Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – jak dodatkowo się zabezpieczyć?

2022-09-30

Wiele osób inwestuje pieniądze w zakup mieszkania, które później przeznacza na wynajem. Jednak wówczas istnieje duże ryzyko, że potencjalni najemcy nie będą dbać o wynajmowaną przestrzeń i dokonają zniszczeń. Czy jest możliwość, aby zabezpieczyć naszą własność przed ewentualnymi przykrymi niespodziankami ze strony lokatorów? Czy można ubezpieczyć mieszkanie od takich sytuacji?

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – jak dodatkowo się zabezpieczyć?

Inwestycja w nieruchomość – stały zysk, który warto ubezpieczyć

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem jest praktycznie zawsze pewnym zyskiem. Dlatego właśnie warto pamiętać, aby takie mieszkanie bezwarunkowo ubezpieczyć. Poza stratami w wyniku zniszczeń dokonanych przez lokatorów mogą wydarzyć się różne losowe wypadki, takie jak np. pożar, zalanie czy włamanie. Ubezpieczenie nieruchomości jest więc niezbędne, jeśli chcemy uchronić się przed tego typu incydentami. Należy jednak dokładnie się zastanowić, jakie części mieszkania chcemy ubezpieczyć oraz na jaką kwotę odszkodowania. 

Zalety i wady wynajmowania mieszkania

Kupno mieszkania przeznaczonego do wynajęcia jest coraz częstszą praktyką. Inwestowanie w nieruchomości zawsze się opłaca, ponieważ zapewniają właścicielowi zyski w postaci stałego dochodu pasywnego. Wynajem długoterminowy jest bardziej opłacalny, zwłaszcza jeśli wynajmowane mieszkanie znajduje się w dobrej lokalizacji miasta. Do wad wynajmowania mieszkania można jednak zaliczyć fakt, iż nie zawsze mamy pewność, na jakich lokatorów trafimy. I nie ma tutaj znaczenia, czy zdecydujemy się wynająć lokum rodzinie z dzieckiem, czy grupie studentów – ludzie są różni. Zawsze można się ubezpieczyć od ewentualnych zniszczeń w postaci pobieranej od najemców kaucji, lecz czasami to za mało. Wówczas warto rozejrzeć się za polisą, która będzie bardzo przydatna w przypadku wielu zdarzeń losowych takich jak wspomniane już zalanie czy kradzież.

Ubezpieczenie mieszkania – co ubezpieczyć i na jaką kwotę? 

Jeśli zatem planujemy zakup mieszkania pod wynajem, koniecznie rozejrzyjmy się za polisą ubezpieczeniową. Ubezpieczenie mieszkania pozwoli nam spać spokojnie i w razie przykrego incydentu nie być stratnym. Podczas wyboru polisy można przemyśleć, co faktycznie jest naszą własnością – nie tylko mury, ale i stałe elementy wnętrz, takie jak m.in. meble robione na wymiar, boazerie, tapety, ściany, podłogi czy parapety. A na jaką kwotę ubezpieczyć mieszkanie? Suma polisy ubezpieczeniowej na naszą nieruchomość powinna być odzwierciedleniem faktycznej jej wartości. Przykładowo, w przypadku ubezpieczenia mieszkania na kwotę 200 000 zł, jeśli jest ono warte dwa razy tyle, to ubezpieczyciel wypłaci nam jedynie połowę kwoty należnej za szkodę, która wystąpiła. 

Przeczytaj także: https://edu.info.pl/umowy-i-polisy/ile-kosztuje-ubezpieczenie-mieszkania-lub-domu/

Ubezpieczenie OC a wynajmowane mieszkanie

Wariant ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym jest dodatkowo płatną opcją, którą można dodać do polisy ubezpieczeniowej nieruchomości. Wówczas odszkodowanie jest wypłacane wtedy, kiedy ubezpieczony nieumyślnie przyczynił się powstania jakiejś szkody. Jest to dodatkowe zabezpieczenie osób trzecich, którym przypadkowo wyrządziliśmy szkodę – w przypadku wynajmowania mieszkania są to lokatorzy, sąsiedzi oraz administracja budynku. Można również zapytać lokatorów o polisę OC z klauzulą dla najemcy, gdy szkoda powstanie z jego wyłącznej winy. 

Ubezpieczenie majątkowe nieruchomości – jak wybrać najlepszą ofertę

Jeśli zatem jesteś właścicielem nieruchomości i chciałbyś zakupić polisę ubezpieczeniową, ale nie masz pewności, jak się tym zająć, warto przejrzeć rynek towarzystw zajmujących się ubezpieczeniami. Ciekawą ofertę ubezpieczeń nieruchomości, oferuje biuro Prominent, które pomaga znaleźć dla klientów najkorzystniejsze i tanie ubezpieczenia w Krakowie – poza standardową polisą oferuje możliwość wykupienia dodatkowych rozszerzeń. Ponadto zespół profesjonalnych agentów ubezpieczeniowych pomaga wybrać najkorzystniejszą ofertę dla ubezpieczającego, uwzględniającą jego potrzeby i oczekiwania. W biurze Prominent można zakupić również ubezpieczenie nieruchomości objętej kredytem hipotecznym. 

Artykul opublikowany: 2022-09-30 / w dziale: Finanse