Włączniki światła – jak dobrać odpowiedni rodzaj względem zapotrzebowania?
Wchodząc do jakiegokolwiek pomieszczenia porą wieczorną, większość z nas zawsze odruchowo szuka włącznika światła. Nic w tym dziwnego – te małe urządzenia naścienne ułatwiają nam codzienne życie jednym pstryknięciem pozwalając na oświetlenie pomieszczenia.
Mało kto zwraca jednak uwagę, że sprzęty te różnią się od siebie w zależności od form i ilości źródeł światła. Decydując się na ich wybór w sklepie stacjonarnym lub internetowym, należy uwzględnić nie tylko komfort użytkowania, ale też bezpieczeństwo czy aspekt wizualny. Dzięki rynkowej różnorodności elementów wykończenia instalacji elektrycznej, każdy inwestor jest w stanie wybrać produkt idealnie dopasowany do zapotrzebowania.

Najpopularniejsze rodzaje włączników instalacyjnych
Celem włącznika jest dopuszczenie energii elektrycznej do obwodu zasilającego konkretne źródła światła. W zależności od liczby obwodów bądź rodzaju obsługiwanych przez nie urządzeń oświetleniowych wyróżniamy:
-
włączniki jednobiegunowe – są inaczej nazywane pojedynczymi. Sama nazwa nie jest przypadkowa, gdyż posiadają one tylko jeden przycisk zasilający wybrany obwód elektryczny;
-
włączniki dwubiegunowe – nazewnictwo tych włączników jest przez nabywców bardzo często mylone ze świecznikowymi. Typ dwubiegunowy posiada jeden przycisk, zdolny zasilić dwa obwody elektryczne;
-
włączniki świecznikowe – występują dziś w większości domów i budynków użyteczności publicznej. Można używać ich do zasilenia kilku obwodów odpowiadających każdemu z dwóch/trzech przycisków.
W zależności od zapotrzebowania, wyróżniamy jeszcze włączniki krzyżowe oraz schodowe. Zazwyczaj obie z tych form spotkamy w domach z większą od jednej liczbą kondygnacji, gdzie służą zasileniu oświetlenia klatki schodowej. Coraz więcej producentów decyduje się wprowadzać do swojej oferty włącznik światła smart. To urządzenie zdolne do współpracy z telefonami i w pełni reagujące na żądania użytkownika. Dzięki dedykowanym aplikacjom mobilnym, włączniki smart można przyłączyć do domowej sieci WiFi. Oprócz funkcji ręcznego włączania światła, dają również możliwość sterowania z pozycji telefonu.
W jakiej lokalizacji umieszczamy włącznik światła?
Każdy z nas przyzwyczajony jest do co najmniej jednego włącznika światła w pomieszczeniu. Najczęściej udaje się go zlokalizować wewnątrz pokoju, w pobliżu drzwi. Istotna jest jeszcze kwestia wysokości. Zazwyczaj włączniki znajdują się na wysokości 130 – 160 cm nad podłogą. Przy wykonywaniu instalacji elektrycznej w nowopowstałym budynku, warto jednak brać pewien naddatek od tych wartości. Ma on oznaczać wylewkę, którą kładziemy dopiero po skończeniu wszystkich instalacji.
Bardzo ważne jest natomiast, aby każdy z włączników znajdował się na jednakowym poziomie. W ten sposób, już po bardzo krótkim czasie uda nam się wypracować prawidłowy odruch sięgania ręką, nawet przy całkowitej ciemności. Jest to o tyle przydatne, że nie doprowadzi do nadmiernego zatłuszczania i brudzenia ścian w każdym z pokojów.