Kupno mieszkania – na co należy zwrócić uwagę

2020-07-27

Kupując mieszkanie, należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Podjęcie decyzji o zakupie, staranne przeglądanie jak największej ilości ogłoszeń, analizowanie wielu wypadkowych jest kluczowe. Wszystko to ma spowodować, że zakup konkretnego mieszkania będzie decyzją w pełni przemyślaną. Jak zatem przygotować się do zakupu mieszkania? Na co dokładnie zwracać uwagę w przypadku takiej transakcji?

Kupno mieszkania – na co należy zwrócić uwagę

Rynek pierwotny, czy wtórny?

Pierwszym istotnym działaniem przy zakupie mieszkania jest zdecydowanie o wyborze rynku. Mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Kupując na rynku pierwotnym, jest się pierwszym właścicielem nieruchomości, mieszkanie jest nowe, należy tylko zająć się pracami wykończeniowymi. Wybierając mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego, prawie na sto procent będzie trzeba przeprowadzić remont. Mowa o lokalach, które mają po kilka, kilkanaście lat. Często okazuje się np. że do wymiany jest instalacja elektryczna czy hydraulika.

Środki finansowe na zakup mieszkania

Na cenę metra kwadratowego mieszkania ma wpływ wiele rzeczy. Lokalizacja nieruchomości, wielkość, udogodnienia, standard, w jakim jest wykonane. Nie zawsze istnieje szansa zakupu nowego lokum w miejscu, które się wybrało. Należy zatem starannie przemyśleć czy zakup konkretnego mieszkania nie nadwyręży znacząco budżetu domowego. Jak wiadomo, wiele transakcji nabycia nieruchomości jest współfinansowana przez kredyt hipoteczny, który należy przez lata spłacać. Co więcej, oprócz samej ceny mieszkania, należy mieć na uwadze późniejszy koszt wykończenia wnętrz, zakupu wyposażenia.

Powierzchnia mieszkania

Kolejny ważny element w układance pod tytułem zakup nowego mieszkania. Należy dopasować metraż określonych lokali do swoich potrzeb. Dodatkowo musi pojawić się długoterminowe przewidywanie, związane np. z założeniem rodziny, przyjściem dzieci na świat. Początkowe np. 40 metrów będzie odpowiednie dla singla, jednak z biegiem lat może się okazać zbyt małą przestrzenią.

Funkcjonalność, rozstaw pomieszczeń

Wybierając mieszkanie, koniecznie należy dokładnie sprawdzić projekt, Ważne, aby mieszkanie było sprawnie zaprojektowane, funkcjonalne. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie powierzchni. Nieustawne mieszkania są kłopotliwe, trudno w nich np. zrealizować wszelkie plany związane np. z aranżacją. Ogromne znaczenie ma również ilość pomieszczeń, ich ustawienie względem stron świata, piętro, na którym jest zlokalizowane, czy też dodatkowe powierzchnie w postaci balkonów, tarasów.

Jakość dewelopera

Przeglądając liczne mieszkania na sprzedaż, wymaga się dokładnego sprawdzenia dewelopera. Multum firm obecnie jest zaangażowana w działalność deweloperską. Od wielkich spółek notowanych na giełdzie, poprzez małe firmy budowlane. Niezależnie od którego dewelopera kupuje się nowe mieszkanie, konieczne będzie sprawdzenie dokumentacji związanych z inwestycją. Czy firma posiada wszelkie pozwolenia, ma prawo do gruntu, na którym prowadzona jest inwestycja. Warto zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego gdzie dokładnie opisane są dane firmy. Nie zaszkodzi również dokładna analiza poprzednich inwestycji deweloperskich. Pozwoli to naocznie przekonać się do tego, w jaki sposób dana firma realizuje inwestycje. Przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów, należy dokładnie zapoznać się z umową deweloperską, w której muszą być wymienione np. kary umowne, terminy realizacji. Deweloperzy muszą również prowadzić rachunek powierniczy, na który to trafiają środki klientów. Dopiero po realizacji kolejnych etapów inwestycji bank przekazuje deweloperowi określone środki finansowe.

Lokalizacja inwestycji

Naturalnie im lepsza lokalizacja, tym cena metra kwadratowego wyższa. Jednak dogodny dojazd do różnych punktów w mieście jest na wagę złota. Liczy się nie tylko sieć drogowa, ale również poziom komunikacji miejskiej. Dodatkowo konieczne jest sprawdzenie, jak prezentuje się w okolicy infrastruktura handlowa oraz usługowa. Ważne będzie to, czy w pobliżu znajdują się np. placówki opieki zdrowotnej, czy edukacyjne. Naturalnie nie można w tym punkcie pomijać choćby planów zagospodarowania przestrzennego. Może się wszak okazać, że za kilka lat powstaną nowe drogi, sieć tramwajowa. Plany zagospodarowania przestrzennego wskazują również na potencjalną zabudowę, więc może być i tak, że za kilka w danej okolicy powstaną np. uciążliwe dla mieszkańców zakłady.

Technologia budowlana i materiały użyte przy realizacji inwestycji

Zapoznanie się z informacjami o tym, w jakiej technice będą realizowane prace budowlane. Dokładne sprawdzenie jakimi materiałami będzie posługiwał się deweloper, pozwoli mieć ogląd jakości wykonywanych prac. Wszystkie informacje dotyczące np. materiałów, znaleźć się powinny w prospekcie informacyjnym.

Udogodnienia w częściach wspólnych

Warto dokładnie przyjrzeć się udogodnieniom, które powinien wykonać deweloper w częściach wspólnych. Czy przy inwestycji jest wystarczająca ilość miejsc parkingowych? Czy kupując mieszkanie, uzyska się np. miejsce w hali garażowej, czy deweloper przygotował komórki lokatorskie? Może być tak, że za te udogodnienia płaci się dodatkowo. Rodziny z dziećmi będą zwracały uwagę na miejsca rekreacji, zabawy w postaci np. zieleńca, placu zabaw. Wszystkie takie kwestie znajdują się w tzw. prospekcie inwestycji. Nie można sugerować się np. wizualizacjami, które nie stanowią w żaden sposób oferty.

Wykonanie wielu czynności, zanim podejmie się decyzje o zakupie mieszkania, jest bardzo ważne. Tylko w ten sposób można się przekonać do konkretnej nieruchomości, znaleźć jak najwięcej plusów i minusów. Mieszkanie jak wiadomo, kupuje się na wiele lat, dlatego należy popełniać jak najmniej błędów, a wybór musi być w pełni świadomy.

Artykul opublikowany: 2020-07-27 / w dziale: Inwestowanie