Mieszkanie idealne – szukać samodzielnie czy z agencją nieruchomości?

2019-06-26

Uzbierałeś w końcu potrzebny wkład własny i zaczynasz poszukiwanie wymarzonego lokum? Uważaj! W końcu jest to zakup za niebagatelną kwotę, którą będziesz spłacać przez sporą część swojego życia – nie możesz więc podjąć decyzji pochopnie. W znalezieniu tego idealnego mieszkania może Ci pomóc biuro nieruchomości. Sprawdź, czy warto skorzystać z jego usług!

Mieszkanie idealne – szukać samodzielnie czy z agencją nieruchomości?

Zakup mieszkania bez pośredników – zalety i wady

Przyglądając się statystykom, nietrudno zauważyć, że zakup mieszkania na własną rękę to rozwiązanie, na które najczęściej decydują się Polacy. Dlaczego? Oto kilka zalet, które za nim przemawiają:

  • oszczędność pieniędzy – biorąc kredyt hipoteczny, chcesz ograniczyć wszelkie koszty poboczne – szczególnie jeśli Twoja zdolność kredytowa nie była najwyższa i w efekcie tego dostałeś kredyt na średnio korzystnych warunkach;
  • łatwa negocjacja – zamiast liczyć na pomoc pośrednika, możesz samodzielnie negocjować z deweloperem lub obecnym właścicielem nieruchomości, a co za tym idzie – masz realny wpływ na to, jak taka rozmowa przebiegnie;
  • oszczędność czasu – nie będziesz marnować czasu na oglądanie ofert, które nie do końca Cię interesują. Sam doskonale wiesz, czego oczekujesz, a pośrednik podsuwa Ci te oferty, które są najkorzystniejsze jego zdaniem.

Czy warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości?

Choć zaletom samodzielnego szukania mieszkania nie sposób zaprzeczyć, pomoc biura nieruchomości również niesie za sobą pewne korzyści. Pośrednik pomoże Ci w:

  • wyszukaniu ofert spełniających idealnie Twoje oczekiwania, dzięki czemu oszczędzisz sporo czasu na przeglądaniu ogłoszeń w internecie,
  • sprawdzeniu stanu prawnego i fizycznego lokalu,
  • negocjacjach z obecnym właścicielem lub deweloperem – ma wiedzę na temat tego, o jaki upust można walczyć i jak to zrobić, by odnieść sukces,
  • sprawdzeniu, czy cena transakcyjna nie jest zawyżona w stosunku do innych ofert o porównywalnych parametrach,
  • załatwieniu wszystkich formalności dotyczących kupna mieszkania, by transakcja mogła zostać uznana za ważną,
  • nadzorowaniu każdego etapu transakcji – w ten sposób unikniesz trudności w sytuacji, gdy utkniesz na którymś z nich, nie mogąc dogadać się z obecnym właścicielem nieruchomości lub znaleźć rzetelnych informacji o lokalu w sądowych rejestrach.

agencja nieruchomości - zdolność kredytowa

Prowizja biura nieruchomości – ile zapłacisz?

Sporną kwestię stanowi to, kto płaci za usługi pośrednika. W końcu na jego pracy zyskują obie strony – tak sprzedawca, jak nabywca. Jak to wygląda? Niestety kwestia zapłaty prowizji biura nieruchomości nie jest w żaden sposób usankcjonowana prawnie, dlatego też agenci mają w tym pełną dowolność. Mogą zatem zażądać opłaty tylko od jednej ze stron lub też podzielić ją na pół. W praktyce wygląda to właśnie tak, że biuro rozkłada koszt swoich usług na sprzedawcę i nabywcę po równo, najczęściej pobierając od każdej ze stron od 1 do 3% wartości nieruchomości + VAT.

Czy to dużo? Wyobraź sobie, że kwota transakcji wynosi 350 000 zł. W takiej sytuacji zarówno sprzedawca, jak i nabywca zapłacą pośrednikowi po 5250 zł, i to przy założeniu najbardziej optymistycznego scenariusza, czyli 1,5-procentowej prowizji. W sumie koszt usług biura nieruchomości wyniesie zatem 10 500 zł.

WARTO WIEDZIEĆ

Zamiast przyjmować prowizję pośrednika za pewnik, możesz ją negocjować. Jako że chodzi tu o wyjątkowo wysokie stawki, masz spore szanse na to, że uda Ci się coś ugrać.

kupno mieszkania - agencja nieruchomości

Choć powyższa kwota wydaje się zawrotna, nie sposób nie docenić tego, ile możesz zyskać dzięki pomocy pośrednika – szczególnie w przypadku lokalu z rynku wtórnego. Jeśli biuro prześwietli nieruchomość i sprzedawcę za Ciebie, ma szanse np. wykryć wady prawne, które Ty najpewniej odkryłbyś już po kupnie mieszkania. A konsekwencje takiego przeoczenia mogą Cię kosztować znacznie więcej.

Artykul opublikowany: 2019-06-26 / w dziale: Porady