Dom czy mieszkanie – na co się zdecydować?

2018-10-29

Kupno mieszkania lub domu to ogromna inwestycja, dlatego ważne jest, aby zrozumieć zalety i wady oby tych opcji przed podjęciem decyzji. Ogromną rolę odgrywa tu także jasne określenie swoich potrzeb. Dla niektórych istotne jest poczucie przestrzeni i autonomii, a inni preferują wygodę, jakie daje im posiadanie mieszkania. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze domu lub mieszkania?

Dom czy mieszkanie – na co się zdecydować?

Koszty

Wiele osób rozważając wybór między domem i mieszkaniem za punkt wyjściowy uznaje samą cenę nieruchomości, a nie analizuje tego, jakie koszty będą one co miesiąc generować – zauważają eksperci z geogrupa.pl. Domy z reguły są droższe już na samym starcie, a dodatkowo ich utrzymanie również wiąże się z o wiele większymi pieniędzmi. W przypadku mieszkań główna kwota dotyczy czynszu, a opłaty za media mogą być nawet kilka razy mniejsze w porównaniu do domów o podobnej powierzchni. Nie ma tu także kosztów związanych z dbaniem o ogród, podjazd, wymianę elewacji, naprawę dachu. W ogólnym rozrachunku mieszkania są o wiele tańsze.

Dojazdy

Domy znajdują się przeważnie na obrzeżach miast lub też w okolicznych miejscowościach. Dla osoby, która musi codziennie dojeżdżać kilkadziesiąt minut do pracy lub szkoły, przeniesie się do mieszkania blisko centrum może być ogromną wygodą, a także zaoszczędzeniem czasu i pieniędzy. Decydując się na apartament w mieście warto więc wziąć pod uwagę to, że zniweluje się koszty związane z utrzymaniem samochodu, a niejednokrotnie można z niego całkowicie zrezygnować.

Przestrzeń

Zarówno mieszkania, jak i nowoczesne domy, posiadają aktualnie metraż, który jest dostosowany do różnych typów rodzin. Na rynku dostępne są apartamenty, które są większe niż niejeden dom. Wiele z nich połączonych jest z tarasami czy niewielkimi ogródkami, dzięki czemu są w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających właścicieli. Dom ma tu jedną przewagę – jeśli obszar działki na to pozwala, to można go rozbudować. Z kolei warto pamiętać o tym, że coraz popularniejsze staje się dokupywanie mieszkań znajdujących się poniżej lub powyżej pierwotnego, by utworzyć w ten sposób dwa piętra.

Udogodnienia

Trudno dziś konkurować z udogodnieniami oferowanymi przez apartamenty. Na kompleksach mieszkalnych pojawiają się siłownie, baseny, korty tenisowe, parki, place zabaw. Decydując się na nowe mieszkanie ma się więc dostęp do atrakcji, za które posiadacze domów muszą płacić. Jednakże oni mogą zagospodarować miejsce na takie udogodnienia we własnych czterech ścianach i to wyłącznie na swój użytek.

Artykul opublikowany: 2018-10-29 / w dziale: Budownictwo