Sznury i maty gumowe - wykorzystanie

2021-05-28

Czy miałeś świadomość, że świat gumy jest fascynujący? I bynajmniej nie mówimy tu o kontrowersyjnych silikonowych zabawkach, ale szerokiej gamie produktów użytkowych, bez których dzisiaj trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie. Jako Człowiek najpierw korzystaliśmy w pracy i życiu z materiałów, jakie dawała nam natura - drewna, kamienia. A potem przyszła era elastomerów i gumy, aby ułatwić nam funkcjonowanie.

Sznury i maty gumowe - wykorzystanie

Sznury i ich rodzaje

Pisząc o sznurach gumowych należy zacząć od tego, czym w ogóle są elastomery, które stanowią ich podstawę. Jest to grupa materiałów sztucznych o szerokim zastosowaniu. Elastomery mają zdolność powrotu do kształtu pierwotnego. Są rozciągliwe i wytrzymałe, a do rodziny elastomerów należą m.in. kauczuk i guma właśnie. Z tej ostatniej natomiast możemy tworzyć sznury, jak również maty czy płyty gumowe. Potocznie sznurem, nazywamy wyrób gumowy, zwany uszczelką, jednak tak zawężona definicja nie oddaje pełnego charakteru produktu. Same sznury mogą być okrągłe lub czterokątne, o ile mówić o ich kształcie. Jeśli skupimy się na ich strukturze, wyróżniamy sznury lite i porowate. Ostatnia grupa posiada także trzy warianty. Sznurem porowatym gąbczastym epdm, wyróżnimy ten odporny na promieniowanie ultrafioletowe, charakteryzującego się trwałością i przepuszczającego parę wodną. Kolejny jest sznur porowaty gąbczasty silikonowy. Nadaje się on szczególnie do produktów spożywczych i jest odporny na skrajne temperatury z zakresu od -50 stopni do +240 stopni Celsjusza. ostatnim sznurem porowatym jest tzw. neopren, odporny na oleje oraz ciepło.

Wykorzystanie sznurów

Guma jako taka ma bardzo szerokie zastosowanie, nie inaczej jest w przypadku samych sznurów. Są one wytrzymałe, elastyczne, giętkie i mają zdolności izolacyjnie. Świetnie sprawdzają się w takich dziedzinach jak przemysł stoczniowy, przemysł motoryzacyjny, przemysł spożywczy, budownictwo, rolnictwo oraz wykorzystywany jest w sprzętach AGD i RTV. Sznury mogą służyć do wielu celów. Można użyć ich jako element węzłów uszczelniających, zarówno statycznych jak i ruchomych). Możliwe jest tworzenie z  nich okrągłych uszczelek tzw. oringów. Mogą stanowić też wyposażenie napędów hydraulicznych.

Maty gumowe

Obok sznurów, kolejnym wykorzystywanym często i popularnym produktem są maty gumowe. Są one odporne na kwasy, zasady, oleje. Są niewrażliwe na temperaturę, operując w szerokich zakresach od bardzo zimnych do gorących. Nie straszne są im warunki atmosferyczne. Są również odporne na ścieranie oraz mają walory antypoślizgowe. Z tego też powodu mogą być wykorzystywane praktycznie wszędzie. popularne są zwłaszcza w warsztatach samochodowych. Można je również wykorzystać w domu, garażu lub jako wykładzinę placu zabaw. Pełen opis ich możliwości zadziwiłby niejedną osobę. Gumy w różnym stopniu wykorzystywane są chociażby jako podstawa w obuwiu. Rzadko się nad tym zastanawiamy, jednak okazuje się, że guma wykorzystywana jest praktycznie wszędzie, nie tylko w zaawansowanej produkcji, ale również w domowym zaciszu. Wystarczy ją jedynie zauważyć i poznać. Przykłady produktów możemy szukać np. na stronie https://rubberpro.eu/store/pl/

Artykul opublikowany: 2021-05-28 / w dziale: Budownictwo