli posiadające nocny tryb pracy, dzięki czemu w nocy pracują ciszej.

Oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony również w dodatki, takie jak czujnik jakości powietrza, który będzie automatycznie dostosowywał swoją pracę do aktualnego poziomu zanieczyszczonego powietrza. Innego rodzaju pomocną funkcją jest dokładne podawanie poziomu jakości powietrza.

Artykul opublikowany: 2019-01-29 / w dziale: Porady