Jak ustalić właściciela pustostanu?

2022-09-23

Czasami mijamy jakąś zaniedbaną nieruchomość i zastanawiamy się dlaczego jest opuszczona oraz kto jest jej właścicielem. Wiedza o stanie prawnym takiej nieruchomości może być bardzo przydatna w wielu przypadkach. Na przykład, kiedy szukamy okazji inwestycyjnej w dobrej lokalizacji, taka nieruchomość może okazać się strzałem dziesiątkę, jeżeli uda nam się skontaktować z właścicielem i przekonać go do sprzedaży.

Jak ustalić właściciela pustostanu?

Bywa też tak, że jesteśmy sąsiadami pustostanu lub chcemy obok niego kupić nieruchomość. W takiej sytuacji wiedza o stanie prawnym tej opuszczonej nieruchomości da nam możliwość ocenienia czy ta nieruchomość np zostanie zbyta przez komornika i znajdzie właściciela który ją doprowadzi do porządku, czy np właścicielem jest osoba która prawdopodobnie nie żyje a nieruchomość niszczeje od kilkudziesięciu lat i nie zanosi się na to, żeby ktoś się ją zajął.
Zdarza się również tak, że nieruchomość może być przedmiotem postępowania i jest objęta zakazem zbywania przez prokuraturę co powoduje, że może jeszcze długo pozostać w stanie zawieszenia i niszczeć.

Aby ustalić właściciela takiej nieruchomości nie mamy szczególnie wielkiego pola manewru. Najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie numeru księgi wieczystej takiej nieruchomości, która nie dość że da nam informacje o obecnym właścicielu, to także znajdują się w niej informacje o zadłużeniu danej nieruchomości, o egzekucjach komorniczych czy np. zakazie zbywania.

Jako, że nie mamy wobec tej nieruchomości żadnego interesu prawnego, więc w większości przypadków oficjalną drogą w starostwie nie uzyskamy informacji o jej numerze księgi wieczystej.
Pozostaje nam skorzystanie z wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Istnieje w internecie kilka serwisów, które za 30-40 złotych ustalą dla nas w kilka minut numer księgi wieczystej większości nieruchomości w Polsce.
Jest to o tyle sensowne wyjście, że w starostwie koszt uzyskania tej informacji to też 30 złotych, a musimy składać specjalny wniosek i wykazać się wcześniej wspomnianym interesem prawnym.
Posiadając już wspomniany numer księgi wieczystej, możemy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w dowolnym momencie przejrzeć jej treść i dowiedzieć się o wcześniej wspomnianych rzeczach.

W sytuacji kiedy wyszukiwarka ksiąg wieczystych nie będzie w stanie nam znaleźć numeru KW dla nieruchomości która nas interesuje pozostaje nam jedynie przeprowadzić wywiad lokalny i zapytać okolicznych mieszkańców czy wiedzą coś na temat stanu prawnego interesującej nas nieruchomości. Niestety jest to obarczone dużą losowością, bo czasami będą w stanie bardzo dobrze opisać sytuację, a innym razem nic się nie dowiemy lub co gorsza dostaniemy błędne informacje, co jest dość częste w przypadku wiedzy okolicznych mieszkańców na temat pustostanów.

Artykul opublikowany: 2022-09-23 / w dziale: Nowe inwestycje