Mieszkania we Wrocławiu – lepiej kupić niż wynajmować?

2018-05-04

Mieszkanie nie musi być kupione na własność. Można również zdecydować się na jego wynajem. Nie zawsze jednak taka opcja jest najbardziej opłacalna – nawet jeśli mówimy o wzięciu kredytu.

Mieszkania we Wrocławiu – lepiej kupić niż wynajmować?

Wrocław, podobnie jak inne duże miasta w Polsce, oferuje wiele nieruchomości mieszkalnych do kupna oraz na wynajem. Ponadto deweloperzy cały czas realizują tutaj nowe inwestycje mieszkaniowe.

Osoby, które chcą posiadać swój kąt we Wrocławiu, muszą zatem zadać sobie pytanie – na co warto się zdecydować – na kupno czy też na wynajęcie nieruchomości. Co się bardziej opłaca?

 

Wynajem mieszkania we Wrocławiu

Z wynajęciem mieszkania w stolicy Dolnego Śląska nie powinniśmy mieć żadnych trudności. Do wyboru jest wiele lokali w centrum i na obrzeżach miasta. Wynajem ma tę zaletę, że nie wymaga posiadania zdolności kredytowej, jeśli nie dysponujemy oszczędnościami na kupno własnego „M”. Nie wiążemy się też na lata z konkretnym mieszkaniem i możemy zmieniać łatwiej miejsce zamieszkania.

Z drugiej jednak strony wynajem mieszkania we Wrocławiu nie jest tani – jeśli podliczymy koszty okazuje się, że w wielu przypadkach zapłacimy miesięcznie więcej niż raty za kredyt mieszkaniowy. Ponadto nie stajemy się wtedy właścicielem mieszkania i cały czas płacimy komuś innemu za jego użytkowanie.

 

Zakup mieszkania we Wrocławiu

Pod kątem kosztów to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie – jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż Wrocław wprawdzie dyktuje wysokie ceny, ale nie są one tak zaporowe, jeśli wybierzemy lokal nieco oddalony od centrum.

Własne mieszkanie to też większa niezależność oraz wygoda – nawet jeśli wybierzemy nieruchomość i weźmiemy na nią kredyt, po jego spłacie lokal będzie całkowicie nasz. Nawet jeśli będziemy chcieli przeprowadzić się do innego miasta, mieszkanie we Wrocławiu można łatwo wynająć albo sprzedać.

Zatem osoby, które mogą pozwolić sobie na zakupienie mieszkania we Wrocławiu, powinny poważnie pomyśleć o tej właśnie opcji – pod kątem kosztów jest zdecydowanie bardziej opłacalna niż wynajem.

Artykul opublikowany: 2018-05-04 / w dziale: Finanse