Jak kupować, by nie żałować? Poradnik na temat: jak nie zostać oszukanym podczas zakupu mieszkania

2021-08-31

Zakup mieszkania to duża inwestycja i to inwestycja na lata. Swoją drogą większość osób kupuje mieszkanie na kredyt hipoteczny stąd wie, że musi znaleźć takie lokum, by potem nie żałować. To wynika z faktu, że trzeba spłacać raty, co nie jest tanie, dlatego też nikt nie chce ponosić dodatkowych kosztów, związanych choćby z koniecznością napraw związaną z tym, że zostało się oszukanym przez sprzedawcę. Zatem jak kupować, by nie żałować?

Jak kupować, by nie żałować? Poradnik na temat: jak nie zostać oszukanym podczas zakupu mieszkania

Sprawdź cenę rynkową

Wybór mieszkań zasadniczo jest duży, ale też nie każde mieszkanie spełnia odpowiednie standardy. Wystarczy tylko wspomnieć, że mieszkania w Warszawie są zdecydowanie droższe niż np. w Sosnowcu, a nie zawsze ich jakość jest lepsza. Wielu sprzedających po prostu winduje ceny. Nim przejdziecie do oglądania ofert, powinniście poznać ceny rynkowe w danym mieście. Znając średnią cenę rynkową można wstępnie określić czy zakup mieszkania jest opłacalny czy raczej sprzedający winduje cenę. Jednocześnie powinniście pamiętać, że jeżeli cena jest za niska to oznacza, że coś jest nie tak. Nikt nie sprzeda Wam mieszkania bardzo tanio, gdy jest ono warte sporo więcej.

Nie kupuj pod wpływem impulsu, bo to bardzo duży błąd 

../media/art/350/pexels-rodnae-productions-8293737.jpg

Lubimy robić zakupy i często robimy je pod wpływem impulsu. Cóż, chyba każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, że kupił jakąś rzecz i potem żałował. Nieudane zakupy wcale nie są rzadkością. O ile kwota, którą się wydało jest nieduża, to wyrzuty sumienia szybko ustępują, o tyle zupełnie inaczej sytuacja będzie wyglądać, gdy kupicie mieszkanie pod wpływem impulsu. Mówi się czasem, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze bądź też pierwszy wybór najlepiej się sprawdza. Jednak w przypadku zakupu mieszkania nie jest to słuszne podejście do sprawy. Jeżeli kupicie mieszkanie po wywindowanej cenie, to będziecie żałować przez długi czas. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że pierwsze wrażenie może być dobre, natomiast drugie już nie. Dlatego też absolutnie nie warto kupować lokum, jeżeli decyzja nie jest w pełni przemyślana. Tym bardziej że możecie potem znaleźć jeszcze lepszą ofertę. Na pewno trzeba porównać kilka ofert, przemyśleć na chłodno zalety i wady każdego mieszkania, następnie dać sobie jeszcze kilka dni i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję. Pamiętajcie jeszcze, że musicie być pewni wyboru i jeżeli jednak pojawiają się u Was jakieś wątpliwości, to znaczy, że warto decyzję jeszcze raz przemyśleć.


Pośrednictwo nieruchomości – Warszawa, Kraków, Poznać czy Katowice, a także Czechowice-Dziedzice oferują usługi profesjonalnych agentów

Poprzez ten nagłówek nie chcemy pochwalić się znajomością miast w Polsce, lecz uświadomić Wam, że jeżeli nie macie czasu na szukanie dobrej oferty, to warto postawić na pomoc specjalistów, czyli skorzystać z pośrednictwa nieruchomości. Warszawa, Kraków czy Katowice – niemal w każdym mieście można znaleźć dobrego pośrednika, który pomoże Wam znaleźć dobrą ofertę. Na samym początku określicie swoje wymagania i oczekiwania, a także budżet, jakim dysponujecie. Następnie pośrednik oceni czy w takiej cenie można znaleźć preferowane lokum. Potem czekacie już tylko na wiadomość, bo gdy pośrednik znajdzie fajną ofertę, będziecie mogli w określonym terminie pójść zobaczyć mieszkanie. Korzystanie z pośrednictwa nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale czasem warto je ponieść, bo możecie zaoszczędzić sporo czasu.

Pomoc fachowca na wagę złota – dlaczego warto z niej skorzystać?


Jeżeli jednak chcecie kupić mieszkanie na własną rękę, to przyda się Wam pomoc fachowca, który sprawdzi, jaki jest stan techniczny mieszkania. Na pewno pomoc murarza, inżyniera budownictwa czy architekta jest wtedy niezbędna. Dobrzy fachowcy znający się na swojej pracy zauważą niedoróbki, ale też potrafią ocenić czy jakość materiałów wykończeniowych jest dobra, czy raczej remont był robiony po kosztach, a wszędzie widać pełno niedoróbek, które jednak dla oczu przeciętnego Kowalskiego nie są widoczne.


Mieszkanie trzeba tak kupować, by potem tego nie żałować. Dlatego, jeżeli nie macie pojęcia, na co zwrócić uwagę, to skorzystajcie z pomocy profesjonalistów i fachowców. Dzięki temu nie musicie obawiać się, że podejmiecie złą decyzję, która będzie Was drogo kosztować.

Artykul opublikowany: 2021-08-31 / w dziale: Porady