Wciągarki dekarskie – poznaj zalety tego sprzętu do zadań specjalnych

2023-04-20

Wciągarki dekarskie, nazywane również windami dekarskimi, to urządzenia służące do transportowania różnego rodzaju ładunków w pionie. Najczęściej, na co wskazuje sama nazwa, są wykorzystywane przy okazji prowadzenia robót dekarskich i ogólnie związanych z budową dachów. Zakres zastosowania takich wciągarek jest jednak znacznie szerszy, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Wciągarki dekarskie – poznaj zalety tego sprzętu do zadań specjalnych

Czym właściwie są wciągarki dekarskie?

Wciągarki dekarskie to urządzenia, które – pisząc w dużym uproszczeniu – zastępują człowieka w transportowaniu ładunków na znaczne wysokości. Ich nazwa nawiązuje do tego, że znajdują zastosowanie głównie w pracach dekarskich, ale nie tylko.

Wciągarka idealnie sprawdza się podczas transportowania np. dachówek z poziomu gruntu na wykańczany dach. Gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, ochronę przenoszonych ładunków oraz odciąża pracowników, znacząco przyspieszając realizację zadania.

Zasada działania wciągarki dekarskiej

Wciągarki dekarskie dzielimy na dwie grupy:

 1. Mechaniczne

 2. Obsługiwane ręcznie.

Wybór konkretnej wciągarki zależy od rzeczywistych potrzeb użytkownika, jak również od planowanego rodzaju transportowanych ładunków i odległości, na jakie chcemy je przenosić. Jeśli np. przedsiębiorca szuka urządzenia do transportowania bardzo ciężkich towarów na wysokie konstrukcje dachowe, to lepszym rozwiązaniem będzie wciągarka mechaniczna.

Jeśli chodzi o wciągarki obsługiwane ręcznie, to przykładem może być wózek połaciowy, który wykorzystuje się przede wszystkim do transportowania dachówek i innych materiałów dekarskich po połaci dachu. Wózek jest wyposażony w specjalne rolki umożliwiające jego toczenie po powierzchni dachów o różnym rozstawie łat.

Do czego mogą się przydać wciągarki dekarskie?

Wciągarki dekarskie to coraz częstszy widok na placach budowy. Oczywiście w przeważającej większości korzystają z nich ekipy dekarskie, którym wciągarki bardzo pomagają w transportowaniu ciężkich elementów do wykonania pokrycia dachowego. Na tym jednak zakres zastosowania tych urządzeń się nie kończy.

Wciągarki dekarskie znakomicie sprawdzają się przy wszelkich pracach prowadzonych na wysokości, szczególnie na dachu. Korzystają z nich np. firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych – wciągarka bardzo ułatwia i przyspiesza przenoszenie paneli PV i konstrukcji montażowych.

Ponadto wciągarki dekarskie można wykorzystać do transportowania m.in.:

 • bloczków betonowych,
 • worków z cementem, klejem, wapnem etc.;
 • wszelkiego rodzaju chemii budowlanej w szczelnym zamknięciu,
 • okien dachowych,
 • płyt OSB i GK,
 • ciężkich i nieporęcznych narzędzi,
 • materiałów drewnianych.

Jakie są zalety używania wciągarek dekarskich? Można tutaj wspomnieć przede wszystkim o:

 • Wysokim poziomie bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i transportowanych ładunków;
 • Znaczącym przyspieszeniu pracy;
 • Możliwości wykorzystania wciągarki nie tylko do przenoszenia ładunków na dach, ale też różnego rodzaju platformy, rusztowania, balkony itp.

Jaką wciągarkę dekarską kupić?

W przypadku urządzeń dźwigowych zawsze należy się kierować kryterium dobrej jakości wykonania, co ma bezpośrednie przełożenie na bezawaryjność, trwałość i bezpieczeństwo użytkowania wciągarki. Szczególnie dobrą opinią wśród fachowców cieszą się wciągarki dekarskie renomowanej marki GEDA.

Gdzie kupisz wciągarkę dekarską?

Duży wybór wciągarek dekarskich GEDA znajdziesz w ofercie generalnego dystrybutora marki w Polsce – Marut Maszyny i Urządzenia. Spółka specjalizuje się w sprzedaży nowych i używanych urządzeń do transportu bliskiego, oferując również usługę wynajmu. Z pełną ofertą wciągarek dekarskich i nie tylko możesz się zapoznać na stronie spółki, na której wygodnie złożysz też zamówienie i uzyskasz informację na temat cen - https://geda-polska.pl/.

Artykul opublikowany: 2023-04-20 / w dziale: Budownictwo