Jak zwiększyć szansę na sprzedaż mieszkania?

2018-10-18

Planujesz sprzedać mieszkanie i zastanawiasz się, czy da się to zrobić z zyskiem? Może Ci w tym pomóc firma deweloperska lub home staging. Poznaj również kilkanaście sposobów na to, aby przekonać potencjalnego kupującego do wybrania Twojego mieszkania.

Jak zwiększyć szansę na sprzedaż mieszkania?

Mieszkanie nowe czy używane – jakie wybrać?

Firma deweloperska oferuje mieszkania nowe, które projektowane są z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań. Pomieszczenia są funkcjonalne i przestrzenne, a prace wykończeniowe wykonywane są dokładnie i starannie. Zdarza się także, że ceny mieszkań nowych porównywalne są do tych z rynku wtórnego. Mieszkanie wykonane przez spółkę deweloperską możesz dowolnie zaaranżować. W przypadku mieszkań z drugiej ręki ważne jest ich odpowiednie przygotowanie. Jeśli chcesz sprzedać używane lokum, dowiedz się, jak je przygotować przed przyjściem potencjalnych kupujących.

Zapoznaj się z ideą home stagingu

Home staging polega na odpowiednim przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży lub kupna. Jego dwa podstawowe cele to:

 • odnowienie mieszkania w taki sposób, aby w czasie prezentacji jak największej liczbie klientów wyglądało atrakcyjnie i funkcjonalnie,
 • przygotowanie profesjonalnych zdjęć, które zostaną dołączone do ogłoszenia umieszczanego najczęściej na portalach nieruchomościowych.

Home staging nie jest związany z wysokimi kosztami. To niedrogie działania mające na celu podniesienie atrakcyjności mieszkania. Home staging może mieć charakter płytki lub głęboki. Pierwszy polega na drobnych zmianach w wystroju mieszkania (np. przestawienie mebli, zmiana koloru ścian). Głęboki z kolei to większy remont przygotowujący lokum pod nową aranżację.

Home staging – skąd wziął się ten trend?

Home staging narodził się w USA w 1972 roku. Termin ten został stworzony przez Barbarę Schwarz, pośredniczkę i dekoratorkę wnętrz. Jej metoda pracy polegała na odpowiedniej aranżacji mieszkania poprzez mały wysiłek, odrobinę kreatywności i niewielki koszt. Profesjonalnego  home stagera nie należy mylić z osobą aranżującą wnętrza jej podstawowym zadaniem jest bowiem spersonalizowanie już kupionego mieszkania i dostosowanie go do upodobań domowników. Jak zatem przygotować użytwane mieszkanie do sprzedaży?

Krok 1 – uporządkuj całe mieszkanie

Sprzątanie mieszkania przed sprzedażą

Przygotowując mieszkanie do sprzedaży, zacznij od bardzo dokładnego wysprzątania go. Usuń wszystkie zbędne oraz zniszczone elementy, na przykład stare meble. Bardzo często jest ich w mieszkaniu zbyt dużo, dlatego rozważ pozbycie się części umeblowania. Dzięki temu zwolnisz sporo miejsca w pomieszczeniu i sprawisz, że wizualnie będzie ono minimalistyczne i przestronne. Meble powinny tworzyć spójną całość, dlatego pozbądź się niepasujących do zestawu regałów czy szaf. Jeśli w Twoim mieszkaniu zdarzają się jakieś usterki, napraw je – w czasie prezentacji lokum nic nie powinno zepsuć pierwszego wrażenia.

Krok 2 – pomaluj i odśwież ściany

malowanie mieszkania przed sprzedażą

Mieszkanie przeznaczone do sprzedaży powinno zostać odświeżone i pomalowane. Nikt nie będzie zainteresowany Twoim mieszkaniem, w którym widoczne są podrapane ściany i odchodząca farba. Malowanie będzie miało znaczący wpływ na wzrost wartości lokum, a jego koszt nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych. Najbezpieczniej wybrać kolory jasne, neutralne i uniwersalne, takie jak biel, szary czy jasny beż. Ciemne kolory podobają się nielicznym, dlatego nie warto ryzykować. Jasne odcienie powiększają optycznie przestrzeń i sprawiają, że wygląda na bardziej elegancką.

Krok 3 – odpersonalizuj pomieszczenia

Kolejną kwestią jest dopilnowanie tego, aby mieszkanie nie było spersonalizowane. Nieruchomość wystawiona na sprzedaż jest towarem, dlatego pozbądź się wszelkich sentymentów. Pochowaj wszystkie zdjęcia rodzinne, pamiątki czy plakaty. Jeżeli w domu są dzieci, na czas prezentacji mieszkania posprzątaj i schowaj wszystkie zabawki rysunki czy laurki. Mieszkanie wystawione na sprzedaż musi:

 • wyglądać tak, jakby nikt w nim nie mieszkał,
 • sprawiać wrażenie gotowego do wprowadzenia się przez nowych lokatorów.

Krok 4 – pamiętaj o dodatkach i elementach dekoracyjnych

home staging

Niedrogim, ale skutecznym sposobem na podniesienie atrakcyjności mieszkania będzie kupienie kilku uniwersalnych dodatków, takich jak na przykład:

 • lampy bez wzorów,
 • zapachowe świeczki,
 • biały wazon ze świeżo ściętymi kwiatami,
 • eleganckie zasłony,
 • dywan (zwłaszcza jeśli podłoga nie jest w najlepszym stanie).

Te niewielkie elementy aranżacyjne sprawią, że mieszkanie będzie bardziej przytulne. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z wyborem dodatków i zachować umiar.

Krok 5 – nie zapominaj o zmyśle węchu

Przed przyjściem osoby zainteresowanej Twoim mieszkaniem, rozpyl w mieszkaniu ładny zapach, np. kwiatowy lub owocowy. W dniu prezentacji lokum postaraj się nie gotować potraw, które intensywnie pachną. Przyjemny aromat zapewnią między innymi:

 • świece zapachowe lub kadzidełka,
 • olejek waniliowy (skrop nim mieszkanie),
 • zagotowana w garnku woda z dodatkiem pokrojonych cytrusów, cynamonu i goździków.

Krok 6 – zadbaj o poprawne ogłoszenie

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno być przejrzyste, logiczne, spójne oraz napisane prostym i zrozumiałym językiem. Zastanów się, jaka grupa klientów byłaby zainteresowana Twoim mieszkaniem najbardziej i do nich kieruj swoją ofertę. Określ mocne strony nieruchomości, np. przestrzenne pomieszczenia, bezpieczna okolica czy mili sąsiedzi. Nie pisz informacji nieprawdziwych, ponieważ prędzej czy później wyjdą one na jaw, a przez to możesz stracić chętnego do kupna mieszkania. Pamiętaj również, aby do ogłoszenia dołączyć jasne i wyraźne zdjęcia pokazujące Twoją nieruchomość w stanie rzeczywistym.

Krok 7 – zaprezentuj mieszkanie w jak najlepszym świetle

Mieszkanie powinno być prezentowane tylko i wyłącznie przez właściciela. On zna je jak przysłowiową własną kieszeń i będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie pytania zadawane przez potencjalnych nabywców. Przyszli kupujący powinni czuć się w Twoim mieszkaniu komfortowo. W tym celu:

 • zapytaj sąsiadów, czy mogliby zaopiekować się Twoim zwierzakiem po to, aby nie przeszkadzał Ci w rozmowie,
 • wybierz termin spotkania odpowiadający obu stronom,
 • nie wspominaj o drobnych i nieistotnych wadach mieszkania,
 • konkretnie i precyzyjnie odpowiadaj na pytania, starając się wyczerpać temat.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na to, aby sprzedać mieszkanie z zyskiem. Wystarczy, że poniesiesz niewielkie koszty drobnego remontu i ustawisz w mieszkaniu uniwersalne dekoracje – mieszkanie od razu będzie wyglądało atrakcyjniej, a jego cena wzrośnie. Potencjalni klienci patrzą na mieszkanie przede wszystkim pod kątem wizualnym, dlatego jeśli mieszkanie jest zadbane i dobrze wygląda, to na pewno klient będzie skłonny dać za nie wyższą cenę.

Artykul opublikowany: 2018-10-18 / w dziale: Porady