Jak negocjować z deweloperem i zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych? Przeczytaj nasze porady.

2016-09-30

Dobry sprzedawca nieruchomości zawsze ustala cenę wywoławczą wyższą, niż jest gotów zaakceptować – o tym należy pamiętać, jeżeli chcemy kupić mieszkanie, czy dom od dewelopera. Nie należy bać się i unikać rozmowy negocjacyjnej, ponieważ to deweloperowi zależy, żeby przyciągnąć klientów i sprzedać nieruchomości. Cena za mieszkanie od dewelopera nigdy nie jest ostateczną ceną, jaką musimy zapłacić. Niestety nie wszyscy o tym wiedzą. A niewiedza kosztuje – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Być może negocjacje nie są Twoim ulubionym zajęciem. Nikt nie rodzi się z tą umiejętnością, dlatego najwyższy czas zrobić pierwszy, odważny krok. O czym należy pamiętać negocjując cenę z deweloperem?

 Jak negocjować z deweloperem i zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych? Przeczytaj nasze porady.

Zadbaj o pozytywne nastawienie

Zakup mieszkania albo domu jest jednym z największych wydatków w naszym życiu, dlatego warto dobrze przygotować się do rozmowy i ustalić strategię działania. Przede wszystkim pamiętaj, że nie idziesz na wojnę, dobre nastawienie sprzyja negocjacjom. Obie strony będą wygrane, jeżeli dojdą do porozumienia. Podczas rozmowy staraj się nie okazywać emocji i podekscytowania swoim wymarzonym mieszkaniem. Uświadom sobie, że to Ty jesteś najważniejszy w całej transakcji, wydajesz dużo pieniędzy i masz prawo stawiać również swoje warunki.

Wybadaj konkurencję

Nawet jeżeli nie chcesz kupić mieszkania u konkurencyjnego dewelopera, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wybadał jego ofertę. W ten sposób będziesz miał solidną podstawę do rozmów z kolejnymi deweloperami. Zdobądź szczegółowe informacje na temat dostępnych mieszkań, posłuchaj, co mają do powiedzenia sprzedawcy, a zdobyte argumenty, czy wnioski będziesz mógł wykorzystać podczas kolejnej rozmowy. Będziesz miał z tego jeszcze dodatkową korzyść – porównasz lokale, ich atuty, ceny. Być może zmienią się Twoje potrzeby względem nowego lokum, przemyślisz nowe możliwości, nad którymi nie zastanawiałeś się wcześniej.

Negocjuj z głową

Możesz negocjować nie tylko cenę samej nieruchomości, ale również cenę garażu, komórki lokatorskiej, czy koszt wykończenia i wyposażenia lokalu. Przed spotkaniem sprawdź dokładnie ofertę dewelopera i przemyśl swoje wymagania. Rozpocznij od wysokich żądań, ale nie przesadnych, ponieważ sprzedawca nie będzie traktował ich poważnie. Zbyt niskie oczekiwania mogą być od razu zaakceptowane przez rozmówce i nie będzie już możliwości przeprowadzenia dalszej negocjacji. Jeżeli nie uda przekonać się sprzedawcy do odpowiedniego obniżenia ceny, to zawsze można spróbować wynegocjować lepszą cenę garażu, bądź możliwość wyposażenia mieszkania.

Dokładnie rozpoznaj sytuację

Marża deweloperów może wynosić nawet 40% wartości mieszkania. Jak widać ceny mieszkań są znacznie zawyżone. Każdy sprzedawca z góry zakłada, że obniży cenę kupującym, którzy traktują poważnie negocjacje. Nawet jeżeli podadzą cenę w ogłoszeniu 500 tys. zł, to w skrajnych przypadkach są gotowi sprzedaż mieszkanie za 400 tys. zł. Szczególnie może dojść do takiej sytuacji, jeżeli zaobserwujemy, że budowa się niedługo kończy, a nadal zostało 50% niesprzedanych mieszkań. To jest kolejny ważny argument negocjacyjny. Jednocześnie nie trać czujności i sprawdź, czy nie istnieje ukryty powód, za sprawą którego mieszkania słabo się sprzedają.

Wystrzegaj się błędów negocjacyjnych

Podstawowym błędem jest przeciąganie negocjacji. Oczywiście cały proces może potrwać kilka tygodni, ale jeżeli będziesz zwlekał dłuższy czas, to deweloper może w tym czasie znaleźć innych kupców. Trzeba pamiętać, że sprzedawcy mają do wyrobienia swoje plany sprzedażowe, więc mogą stracić cierpliwość do niezdecydowanego klienta. Ponadto podczas negocjacji spiszcie wszystkie warunki na papierze, ponieważ dopiero jasny zapis obietnic dewelopera daje pewność, że właściwie się zrozumieliście. Czasami możemy spotkać się z argumentem, że jeżeli zapłacimy gotówką to deweloper będzie bardziej skłonny dać nam upust. Jednak nie ma to większego znaczenia, bo dla niego jest wszystko jedno czy przelewu dokona klient, czy bank. 

Zrób z nami pierwszy krok

Negocjacja Negocjacje z deweloperem są o tyle trudne, że większość z nas nie miało z nimi nigdy do czynienia i nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Nie każdy posiada wyjątkowe zdolności interpersonalne i łatwo nawiązuje relacje, a niestety te cechy są bardzo przydatne podczas negocjacji. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, później jest tylko lepiej. Dlatego przyszłym, szczęśliwym posiadaczom swojego mieszkania dajemy możliwość wysłania negocjacji online do dewelopera, która staną się wyjściem do bezpośredniego spotkania. Na naszym portalu przy każdej ofercie nieruchomości jest dostępny formularz kontaktowy, za pomocą którego można wysłać swoją propozycję ceny. To będzie pierwszy i najważniejszy krok do nabycia Twojego wymarzonego mieszkania lub domu…

Artykul opublikowany: 2016-09-30 / w dziale: Porady