Z jakich ulg mogą skorzystać firmy zakładające fotowoltaikę?

2022-09-23

Jeden z wyższych kosztów związanych z prowadzeniem firmy to opłaty za energię elektryczną. Czy istnieje rozwiązanie pozwalające na oszczędność w tym zakresie? Jest nim z pewnością inwestycja w odnawialne źródła energii. Niestety wiążą się one z wysokim wydatkiem, ale można go znacznie obniżyć, korzystając z dotacji dla firm zakładających fotowoltaikę. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak to zrobić, przeczytaj poniższy artykuł.

Z jakich ulg mogą skorzystać firmy zakładające fotowoltaikę?

Fotowoltaika dla firm – jakie finansowania są możliwe?

Panele fotowoltaiczne dla firm mogą być bardzo korzystną decyzją biznesową. Wśród jej zalet można wymienić budowanie wizerunku firmy odpowiedzialnej ekologicznie i oszczędność. Jednak dla wielu firm problemem są stosunkowo wysokie początkowe koszty inwestycji. 

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość częściowego sfinansowania instalacji paneli fotowoltaicznych. Podstawową możliwością jest odliczenie podatku dochodowego, który w tym przypadku wynosi 23%. Aktualnie przedsiębiorstwa decydują się głównie na jedno z dwóch rozwiązań: leasing instalacji fotowoltaicznej lub dofinansowanie dla fotowoltaiki dla firm. Zalety pierwszej z możliwości to: 

  • ograniczenie formalności do minimum,
  • oszczędności pokrywają raty leasingowe,
  • mniejsze obciążenie podatkowe,
  • brak konieczności wydawania własnych środków. 

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm – przegląd programów i korzyści

Dofinansowania do paneli słonecznych lub pożyczki ze środków publicznych wiążą się z następującymi zaletami:

  • dostępność dla dużych firm oraz mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP),
  • niskie koszty zobowiązania,
  • możliwość umorzenia części pożyczki,
  • stabilne warunki.

Dofinansowania możemy wybierać spośród ogólnopolskich oraz regionalnych dotacji. Jednym z takich programów jest Energia Plus, dzięki której na budowę, przebudowę lub przyłączenie instalacji OZE możemy uzyskać pożyczkę do 80% kosztów (od 0,5 do 300 milionów złotych). 

Jak przygotować się do inwestycji w panele fotowoltaiczne?

Pierwszym krokiem powinno być spotkanie z ekspertem, który przeanalizuje zapotrzebowanie energetyczne Twojej firmy. Istnieje także możliwość przeprowadzenia całościowego audytu energetycznego firmy. Ilość i moc paneli powinna być dostosowana do potrzeb. Inwestycja w panele fotowoltaiczne z pewnością pozwoli Ci na lepsze i dokładniejsze planowanie budżetu. Pamiętaj, że wiele firm posiada atrakcyjną ofertę leasingu. Sprawdź ofertę od Solarika.

Artykul opublikowany: 2022-09-23 / w dziale: Aranżacja wnętrz