System zabezpieczenia budynku

2018-07-24

System zabezpieczenia budynku przed włamaniem, może być zarówno prosty, jak złożony z wielu elementów, tworzących całość, obejmującą zakresem swojego działania wiele sfer domowego funkcjonowania. Decydując się na system alarmowy, można skorzystać z wielu możliwych rozwiązań, które najlepiej dostosować do własnych wymagań oraz budżetu, zaplanowanego na realizację projektu. Im prostszy system, tym mniej kosztuje, jednak ma tez mniej funkcji.

System zabezpieczenia budynku

Proste rozwiązania w systemach zabezpieczenia posesji

Zamontowanie kamer, rejestrujących ruch w strategicznych miejscach, przy budynku mieszkalnym, garażu, ogrodzie czy też z uwzględnieniem bramy wjazdowej, to prosta, skuteczna opcja, odstraszająca nieproszonych gości. Nikt nie lubi być śledzonym, więc bez wyraźnego powodu nie pokusi się o wizytę w obserwowanym miejscu. System monitoringu jest więc skutecznym sposobem, ograniczającym ryzyko niepożądanych odwiedzin, połączonych z kradzieżą lub uszkodzeniem mienia. Alarmy, montowane na wypadek napadu, również działąją sprawnie, jednak są dość proste w funkcjonowaniu, a co za tym idzie, łatwe do zlikwidowania.

Systemy alarmowe do zadań specjalnych

Systemy alarmowe, złożone ze skoordynowanych, elektronicznych urządzeń, których działanie uzupełnia się i łączy, tworząc efekt sprawnego funkcjonowania systemu, nie tylko zabezpieczającego, ale i sterującego wieloma urządzeniami. Zamontowane czujniki, odbierają niepokojący sygnał, kierując go do komunikatora lub sygnalizatora, z kolei centrala alarmowa przetwarza te informacje, decydując, czy należy mieć powody do wszczęcia alarmu. Zadania systemu alarmowego nie muszą ograniczać się jedynie do zadań  ochronnych i ostrzegawczych, w sytuacji zagrożenia. Przy doborze dodatkowych urządzeń wykonawczych, automatyczny system może sterować wieloma systemami, ułatwiając codzienne funkcjonowanie w budynku. Czujniki ruchu, zamontowane w koordynacji z oświetleniem, doskonale sprawdzają się w przedpokojach lub przy schodach. Sterowanie roletami zewnętrznymi, które podnoszone lub opuszczane mogą być o stałej porze, eliminuje obowiązek pamiętania o tym fakcie. System alarmowy może zostać wyposażony w mechanizm, sterujący klimatyzacją lub ogrzewaniem, co ułatwi starowanie utrzymaniem ustalonej temperatury w pomieszczeniach. Programatory, zsynchronizowane z systemem alarmowym, pozwalają na działanie systemu nawet, gdy budynek jest pusty. Dzięki zaawansowanym opcjom, nawet w sytuacji nieobecności, system może generować rzekomy ruch w obrębie posesji, sterując oświetleniem. 

W system alarmowy warto zainwestować podczas tworzenia budynku, aby starannie móc zaplanować układ przewodów, potrzebnych do działania urządzeń. W sytuacji, gdy system ma być zamontowany w istniejącej już przestrzeni, warto rozważyć instalację urządzeń bezprzewodowych, działających dzięki falom radiowym. Takie rozwiązanie, choć wygodne, jest bardziej kosztowne. System alarmowy powinien być najwyższej jakości, aby gwarantował niezawodność oraz długotrwałość funkcjonowania. 

Artykuł został przygotowany przez firmę asmex.pl - Profesjonale Centrum Zabezpieczeń.

Artykul opublikowany: 2018-07-24 / w dziale: Budownictwo