Żarówki LED - jak wybrać?

2021-07-14

Tradycyjne żarówki odeszły do lamusa, zastąpione przez szereg nowszych i pozornie dość drogich energooszczędnych opcji. Podczas gdy typowy konsument prawdopodobnie nigdy nie zauważył, standardowa żarówka jest prawdziwym pożeraczem energii. Jak się bowiem okazuje, w rzeczywistości marnuje ona około 90 procent energii, którą zużywa. Wydajne żarówki mogą wytwarzać taką samą ilość światła przy znacznie mniejszym zużyciu energii. Tego typu żarówkami są popularne LED-y.

Żarówki LED - jak wybrać?

Rynek żarówek przeszedł ogromne zmiany od czasu, gdy tradycyjne żarówki zostały usunięte z rynku i zastąpione żarówkami energooszczędnymi. Chociaż energooszczędne żarówki LED kosztują więcej to one i ich wydajni kuzyni są w stanie zaoszczędzić przeciętnemu gospodarstwu domowemu nawet kilkaset złotych rocznie. Jak więc wybrać najlepszą żarówkę LED dla siebie? Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Moc cieplna

Żarówki LED wydzielają stosunkowo mało ciepła, ale pracują w dość wysokiej temperaturze i często zawierają radiator, aby odprowadzić nadmiar ciepła i utrzymać żarówki LED w optymalnej temperaturze pracy.

Odwzorowanie kolorów

Oddawanie barw przez żarówki LED różni się dość znacznie w zależności od marki. Dla niektórych zastosowań nie jest to szczególnie ważne, ale dla oświetlenia otoczenia, ważne jest, aby sprawdzić jakość emitowanego światła.

Temperatura kolorów

Wczesne żarówki LED miały przeważnie dużo wyższą temperaturę barwową niż typowa temperatura barwowa ciepłej białej żarówki 2700K. Technologia LED w ciągu ostatnich kilku lat bardzo się rozwinęła i niektóre typy LED są dostępne w różnych temperaturach barwowych od ciepłej bieli (2700 lub 3000K) do światła dziennego (6000K i więcej). Niektóre firmy używają niestandardowych terminów przy opisywaniu koloru żarówek LED, takich jak "naturalna biel" lub "biel biurowa".

Wydajność

Kiedy po raz pierwszy pojawiły się żarówki LED, ich wydajność wahała się między 20 a 50 lumenów na wat. Obecnie żarówki LED, które są w produkcji, mają wydajność od około 80 do 110 lumenów na wat.

Żywotność

Jednym z obszarów, w którym żarówki LED osiągają wysokie wyniki, jest ich znamionowa trwałość, która zazwyczaj wynosi od 10.000 do 50.000 godzin. To jest 10 do 50 razy dłużej niż typowe żarówki, więc żarówki LED są idealne do stosowania w miejscach, gdzie konserwacja jest trudna, a długa żywotność odgrywa ważną rolę.

Artykul opublikowany: 2021-07-14 / w dziale: Porady