Jak wybrać mieszkanie idealne?

2018-07-10

Zakup nowego mieszkania zawsze wiąże się z emocjami. Nieważne, czy jest to pierwsze mieszkanie, czy dziesiąte – poszukiwania wymagają od nas wiele czasu i energii, a ostateczna decyzja bywa trudna. O czym warto pamiętać, przeglądając oferty i na co zwracać uwagę na etapie poszukiwań idealnego mieszkania, by ostatecznie być zadowolonym z wyboru?

Jak wybrać mieszkanie idealne?

Setki przejrzanych ofert, oglądanie kolejnych mieszkań i ciągłe westchnienia – to nie to… Tego typu scenariusz powtarza się podczas poszukiwania nowego lokum niezwykle często. A żeby go uniknąć, wystarczy wiedzieć, jak szukać i już na etapie wstępnej selekcji odrzucić te mieszkania, które nie spełniają odpowiednich wymagań. Jak więc zabrać się za ten proces(chodzi o poszukiwania)?

Określ lokalizację

Jedną z ważniejszych kwestii jest lokalizacja mieszkania. I nie chodzi tu jedynie o dojazd do aktualnego miejsca pracy – to zawsze może się zmienić. Warto, by mieszkanie było usytuowane w pobliżu węzłów komunikacyjnych, tak, by dotarcie do centrum czy do sklepu nie było trudne. Dobrze też zwrócić uwagę, czy niedaleko znajdują się szkoły i przedszkola, jeśli mamy bądź planujemy dzieci. Nie zapominajmy także o zorientowaniu się w planach zagospodarowania przestrzennego okolicy. Jeśli kierujemy się widokiem na las z okna, może okazać się, iż widok ten niedługo zostanie zastąpiony kolejnym wieżowcem.

Cena

Jeszcze zanim rozpoczniemy poszukiwanie mieszkania, powinniśmy jasno określić budżet, w jakim chcemy się zmieścić. Pomoże to dokonać selekcji już na samym początku i dzięki temu będziemy brać pod uwagę jedynie te mieszkania, na które rzeczywiście możemy sobie pozwolić. Na cenę ma wpływ również standard, dobrze więc przemyśleć, na jakich udogodnieniach nam zależy, a które są niepotrzebne.

Metraż i układ

Oglądając mieszkania warto zwracać uwagę na to, jak zagospodarowana jest przestrzeń i czy w łatwy sposób da się ja dostosować do naszych wymagań. Tutaj ważna jest funkcjonalność i wygodny rozkład pomieszczeń. Dobrze jest dokładnie przemyśleć, ile pomieszczeń potrzebujemy, czy wolimy oddzielną kuchnię, a może wystarczy aneks kuchenny i większy salon? Podczas oględzin zwracajmy także uwagę, czy pomieszczenia można ewentualnie przerobić.

Strony świata

Od tego, na jaką stronę świata wychodzą okna mieszkania zależy nasłonecznienie. Dla przykładu, okna wychodzące na południe będą zapewniać dużo światła i jednocześnie sprawiać, że mieszkanie będzie się nagrzewać. Przy oknach od północy – wręcz przeciwnie, mieszkanie będzie chłodne i ciemne. Okna po wschodniej stronie nie są dobrym pomysłem w sypialni osoby lubiącej dłużej pospać, a od południa – w kuchni, ponieważ pomieszczenie podczas gotowania będzie się nagrzewać zbyt mocno.

Z drugiej ręki czy od dewelopera?

Ważne jest, by zdecydować, czy poszukujemy mieszkania nowego, od dewelopera, czy z drugiej ręki. Oczywistą zaletą mieszkania odkupowanego od właściciela jest niższa cena, jednak decydując się na lokal nowy mamy pewność, że mieszkanie jest świeże, czyste i zadbane. Nowe budownictwo wyróżnia się także często innowacyjnością rozwiązań, wyższym komfortem i bezpieczeństwem. Jednak wybierając tę opcję, ważne jest sprawdzenie dewelopera, od którego mamy zamiar kupić mieszkanie.

Poszukując mieszkań od dewelopera, najlepiej postawić na firmę istniejącą na rynku już pewien czas.  W Bydgoszczy warto zwrócić uwagę na firmę Red Co. Deweloper sprzedaje mieszkania w nowo powstających budynkach na zielonych osiedlach zaprojektowanych funkcjonalnie i nowocześnie.

Wybranie zaufanej firmy gwarantuje zadowolenie z nowego mieszkania, jednak należy pamiętać, by wybrać nowe miejsce z głową i dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Zakup mieszkania to jeden z największych zakupów, jakie czekają na nas w życiu – warto więc dołożyć wszelkich starań, by inwestycja ta była udana.

Artykul opublikowany: 2018-07-10 / w dziale: Porady