Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy deweloperskiej?
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć w życiu każdego człowieka jest kupno własnego mieszkania. Wiąże się z tym jednak wiele formalności, których trzeba dopełnić. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas konstruowania umowy przedwstępnej i deweloperskiej. Tylko rozważny wybór dewelopera i podpisanie umowy deweloperskiej stworzonej w prawidłowy sposób pozwoli cieszyć się własnymi czterema kątami.

Kupno mieszkania od dewelopera – zalety
Zakup mieszkania to niejako nowy rozdział życia. Wiele osób marzy więc o zupełnie nowym mieszkaniu, które będzie można urządzić od podstaw. W lokalach z rynku wtórnego może się kryć wiele „niespodzianek”, które wychodzą na jaw dopiero po zamieszkaniu (na przykład wilgoć w mieszkaniu, przestarzałe instalacje itp.). Ponadto nowe mieszkania są najczęściej zlokalizowane na nowoczesnych chronionych osiedlach; z monitoringiem, a także przypisanym do mieszkania miejscem parkingowym.
Proces kupna mieszkania na rynku pierwotnym jest obecnie bezpieczny, ponieważ opracowano ustawę deweloperską, która chroni prawa osób nabywających nieruchomość od dewelopera, zobowiązanego do przeniesienia własności na nabywcę. Wszystko to sprawia, że mieszkanie z rynku pierwotnego jest dużo atrakcyjniejszą opcją aniżeli lokal z rynku wtórnego.
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy deweloperskiej?
Nasuwa się pytanie: umowa deweloperska na co uważać? Na początek warto wiedzieć, że nabywa mieszkania to pewien proces, który obejmuje trzy etapy:
-
umowę rezerwacyjną
-
umowę deweloperską
-
umowę końcową.
Najważniejsza z nich jest umowa deweloperska, ponieważ przy zakupie mieszkania to w tym dokumencie zawiera się wszystkie informacje na temat lokalu, ale także termin zakończenia inwestycji czy podpisania umowy przeniesienia prawa własności nieruchomości.
Na początek warto sprawdzić, czy wszystkie informacje w umowie zgadzają się z tymi, które zawiera prospekt informacyjny. Warto sprawdzić także, czy wyszczególniono prawo do przynależności – na przykład garażu czy komórki lokatorskiej.
W przypadku finansowania zakupu nowego mieszkania środkami z kredytu hipotecznego trzeba sprawdzić, czy umowa zawiera promesę banku. Wpisy w księdze wieczystej poświadczą natomiast, że deweloper jest faktycznym właścicielem działki. W umowie deweloperskiej powinien się także znaleźć wpis roszczenia, a zatem zapewnienie ustanowienia odrębnej własności lokalu. Trzeba też sprawdzić podany w umowie metraż oraz przewidziane terminy zakończenia budowy.
Wszelkie kwestie budzące wątpliwość trzeba rozwiać oczywiście przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady doświadczonego prawnika, który przeanalizuje poszczególne zapisy i sprawdzi ich zasadność.
Umowa w formie aktu notarialnego a wpłata pieniędzy – co powinno być pierwsze?
Kolejną nurtującą kwestią jest pytanie: najpierw pieniądze czy akt notarialny? Opcji jest kilka. Nabywca może zapłacić deweloperowi zarówno przed, jak i po podpisaniu aktu notarialnego. Oba te sposoby mogą jednak budzić wątpliwości – czy to jednej czy drugiej strony. Istnieje bezpieczniejsze metody, a mianowicie: depozyt notarialny i rachunek powierniczy.
W przypadku depozytu notariusz sporządza protokół przyjęcia pieniędzy i wydaje środki w trakcie spotkania w kancelarii przy podpisywaniu umowy. Jeśli nabywca zaciąga kredyt hipoteczny, wówczas to bank pośredniczy pomiędzy nim a deweloperem. Należy dostarczyć do banku umowę, by uruchomić kredyt i opłacić kupno mieszkania.
Rachunek powierniczy w banku pozwala na przechowanie środków i wypłacenie ich dopiero po przeniesieniu własności. Podsumowując; zdecydowanie lepiej zapłacić dopiero po podpisaniu umowy lub zabezpieczyć się dostępnymi instrumentami bankowymi i notarialnymi.