Wynajem stancji w Warszawie - dlaczego warto zabrać się do tego z wyprzedzeniem?

2021-08-13

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, nowy rok akademicki powinien nareszcie przebiegać w dawnym, stacjonarnym trybie. Jak co roku najwięcej studentów będzie chciało znaleźć zakwaterowanie w stolicy kraju. To miasto nie tylko dobrych polskich uczelni, ale też rynek pracy z perspektywami dla przyszłych studentów. Dlaczego warto z wyprzedzeniem poszukać stancji studenckiej? Na co zwracać uwagę?

Wynajem stancji w Warszawie - dlaczego warto zabrać się do tego z wyprzedzeniem?

Zacznij szukać stancji z wyprzedzeniem

Jedną z kluczowych kwestii dla przyszłych studentów jest znalezienie odpowiedniego lokum. Akademiki wyszły dziś z mody (ich dostępność jest zresztą ograniczona) – zdecydowana większość abiturientów będzie szukać mieszkań lub pokojów na wynajem. Choć oferta na stołecznym rynku jest duża, ceny również przyprawiają o zawrót głowy.

Jeśli zdecydujesz się na poszukiwanie stancji studenckiej w czasie wakacji, możesz sporo zyskać. Po pierwsze, dostępnych będzie o wiele więcej mieszkań niż w gorącym okresie wrześniowym. Dzięki temu uda się zarezerwować ładniejsze lokum w dobrej cenie. Jak wskazują analitycy rynku nieruchomości, poszukiwanie stancji na ostatnią chwilę wiąże się nie tylko z tym, że często godzimy się na gorsze warunki lokalowe, ale również z wyższą ceną najmu. We wrześniu ceny za wynajem mogą być nawet o 30-40% wyższe niż w pozostałych miesiącach roku. Tym samym, podpisując umowę we wrześniu, często godzimy się na to, że za wynajem mieszkania będziemy płacić więcej przez okres 12 miesięcy, niż wtedy, gdybyśmy podpisali umowę na taką samą stancję w lipcu lub sierpniu.

Jak się do tego zabrać?

Ponieważ rynek jest zróżnicowany, a zainteresowanie ogromne, stwarza to okazję również dla osób nieuczciwych. Nigdy nie rezerwuj mieszkania bez wcześniejszego zobaczenia go na własne oczy. Najlepiej już w trakcie rozmowy z właścicielem zweryfikuj ważne kwestie, by zdecydować, czy w ogóle warto brać dany lokal pod uwagę. Umów kilka prezentacji w konkretnym dniu, by zaoszczędzić na kosztach podróży. Jeśli wybierasz się do stolicy autem, pamiętaj też o znalezieniu miejsca postojowego. Dobrym wyborem będzie np. parking w Warszawie na Woli – stąd dojedziesz właściwie w każdą lokalizację. Przy dużej odległości do pokonania warto pomyśleć o rozłożeniu poszukiwań lokum na kilka dni, nocując w jakimś studenckim hostelu (często atrakcyjne stawki w czasie wakacji).

Jeśli mieszkanie okaże się atrakcyjne, warto szybko zdecydować się na podpisanie umowy. O ile w sierpniu oferty nie dezaktualizują się jeszcze tak szybko, we wrześniu mogą znikać w ciągu kilku godzin od umieszczenia ich na portalach aukcyjnych.

Inne korzyści

Oczywiście wybór stancji z wyprzedzeniem zapewni Ci też duży komfort. Wrzesień będzie można poświęcić na przygotowanie się do studiów, ostatnie wyjazdy ze znajomymi czy wyjścia integracyjne z nowymi kolegami. Warto też pomyśleć o tym, by rozejrzeć się na rynku pracy. Życie w stolicy jest z roku na rok droższe, więc dodatkowe środki będą bardzo pomocne. Poza tym łączenie pracy ze studiami pozwala na zbudowanie CV interesującego dla przyszłych pracodawców.

Artykul opublikowany: 2021-08-13 / w dziale: Porady