Mieszkanie na obrzeżach czy mieszkanie w centrum miasta? Które wybierasz, w które lepiej zainwestować?

2019-11-25

W niniejszym artykule rozważymy mocne i słabe strony zakupu mieszkania w centrum i na obrzeżach miasta. Zapewne znajdą się miłośnicy życia jak najbliżej serca miasta, lubiący czuć jego tętno przy samej skroni. Nie wyobrażają oni sobie życia gdzieś na obrzeżach, to jest dla nich synonim nudy. Są również i tacy, którzy wręcz uciekają od harmideru i kurzu, które generuje ścisłe centrum i znajdują schronienie w najdalszych obrzeżach miasta i na przedmieściach. Co charakteryzuje te obie postawy? I dlaczego nie da się ich ze sobą pogodzić? Przyjrzyjmy się więc argumentom zarówno zwolenników mieszkania w centrum jak i na obrzeżach.

Mieszkanie na obrzeżach czy mieszkanie w centrum miasta? Które wybierasz, w które lepiej zainwestować?

Zakup mieszkania w centrum miasta - dla kogo?

Jak już zaznaczyliśmy we wstępie - centrum to miejsce, gdzie toczy się życie miasta. Najważniejsze wydarzenia są właśnie tam. Imprezy masowe, kulturowe i sezonowe najczęściej dzieją się właśnie w pobliżu centrum. Jest to zdecydowanie najczęściej preferowana część miasta wśród osób ceniących sobie spędzanie czasu wolnego na takich właśnie imprezach oraz w różnych pubach i klubach, których najwięcej jest właśnie na Śródmieściu. Poza tym, centrum posiada tę niezaprzeczalną zaletę, że wszystko wydaje się być pod ręką. Największe sklepy i apteki okupują dwa potężne centra handlowe w centrum Szczecina, są również “porozrzucane” po całym centrum. W zasadzie w centrum znajdziesz wszystko, czego na co dzień potrzebujesz. W większości przypadków do wybranych obiektów dostaniesz się na piechotę lub przejazdem komunikacją miejską przez kilka przystanków. Niestety, posiadacze aut mogą narzekać na korki oraz uciążliwości związane z parkowaniem. Dlatego jeśli decydujesz się na mieszkanie w centrum, przygotuj się na to, że samochód nie będzie najprzyjaźniejszym sposobem transportu. Oczywiście, nie będzie to przeszkodą, gdy z auta korzystasz sporadycznie. A skoro mowa o samochodach, ruchu i korkach - centrum miasta obfituje w rozmaite dźwięki ulicy. Hałas i zanieczyszczone powietrze będą tu na porządku dziennym.

Do pozostałych kwestii życia w centrum należą m.in. mieszkanie blisko zabytkowych części miasta. Jest również większe prawdopodobieństwo zakupu mieszkania z rynku wtórnego, o którym pisaliśmy w tym artykule: Rynek wtórny czy pierwotny? - który wybrać przy zakupie mieszkania. Należy również brać pod uwagę fakt, że im bliżej centrum, tym zazwyczaj mieszkania są droższe. 

A dla kogo obrzeża?

Myśląc “obrzeża” prawie automatycznie nasuwa się: “większy spokój, mniej hałasu”. I rzeczywiście, najbardziej spokojne osiedla Szczecina należą do tych najbardziej oddalonych od centrum. To również mniej ruchu na ulicach oraz czystsze powietrze. Obrzeża miasta z reguły są bardziej zadbane, czystsze i mniej zniszczone.  Bardzo często zdarza się również tak, że przy obrzeżach występują nowoczesne zabudowania i osiedla mieszkalne (nierzadko będzie to rynek pierwotny). To także większa prywatność - szczególnie jeśli chodzi o prywatne strzeżone osiedla - a to również zwiększa bezpieczeństwo. Jest to więc dobra opcja dla rodzin z dziećmi. Ponadto Szczecin charakteryzuje się obfitością w tereny zielone, a na obrzeżach jest ich najwięcej. Jest to duży atut dla osób ceniących sobie mieszkanie bliżej przyrody. Poza tym, nowsze osiedla mieszkaniowe mają nowoczesne garaże, dzięki czemu problem z parkowaniem zostaje zminimalizowany. Niestety, mieszkanie z dala od centrum często wiąże się właśnie z koniecznością podróżowania autem (swoim lub np. taksówką), zwłaszcza jeśli chodzi o pory wieczorne i nocne, gdy komunikacja miejska kursuje coraz rzadziej.

../media/art/237/szczecin5.jpg

Podsumowanie

Zakup mieszkania - w centrum, czy na obrzeżach - zależy w dużej mierze od osobistych preferencji. Obydwie opcje mają swoje wady i zalety, które trudno ze sobą pogodzić. Im bliżej centrum, tym głośniej, brudniej, im dalej centrum, tym dalej od wszystkich jego walorów, w tym posiadania wszystkiego “pod ręką” oraz wydarzeń i miejsc, w których spędza się czas wolny.

Zapraszamy do odwiedzenia portalu z ogłoszeniami nieruchomości - agencja nieruchomości Szczecin - dobryadres.pl.

Artykul opublikowany: 2019-11-25 / w dziale: Porady