Chcesz pracować w Warszawie? Sprawdź czemu warto rozważyć zakup mieszkania w innym mieście.

2016-11-05

Warszawa nie bez powodu określana jest mianem miasta największych możliwości. To tutaj w jednym miejscu znajdują się przedsiębiorstwa z różnych branż, oferujące wiele miejsc pracy. Stolica to również miejsce najwyższych zarobków. Pensja przeciętnego Warszawianina jest nawet o jedną trzecią wyższa od pensji mieszkańców innych miast wojewódzkich. Niestety, pokaźne płace pociągają za sobą wygórowane koszty życia.

W październiku 2016 roku średnie ceny nieruchomości w stolicy sięgnęły poziomu 9000 złotych za metr kwadratowy. Tym samym znacznie wyprzedziły stawki w pozostałych częściach Polski. Sytuacja ta zachęca do poszukiwania alternatywnych możliwości na rynku mieszkań. Naturalnym wydaje się rozważenie przeprowadzki na obrzeża miasta. Z jednej strony zachęcają one niższymi cenami, z drugiej odstraszają znaczną odległością od centrum, czyli od miejsca pracy, ośrodków kultury i rozrywki, przychodni lekarskich, czy wydarzeń kulturowych.

Czy można pozostać w mieście, nie spędzać długich godzin w korkach i nie przepłacać za lokum? Można. Kupując mieszkanie… w Łodzi! Wspomniane miasto, oddalone od Warszawy o niewiele ponad sto kilometrów, wciąż kusi jednymi z najniższych cen nieruchomości.

Chcesz pracować w Warszawie? Sprawdź czemu warto rozważyć zakup mieszkania w innym mieście.

Miasto z potencjałem

Łódź to prawie siedmiuset tysięczne miasto w centralnej Polsce, wciąż walczące z niesprawiedliwymi stereotypami. Przekonania o brudzie, sypiących się kamienicach i niebezpiecznych bramach są już mocno przestarzałe. Dzisiaj Łódź tętni życiem: zrewitalizowane centrum zachwyca swoim urokiem mieszkańców i turystów, a niepowtarzalny, postindustrialny klimat sprzyja wielu inicjatywom artystycznym. Miasto jest bardzo ważnym ośrodkiem akademickim, biznesowym i kulturowym – to tutaj skupia się polski przemysł modowy i filmowy.

Niewielka odległość od Warszawy sprzyja bliskim relacjom pomiędzy miastami. Od wielu lat część Łodzian codziennie dojeżdża do pracy w stolicy. Od niedawna panuje nowy trend kupowania mieszkań w Łodzi przez osoby pracujące w stolicy. Czy jest to opłacalny wybór? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizowaliśmy dwie kluczowe dla tego zagadnienia wartości: pieniądze i czas. 

Najdroższe miasto w Polsce kontra Łódź

Ze względu na optymalne położenie dla osób planujących dojazdy do stolicy (dworzec Łódź-Widzew), pod lupę wzięliśmy ceny mieszkań w dzielnicy Widzew. Wahają się one między 4100 a 4800 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to, że wartość 60-metrowego lokum wynosi około 250000 złotych. Dla porównania średnia wartość metra kwadratowego w Warszawie to 9000 złotych. Lokal o takiej samej powierzchni to więc koszt przekraczający pół miliona złotych. Stanowi to dwukrotność ceny łódzkiego mieszkania. Innymi słowy za tą samą ilość pieniędzy możemy nabyć jeden lokal w Warszawie lub dwa w Łodzi.

Wyliczenia te oznaczają, że decydując się na zakup nieruchomości w stolicy, zobowiążemy się do spłacania przez 35 lat kredytu hipotecznego, którego raty wyniosą około 2000 złotych miesięcznie. W Łodzi, przy wyborze podobnej kwoty rat, kredyt za 60-metrowe mieszkanie spłacimy w niewiele ponad dekadę.

Te diametralne różnice bez wątpienia skłaniają do rozważenia możliwości przeprowadzki, nie rozwiewają jednak wszystkich wątpliwości. Czy biorąc pod uwagę konieczność codziennych dojazdów do innego miasta, taki układ wciąż pozostaje opłacalny?

Pociąg czy korki?

Dojazd pociągiem z Łodzi do Warszawy zabiera około jednej godziny. Co ciekawe, podobną ilość czasu poświęcają na dotarcie do pracy osoby mieszkające w stolicy, poruszające się samochodem.
Mieszkańcy dzielnic położonych w sąsiedztwie centrum miasta (Mokotów, Żoliborz, Śródmieście) spędzają w podróży około 40 minut. Kierowcy jadący z miejsc nieco bardziej oddalonych (Wola, Ochota, Ursynów, Praga, Targówek, Bemowo, Bielany, Włochy) dotrą do pracy w około 50-60 minut. Jest to czas zbliżony do tego, jaki trzeba poświęcić na pokonanie trasy Łódź Widzew-Warszawa Centrum. Osoby mieszkające w dzielnicach: Ursus, Rembertów i Białołęka spędzają w drodze do pracy około półtorej godziny – to więcej niż potrzebowałyby na dojazd z Łodzi.

Paliwo czy bilet?

Cena jednorazowego przejazdu pociągiem pomiędzy stacjami Łódź Widzew i Warszawa Centralna to 28 złotych. Bilet miesięczny to koszt około 450 złotych. Jest to wartość zbliżona do tej, którą wyda na paliwo mieszkaniec obrzeżnych dzielnic Warszawy, dojeżdżający codziennie do pracy.
Chociaż konieczność ciągłego podróżowania pociągiem może zniechęcać, zaletą takiego rozwiązania jest możliwość oddania się własnym zajęciom. To dodatkowy czas do wykorzystania (na przykład na czytanie, pracę lub sen). Prowadząc samochód nie ma możliwości zagospodarowania czasu spędzonego w drodze w podobny sposób.

Podsumowanie

Rozłożenie swojego życia pomiędzy dwoma dużymi miastami jest interesującą, chociaż odważną decyzją. Warto zastanowić się jak duże znaczenie ma dla nas miejsce, z którego zaczynamy podróż do pracy. Godzinny dojazd do firmy nie jest niczym niezwykłym dla Warszawianina, więc może to, czy jedziemy z Widzewa czy z Rembertowa nie stanowi dużej różnicy? Niskie ceny mieszkań w Łodzi to możliwość zaoszczędzenia nawet ćwierć miliona złotych i skrócenia czasu spłacania kredytu hipotecznego o 20 lat. Z drugiej strony przeprowadzka to zawsze konieczność przeorganizowania części swojego życia. Czy jest to wada takiego rozwiązania? Być może. Możliwe jednak, że okaże się największą zaletą. 

Artykul opublikowany: 2016-11-05 / w dziale: Porady