Wybieramy zasobnik do pompy ciepła

2020-03-02

Pompa ciepła jest coraz popularniejszym urządzeniem grzewczym. Wynika to zarówno z rachunku ekonomicznego, jak i z coraz większej dbałości o środowisko wśród inwestorów. Ponieważ pompa ciepła służy jednocześnie do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej, musi być wyposażona w odpowiedni zasobnik. Jak go wybrać? Radzą specjaliści firmy Vaillant.

Wybieramy zasobnik do pompy ciepła

Z tekstu dowiesz się:

  • na jakie parametry zasobników do pompy ciepła warto zwrócić uwagę przed ich wyborem,
  • spośród jakich opcji zasobników do pompy ciepła możesz wybierać,
  • czy istnieją zasobniki solarne dostosowane jednocześnie do pompy ciepła.

Coraz bardziej energooszczędna konstrukcja budynków sprawia, że do ich ogrzania potrzeba mniej energii niż do podgrzania wody użytkowej dla mieszkańców. Podgrzewanie wody użytkowej możemy przeprowadzić na dwa sposoby: przepływowo i za pomocą zasobnika. W pierwszym przypadku urządzenie grzewcze uruchamia się po wykryciu przepływu wody i podgrzewa ją na bieżąco w wymienniku. Do takiego podgrzewania konieczne jest dostarczenie dużej ilości ciepła w krótkim czasie. Wymaga to urządzenia o mocy co najmniej 20 kW (np. do podgrzania wody do prysznica ok. 10 l/min).

Tymczasem domowe pompy ciepła rzadko przekraczają moc 10 kW. Wynika to właśnie z coraz mniejszego zapotrzebowania na moc grzewczą w domu. W tym przypadku rozwiązaniem staje się zasobnikowy podgrzewacz wody.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasobnika do pompy ciepła?

W zasobniku odpowiedni zapas wody jest podgrzewany przez dłuższy czas i pozostaje do dyspozycji użytkowników. W doborze odpowiedniego zasobnika mają znaczenie dwa czynniki:

  • pojemność – musi odpowiadać liczbie mieszkańców i wyposażeniu oraz liczbie łazienek. Przyjmujemy, że jedna osoba zużywa 50 l wody dziennie. Musimy też uwzględnić takie urządzenia jak deszczownica, która może potrzebować nawet 20 l/min, czy dużej pojemności wannę (nawet 400 l),
  • powierzchnia wężownicy, czyli wymiennika – w przypadku pomp ciepła przyjmuje się wartość 0,2 m2 na 1 kW mocy pompy. Jest ona większa niż w przypadku kotła ponieważ pompa ciepła pracuje przy dużo mniejszej różnicy temperatur niż kocioł. Zbyt mała powierzchnia wężownicy uniemożliwi odbiór ciepła i podgrzanie wody w zasobniku do zadanej temperatury. Spowoduje również tzw. taktowanie pompy ciepła, czyli częste włączanie i wyłączanie, skutkujące szybszym zużyciem podstawowego elementu pompy ciepła, czyli sprężarki.

Dlatego też zasobnik współpracujący z pompą ciepła musi mieć większą pojemność i większą powierzchnię wężownicy niż zasobnik do kotła.

Jaki zasobnik wybrać ze względu na zapotrzebowanie?

W przypadku mniejszego zapotrzebowania na ciepłą wodę, na przykład dla czteroosobowej rodziny i standardowego wyposażenia łazienki, możesz skorzystać z rozwiązania kompaktowego. Solankowa pompa ciepła, jak flexoCOMPACT firmy Vaillant, posiada wbudowany zasobnik o pojemności 185 l i nie wymaga tym samym dużej powierzchni do zabudowy kolejnych urządzeń.

Warto zwrócić uwagę również na powietrzne pompy ciepła typu split, jak aroTHERM split firmy Vaillant, w których jednostka zewnętrzna jest połączona z wewnętrzną za pomocą linii chłodniczej. Jednostka wewnętrzna typu uniTOWER ma wbudowany zasobnik o pojemności 190 l. To rozwiązanie pozwala zmniejszyć powierzchnię kotłowni dzięki montażowi wszystkich elementów hydraulicznych pod jedną obudową.

W powietrznych pompach ciepła typu monoblok, jak aroTHERM, jednostka zewnętrzna posiada zamknięty obieg chłodniczy z wewnętrznym modułem hydraulicznym. One również mogą współpracować z jednostką wewnętrzną w postaci wieży hydraulicznej typu uniTOWER z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 190 litrów.

Przy większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę (gdy masz większą rodzinę lub bardziej komfortowe wyposażenie łazienek) wybierz zasobnik wolno stojący przeznaczony do pomp ciepła. Sprawdź zasobnik VIH RW firmy Vaillant o pojemnościach 300, 400 lub 500 litrów. Występują one zarówno w wersji standardowej VIH RW/B, jak i z podwyższoną izolacyjnością: VIH RW/M.

Zasobniki solarne i do pomp ciepła – czy takie istnieją?

Niekiedy w domowym systemie podgrzewu wody użytkowej łączymy dwa źródła ciepła np. pompę ciepła i kolektory słoneczne. Instalacja solarna, w odróżnieniu od pompy ciepła, ma wysoką temperaturą pracy. Wężownica w zasobniku powinna więc być do tego przystosowana. Instalacja wyposażona w solarny podgrzew wody musi być również wyposażona w zabezpieczenie przeciwoparzeniowe.

Zasobniki przystosowane do pracy zarówno z pompą ciepła, jak i kolektorami solarnymi, takie jak VIH SW firmy Vaillant, posiadają dwie wężownice: jedną o większej powierzchni do współpracy z pompą i drugą o powierzchni dostosowanej do kolektorów.

Dzięki produktom firmy Vaillant z pewnością można stworzyć sprawnie działający system, który zagwarantuje domownikom stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Więcej informacji o technologiach i produktach znajdziesz na stronie www.vaillant.pl.

Artykul opublikowany: 2020-03-02 / w dziale: Budownictwo