Budownictwo modułowe — nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie
Drewniane budownictwo modułowe cieszy się coraz większą popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest ekologiczne i energooszczędne. Łatwo je dopasować do potrzeb i wymagań inwestora. Z drewnianych modułów powstają m.in. obiekty użyteczności publicznej, np. szkoły, przedszkola czy szpitale, a także budynki będące częścią infrastruktury turystycznej, czyli przede wszystkim hotele. Jakie jeszcze zalety ma to rozwiązanie? Podpowiadamy!
Budownictwo modułowe — zalety
Możliwość budowania obiektów użyteczności publicznej, takich jak: szkoły, przedszkola, szpitale czy hotele z drewnianych modułów to przede wszystkim oszczędność czasowa i finansowa. Mowa bowiem o prefabrykatach, czyli już gotowych elementach, które zostały przygotowane w nowoczesnej fabryce i przetransportowane na miejsce inwestycji. Takie rozwiązanie pozwala zoptymalizować działania logistyczne i tym samym zaoszczędzić sporo czasu — elementy prefabrykowane mogą być składane niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych.
Budownictwo modułowe to również energooszczędność. Należy pamiętać, że tego typu obiekty cechują się wysoką przenikalnością ciepła i skuteczną izolację. W rezultacie można obniżyć koszt ogrzewania o nawet 60% w porównaniu do budynków murowanych. Z kolei dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie maszyn możliwe jest ograniczenie liczby odpadów oraz ich recykling.
Drewniane budownictwo modułowe to także trwałość i wytrzymałość. Obiekty tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, grzyby i warunki atmosferyczne. Budynek można później modyfikować według uznania — montaż i demontaż poszczególnych elementów jest praktycznie bezproblemowy.
Warto też pamiętać, że wykorzystanie budownictwa modułowego pozwala skrócić czas oczekiwania na dany obiekt do nawet 3 miesięcy! Budynek wykonany z gotowych prefabrykowanych elementów to skuteczna alternatywa dla rozwiązań opartych na metalu i cegle. Można mu nadać niemal dowolną formą architektoniczną i wykończyć według uznania.
Budownictwo modułowe w praktyce
Drewniane budownictwo modułowe wykorzystuje przygotowane w halach produkcyjnych prefabrykaty. Są one następnie w odpowiedni sposób zamontowane, tworząc konstrukcje ścian i dachu. Rozwiązanie to eliminuje ograniczenia związane z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi — obiekty drewniane prefabrykowane mogą być składane także w okresie zimowym.
Budownictwo modułowe cechuje się uniwersalnością, możliwością łączenia z budownictwem konwencjonalnym, mobilnością, trwałością i ogromną swobodą projektowania formy budynku. Przygotowane w halach produkcyjnych prefabrykaty mogą tworzyć oddzielne pomieszczenia z zainstalowanymi już oknami czy instalacjami sanitarnymi i elektrycznymi.
Dzięki lekkiej konstrukcji obiekty modułowe są łatwe w montażu i demontażu. Można je też przenieść na inną działkę i rozbudować o kolejne moduły, jeśli zajdzie taka potrzeba. Właściwości drewna, cykl produkcji, ekologiczność, a także szybkość realizacji tego typu inwestycji sprawiają, że jest to obecnie jedno z najnowocześniejszych i ekonomicznych rozwiązań na rynku.