W jaki sposób zabezpieczyć nieruchomość przed zalaniem?

2023-06-01

Zalanie domu lub mieszkania może być traumatycznym doświadczeniem, które powoduje poważne szkody i straty materialne. Niezależnie od tego, co jest przyczyną zalania, nieodpowiednie zabezpieczenie może prowadzić do poważnych problemów. Z tego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić, żeby zabezpieczyć swoją nieruchomość.

W jaki sposób zabezpieczyć nieruchomość przed zalaniem?

Jak zabezpieczyć nieruchomość?

Jeżeli chcesz uniknąć niechcianego zalania w mieszkaniu, warto regularnie przeglądać instalacje i urządzenia. Cykliczne kontrole pozwolą na szybką identyfikację ewentualnych usterek i uniknięcie awarii. W przypadku dłuższej nieobecności, np. podczas wakacji, zalecane jest zakręcenie głównego zaworu wodnego w domu. Dzięki temu możesz spać spokojnie i nie martwić się o ewentualne niespodzianki po powrocie.

Jeśli chcesz zabezpieczyć nieruchomość przed zalaniem, warto pomyśleć o montażu odpowiednich systemów ochrony. Czujniki zalania wodą możesz kupić tutaj: https://elcluwo.pl/sklep/czujniki-zalania-pomieszczen/czujniki-zalania-woda/czujnik-zalania-woda-czp-103r/. Zalanie pomieszczenia może prowadzić do poważnych szkód, dlatego ważne jest, żeby jak najszybciej wykryć obecność wody. Czujniki są idealnym rozwiązaniem, ponieważ natychmiast reagują na pojawienie się wody pomiędzy dwoma elektrodami. W momencie, gdy nawet niewielka ilość wody jest wykryta, diody LED się zapalają i przekaźnik w zasilaczu wysyła sygnał. Zawiera on wbudowany alarm dźwiękowy informujący o zalaniu, a także można go podłączyć do innego rodzaju alarmu.

Czujnik zalania może być stosowany w wielu miejscach, takich jak: budynki mieszkalne (np. pomieszczenia z pralką lub zmywarką), piwnice, garaże, budynki przemysłowe, serwerownie, studzienki wody opadowej i inne.

Ubezpieczenie nieruchomość od zalania

Polisa mieszkaniowa często zawiera podstawową ochronę przed zalaniem. Jednak zakres tej ochrony może się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i polisy. Zazwyczaj podstawowa polisa chroni ściany i elementy stałe, ale nie uwzględnia wyposażenia mieszkania. Ruchomości domowe, które są często wartościowe i podobnie narażone na zalanie jak ściany i elementy stałe, wymagają dodatkowego rozszerzenia ochrony.

Warto również pamiętać o innych wartościowych przedmiotach, takich jak przedmioty specjalne, mienie firmy, mienie służbowe lub rzeczy osobiste gości, które można chronić przed zalaniem i innymi zdarzeniami losowymi za pomocą odpowiedniego rozszerzenia ubezpieczenia.

Jakie mogą być przyczyny zalania?

Przyczyny zalania nieruchomości mogą być różne, na przykład:

  • Awaria instalacji wodociągowej – pęknięcia rury, nieszczelności zaworów lub niedrożności kanalizacji.

  • Deszcz i powodzie - zwłaszcza w rejonach o większym ryzyku powodziowym.

  • Nieszczelny dachu, który mógł ulec uszkodzeniu lub został w nieodpowiedni sposób zamontowany.

  • Nieodpowiednie odprowadzanie wody – brak odpływu lub blokad w rynnach lub rurach spustowych.

  • Przeciek wodny w sąsiednim mieszkaniu.

  • Awaria urządzeń, takich jak pralka lub zmywarka.

  • Inne nieprzewidziane zdarzenia, takie jak pożar czy klęska żywiołowa.

Niezwykle ważne jest, żeby regularnie kontrolować instalacje i urządzenia w mieszkaniu, a także przeprowadzać odpowiednie przeglądy i konserwacje, zapobiegając w ten sposób zalaniu.

Artykul opublikowany: 2023-06-01 / w dziale: Porady