Kupujesz nowe mieszkanie? Jakich błędów nie powinieneś popełnić?

2018-09-27

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego przez wiele osób uważana jest za lepsze rozwiązane niż kupno mieszkania z rynku wtórnego. Otrzymujemy nowy, nieużytkowany lokal w stanie deweloperskim lub gotowy w systemie „pod klucz”. Jednak często zapominamy o kilku podstawowych sprawach.

Kupujesz nowe mieszkanie? Jakich błędów nie powinieneś popełnić?

Przede wszystkim warto wynająć prawnika. Często jesteśmy zachłyśnięci wizją przeprowadzki i emocje biorą górę. Brakuje nam wiedzy, abyśmy dokładnie przeanalizowali wszelkie kwestie prawne znajdujące się w umowie przedwstępnej, kredytowej i akcie notarialnym.

Kolejny potencjalny błąd, który możemy popełnić dotyczy własności lub użytkowania wieczystego. Dodatkowo status gruntu, który będzie później decydował o wysokości opłat. Jeżeli właścicielem jest deweloper będziemy płacić wyłącznie podatek od nieruchomości. Problemy zaczynają się jeśli dana nieruchomość jest w użytkowaniu wieczystym. Nabywając ją możemy ograniczyć się zobowiązaniami sprzedającego wobec gminy lub skarbu państwa i narazić na znacznie wyższe koszty.

To, na co powinniśmy zwrócić jeszcze uwagę przed kupnem mieszkania to miejsce garażowe. Odpowiednio wcześnie zwróćmy uwagę czy możemy zapewnić sobie wyłączne prawo do korzystania z miejsca na nasze auto. Wtedy pokryjemy wyłącznie koszty jego utrzymania. Możemy także wykupić udziału wyodrębnionego garażu, co jest mniej korzystne dla nas. W takiej sytuacji musielibyśmy liczyć się z wysokimi opłatami za jego utrzymanie, dodatkową kwotą na rzecz osiedla oraz wysokim podatkiem od nieruchomości mieszkalnej.

Często zmagamy się też  sytuacjami związanymi z kredytem. Jeszcze kilka lat temu nie było problemu z otrzymaniem kredyt na mieszkanie. Dzisiaj przepisy są o wiele bardziej restrykcyjne, więc banki działają z większą ostrożnością. Warto o tym nie zapominać podpisując umowę z deweloperem. Z tego względu, dobrze jest wynegocjować klauzulę odstąpienia od umowy bez kary umownej w przypadku, kiedy bank odmówi nam udzielenia kredytu. Bez tej klauzuli może czekać nas wysoka kara.

Kolejna kwestia dotyczy odbioru technicznego mieszkania z fachowcem. Należy zgłosić wszystkie wady konstrukcyjne, jeżeli oczywiście takie wystąpią. Z tego względu, dobrze wynająć fachowca, który dostrzeże usterki techniczne.

Istotną sprawą jest także lokalizacja. Bardzo często wybieramy mieszkanie, kierując się jedynie walorami estetycznymi. Zauroczy nas przestronny rozkład lokalu czy duży taras. Pamiętajmy, aby wybierać mieszkania, które położone są z dala od ścisłego centrum, ale jednocześnie w pobliżu przystanków autobusowych i tramwajowych czy metra. Zwróć uwagę także, czy w pobliżu znajdują się sklepy, szkoły czy apteki. Dobrym przykładem będzie inwestycja Osiedle Impresja od dewelopera Red Co. w Bydgoszczy. Mieszkania usytuowane są w nowoczesnych blokach położonych na spokojnym osiedlu.

Pamiętaj, że przy kupnie własnego mieszkania bardzo łatwo o brak uwagi w kluczowych kwestiach, dlatego podejdź do tematu rozsądnie i dokładnie analizuj umowy, które podpisujesz! 

Osiedle Impresja

Osiedle Impresja

Osiedle Impresja

Artykul opublikowany: 2018-09-27 / w dziale: Nowe inwestycje