Zalety ogrzewania podłogowego

2019-02-22

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej osób. Nie tylko ci, którzy budują dom zakładają instalację pod podłogą, ale również ci, którzy decydują się na generalny remont. Wygoda, komfort i ciepło, jakie zapewnia to rozwiązanie są zaletami, których nie da się podważyć.

Zalety ogrzewania podłogowego

Cieplej, mimo iż temperatura jest niższa

Tradycyjne kaloryfery kierują ciepło ku górze, dlatego najwięcej ogrzanego powietrza gromadzi się wokół nich. Ogrzewanie podłogowe pozwala na utrzymanie takiej samej temperatury w każdym miejscu pomieszczenia, ponieważ ciepło kieruje się od dołu – przy samym suficie temperatura jest więc niższa. Ma to ogromne korzyści, gdyż pozwala to ustawić temperaturę nawet o 2 st. Celsjusza mniej, a odczuwać komfort przebywania w wystarczająco nagrzanym pomieszczeniu. Nie ogrzewa natomiast powietrza pod sufitem, co jest dla mieszkańców całkowicie zbędne. W ten sposób można zaoszczędzić na zużyciu energii.

 

Korzyści dla wnętrza

Ogrzewanie podłogowe nie wymaga montażu kaloryferów. Jeśli w mieszkaniu wcześniej znajdowały się piece kaflowe, do zamontowania tradycyjnego ogrzewania konieczne byłoby kucie w ścianach. Wnętrza dodatkowo prezentują się o wiele lepiej bez grzejników – sprawiają wrażenie uporządkowanych, dlatego rozwiązanie to idealnie nadaje się szczególnie do minimalistycznych aranżacji. Jest to również sposób na kłopoty z rozmieszczeniem i zaprojektowaniem wnętrz, które są małe. Mimo iż kaloryfer nie zajmuje wiele miejsca, sprawia jednak, że przy ścianie nie można postawić mebli czy łóżka, co dla niewielkich powierzchni bywa konieczne.

 

Czy ogrzewanie podłogowe może mieć wpływ na samopoczucie?

Niższa temperatura w pomieszczeniu, która możliwa jest dzięki ogrzewaniu podłogowemu sprawia, że we wnętrzu jest większa wilgotność powietrza. Ma to ogromne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia alergików i astmatyków. Dodatkowo w przypadku ogrzewania podłogowego nie ma aż takiego ruchu powietrza, jak przy kaloryferach, dzięki czemu w powietrzu unosi się mniej kurzu. Kaloryfery są również bardziej kłopotliwe w utrzymaniu czystości.

Artykul opublikowany: 2019-02-22 / w dziale: Aranżacja wnętrz