Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem?

2018-07-16

Nieruchomości to jedna z najlepszych i najbardziej opłacalnych inwestycji, ponieważ ich wartość nie spada, a wręcz przeciwnie, po latach można mieszkanie sprzedać z dość wysokim zyskiem. Sprzedaż mieszkania to proces, do którego należy nieruchomość dobrze przygotować. Nie wystarczy jednak wystawić mieszkanie na portal ogłoszeniowy jako obiekt do kupienia lub skorzystać z pośrednictwa agencji nieruchomości. Co więc zrobić, by uzyskać za daną nieruchomość jak najwyższą cenę?

Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem?

Odpowiednie przygotowanie kluczem do zysku

Przede wszystkim mieszkanie przed prezentacją powinno być gruntownie posprzątane. Czasem wrażenie nieporządku robi zbyt wiele mebli i bibelotów, więc najlepiej zdecydować się na “odgracanie” pomieszczenia. Przestrzeń robi najlepsze wrażenie, zaś zbyt dużo przedmiotów przytłacza i sprawia, że chce się jak najszybciej opuścić mieszkanie. Ogromne znaczenie ma też to, by pozbyć się mebli zniszczonych czy zepsutych. Ewentualne usterki trzeba naprawić. Podczas prezentacji mieszkania nic nie powinno zepsuć dobrego wrażenia, bo to robi się tylko raz. Ogólną opinię o mieszkaniu potencjalny nabywca wyrabia sobie już w pierwszych kilkunastu sekundach po jego zobaczeniu. Nie wolno tego zmarnować.

Sprzedaż mieszkania ciemnego i smutnego na pewno będzie nastręczać więcej trudności, niż obiektu rozjaśnionego i sprawiającego wrażenie wesołego oraz przyjaznego. Dlatego najlepiej przed wprowadzeniem pierwszych klientów dokonać niewielkiego remontu. Przede wszystkim warto ściany przemalować na jasne kolory, ponieważ to optycznie powiększa wnętrze i robi lepsze wrażenie. Z okien warto zdjąć ciężkie, ciemne zasłony, które nie pozwalają wpaść słońcu do wewnątrz pomieszczeń. Także ciemne, przytłaczające meble warto odświeżyć, na przykład malując na jasny kolor. Obecnie w sprzedaży można znaleźć świetne farby do drewna, które sprawią, że na przykład ciemne komody będą prezentowały się nowocześnie. W ten sposób ze stylu klasycznego można uczynić pomieszczenie w typie skandynawskim czy angielskim.

Kolejna kwestia to dopilnowanie tego, by mieszkanie nie było spersonalizowane. Jeżeli w domu są dzieci, na czas prezentacji najlepiej posprzątać i schować w niewidoczne miejsce wszystkie zabawki rysunki czy laurki. Również zdjęcia rodzinne powinny być pochowane. Generalnie mieszkanie powinno wyglądać tak, jakby nikt w nim nie mieszkał. Musi sprawiać wrażenie gotowego do wprowadzenia się przez nowych lokatorów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy również z tego, jak dużą rolę odgrywa zapach. W dniu prezentacji nie smażymy więc ryb czy też staramy się usunąć z pomieszczeń przykry aromat bytujących w nim na co dzień zwierząt. Zamiast tego najlepiej zapalić świece zapachowe na kilka minut przed planowanym pokazem mieszkania lub skropić pomieszczenie olejkiem waniliowym, który kojarzy się z  ciepłem domowego ogniska.

Jak widać, umiejętnie przygotowując mieszkanie, można zyskać nawet kilka do kilkunastu tysięcy więcej za jego sprzedaż. Ważne, by uwypuklić zalety nieruchomości, zaś zamaskować potencjalne wady.

Artykuł powstał przy współpracy z RUSSJAN

Artykul opublikowany: 2018-07-16 / w dziale: Inwestowanie