Jak kupić mieszkanie na kredyt?

2022-02-27

Zakup mieszkania bardzo często łączy się z koniecznością wzięcia kredytu, który jest zobowiązaniem na dużą kwotę i na długie lata. DLatego przed podjęciem decyzji o wzięciu na siebie tej olbrzymiej odpowiedzialności, warto zastanowić się jak zrobić to w bezpieczny i korzystny sposób. 

Jak kupić mieszkanie na kredyt?

Od czego zacząć? 

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór nieruchomości, która Cię interesuje. Kryteriami kluczowymi przy wyborze mieszkania są możliwości finansowe i czas, w jakim chcesz zrealizować przeprowadzkę. Mieszkania z rynku wtórnego będą dostępne prawdopodobnie od zaraz, za to na mieszkania z rynku pierwotnego czasami trzeba poczekać. Dodatkowe parametry kluczowe dla mieszkania to metraż, rozkład, lokalizacja, infrastruktura oraz sąsiedztwo. 

Zakup przy pomocy dewelopera w Lublinie - czy się opłaca?

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera w Lublinie masz pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z zakładanym planem i z uwzględnieniem wszelkich koniecznych formalności. Deweloper zapewnia dostęp do informacji o inwestycji, odpisu z KRS i wszelkich innych dokumentów dotyczących nieruchomości, takich jak pozwolenie na budowę i prawo własności gruntu. 

Kredyt krok po kroku 

W pierwszej kolejności należy udać się bo banku lub kilku banków w celu przedstawienia wniosku kredytowego i wszystkich wymaganych dokumentów. Pracownicy banku obliczają twoją zdolność kredytową i przedstawią konkretną ofertę. Pamiętaj, że aby starać się o otryzmanie kredyty, musisz posiadać co najmniej 10% wkładu własnego, lub więcej w zależności od banku. 

W przypadku wybrania oferty z odpowiadającymi ci warunkami, nastąpi podpisanie wniosku i dokumentów, takich jak zaświadczenie o zarobkach, umowa rezerwacyjna i prospekt informacyjny. W sytuacji otrzymania pozytywnej decyzji od banku, będziesz mógł podpisać umowę kredytową. 

Ubezpieczenie

Bank przy podpisywaniu umowy kredytowej złoży ci propozycję polisy ubezpieczeniowej. Masz możliwość przystać na ofertę z banku lub zdecydować o zakupie innego ubezpieczenia domu. Polisa ubezpieczeniowa jest bardzo ważna, poniewaz chroni twód nowy dom przed ewentualnymi kradzieżami, zalaniami, pożarami i innymi wypadkami. 

Akt notarialny 

Ostatnim etapem formalności jest podpisanie umowy zakupu w formie aktu notarialnego. Po dokonaniu wszelkich formalności bank przelewa pieniądze na konto dewelopera, a do twoich rąk zostają przekazane klucze. Należy pamiętać o konieczności złożenia wniosku do sądu o wpis do księgi wieczystej, opłaceniu należnego podatku w Urzędzie Skarbowym i złożeniu deklaracji podatkowej w Urzędzie Miasta lub Gminy.

Artykul opublikowany: 2022-02-27 / w dziale: Finanse