Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

2019-06-24

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania, domu jest niezwykle trudne. Mowa przecież o zainwestowaniu ogromnych oszczędności, w większości przypadków wspartych długoterminowym kredytem. Jednak chęć posiadania swoich czterech kątów jest niezwykle silna i niejednokrotnie potrafi przysłonić rzeczy istotne. Niezwykle ważne jest, aby do tematu zakupu domu, mieszkania, podchodzić w sposób niezwykle racjonalny, brać pod uwagę wiele elementów. Oczywiście nie ma możliwości, że wszystkie czynniki, które mają wpływ na wybór określonej nieruchomości, będą idealnie pasowały. Warto jednak bardzo dokładnie je analizować i dopasować do swoich preferencji, potrzeb. Jak więc wybierać nieruchomości dla siebie? Jakie są kryteria selekcji ofert z rynku pierwotnego, jak i wtórnego? Dlaczego zdarza się podejmować złe decyzje, których konsekwencje odczuwalne są przez wiele lat?

Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Co ma wpływ na wybór określonej nieruchomości?

Co powoduje, że ludzie wybierają takie, a nie inne mieszkania, domy? Co wpływa na podejmowanie ostatecznych decyzji? Jakimi kryteriami kierują się kupujący nieruchomości?

 • Cena metra kwadratowego
  Decydujące kryterium, które w pierwszym etapie poszukiwań mieszkań, domów pozwala odsiać oferty, na które po prostu ludzi nie stać. Cena jest dopasowana do obecnie posiadanych środków. Większość transakcji kupna mieszkania wsparta jest wieloletnim kredytem, co również należy starannie rozpatrywać. Wszak comiesięczne raty, spłacane np. 20 lat powodują, że należy myśleć długofalowo i mieć pełne przekonanie, że nie będzie to ciążyło w znaczącym stopniu na domowym budżecie. Rozważając kryterium ceny w przypadku nieruchomości na rynku pierwotnym, trzeba brać również pod uwagę późniejsze nakłady inwestycyjne, związane z wykończeniem wnętrz.
 • Lokalizacja wymarzonego domu, mieszkania
  Lokalizacja jest niemal tak samo ważna, jak cena metra kwadratowego. Wybór nieruchomości w spokojnej dzielnicy na obrzeżach, a może w samym centrum wielkomiejskiego szumu? Naturalnie duża korelacja zachodzi pomiędzy lokalizacją a typem nieruchomości, którą chce się zakupić. Chcąc mieszkać blisko centrum, w dogodnie położonych miejskich dzielnicach, wybiera się w większości przypadków mieszkania. Trudno znaleźć nowe domy, zresztą w ramach aglomeracji miejskich, deweloperzy stawiają na budowę mieszkań. Starając się znaleźć dom o dużej powierzchni, trzeba raczej skłaniać się ku poszukiwaniom na obrzeżach miast, w gminach wiejskich, które otaczają duże miasta.

 • Powierzchnia nieruchomości
  Zakup konkretnej nieruchomości determinowany jest także jej wielkością. Każdy z poszukujących posiada inne standardy i wymagania względem powierzchni domu, mieszkania. Oczywiście większość chciałaby zamieszkać w dużym domu, mającym wiele pokoi. Jednak kiedy jest się na dorobku, a zgromadzone oszczędności nie pozwalają na wiele, podejmowana jest decyzja o zakupie mieszkania w granicach 40-50 metrów kwadratowych. Z drugiej strony, deweloperzy stawiający bloki mieszkalne, posiadają najwięcej mieszkań o takim właśnie metrażu. Jest popyt, to musi być odpowiednia podaż. Zwracając uwagę na metraż, trzeba również pamiętać o rozlokowaniu pomieszczeń, ustawności i funkcjonalności. Bo co daje duży metraż, kiedy wnętrze jest zaprojektowane w sposób mało funkcjonalny.

 • Liczba pokoi
  Kryterium liczby pokoi będzie na pewno miało wpływ na wybór nieruchomości. Naturalnie, na 40 metrach nie ma co oczekiwać cudów, standardowo jest to salon z kuchnią oraz sypialnia. Przy większych metrażach należy skrupulatnie sprawdzać liczbę pokoi i ich usytuowanie. Na pewno rodziny z dziećmi zwracają uwagę na ten detal.

 • Dogodności komunikacyjne, transportowe
  Kryterium w pewnym stopniu powiązane z lokalizacją danego mieszkania, domu. Czy z danego miejsca można w sposób łatwy i szybki przedostać się np. do centrum? Jak rozwiązane są usługi transportu zbiorowego, czy można liczyć na sensowną i dość regularną siatkę połączeń autobusowych lub tramwajowych? Warto jednak mieć na uwadze, że w miejscach, gdzie powstają zupełnie nowe osiedla mieszkaniowe, infrastruktura drogowa, komunikacja miejska nie jest na wysokim poziomie. Wynika to z faktu, że powstaje ona zazwyczaj po jakimś czasie. Nigdy nie jest odwrotnie. Dlatego dobrze jest zainteresować się planami inwestycyjnymi miasta na danym obszarze. Czy np. planowane są budowy nowych dróg?

 • Nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego?
  Wybór nieruchomości z rynku pierwotnego, wtórnego jest ściśle powiązany z takimi kryteriami jak cena i lokalizacja. Chcąc zamieszkać w samym centrum dużego miasta, przyjdzie szukać ofert w przeważającej większości na rynku wtórnym. Oznacza to, że należy liczyć się z budownictwem, w większości liczącym kilka dekad. To również kwestie związane z ceną metra kwadratowego, która jest znacznie wyższa, niż na rynku pierwotnym w lokalizacjach kilka, kilkanaście kilometrów od centrum. Dodatkowo warto mieć na uwadze nakłady inwestycyjne w przygotowaniu lokalu do zamieszkania. Nieruchomości z rynku pierwotnego wymagają zawsze inwestycji w wykończenie wnętrz. W przypadku tych z rynku wtórnego bywa różnie. Może się okazać, że standard pozostawiony przez sprzedającego pozwala na natychmiastowe wprowadzenie się, ale może być i odwrotna sytuacja, czyli obowiązek tzw. wyzerowania nieruchomości.

 • Dodatkowe powierzchnie takie jak np. taras, balkon, ogródek
  Dodatkowe powierzchnie przy mieszkaniach są na wagę złota. Szczególnie kiedy mowa o mieszkaniu w dużym mieście. Balkon, ogródek na parterze, czy też w przypadku domów, odpowiedni ogród i możliwość budowy dużego tarasu. Większość z nas, w czasie wolnym lubi wypoczywać na świeżym powietrzu, a to gwarantują właśnie dodatkowe powierzchnie. O ile w blokach nie ma co oczekiwać dużych balkonów, czy ogródków, o tyle w przypadku kupna domu, kryterium dodatkowej powierzchni jest bardzo ważne. Domy na prowincji posiadają w większości duże powierzchnie pod ogród, gdyż nie ma problemów z ziemią, a jej cena nie należy do wysokich. Gorzej sytuacja kształtuje się w miastach, gdzie powstają domy, zarówno jednorodzinne, jak i w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej. Mały metraż, na którym powstaje taka inwestycja, powoduje, że budowa odpowiedniej powierzchni mieszkalnej odbywa się kosztem miejsca na ogródek. Niektóre inwestycje dodatkowo nie dają komfortu prywatności we własnym ogrodzie. Są tak małe, że bez problemów można podać dłoń sąsiadowi.

 • Opinie o deweloperze, inwestorze nieruchomości
  Szukanie opinii dotyczących inwestora, dewelopera powinno zostać zawsze wykonane. Sprawdza się inwestycje już powstałe, szuka informacji od mieszkańców, związanych z generalnym wykonaniem budowlanym. Największe firmy deweloperskiej w naszym kraju są zazwyczaj spółkami akcyjnymi, zatem nie ma problemów z dotarciem do informacji związanych z ich stanem finansowym. Trzeba mieć na uwadze jeszcze jedną rzecz, dotyczącą deweloperów, firm, które dopiero rozpoczynają działać na rynku. Niektóre banki mogą nie udzielić kredytu na zakup mieszkania, domu u takiego dewelopera.

 • Bliskość udogodnień takich jak sklepy, szkoły
  Co ma do zaoferowania najbliższa okolica pod względem dostępu do placówek oświatowych, opieki zdrowotnej, a także handlowych i usługowych. Wiadomo, inwestycja w nowy dom, zazwyczaj związana jest z wyprowadzką poza miasto. Tym sposobem traci się komfortowy i szybki dostęp do wyżej wymienionych placówek. Również wiele nowych osiedli mieszkaniowych powstaje z dala od centrum. Tutaj jednak sytuacja jest zupełnie inna niż w przypadku domów w gminach wiejskich. Zazwyczaj brak udogodnień w sąsiedztwie nowych bloków to sytuacja chwilowa. Rozrost osiedli przyciąga przedsiębiorców, którzy otwierają punkty handlowe i usługowe. Również władze miejskie po pewnym czasie decydują się uruchomić placówki użyteczności publicznej.

 • Pozostałe udogodnienia typu miejsca parkingowe, garaże, place zabaw
  Udogodnienia takie jak garaże, miejsca parkingowe czy place zabaw są rozpatrywane przez kupujących mieszkania. Problem z miejscami do parkowania pod blokami to ogromna bolączka dzisiejszych czasów. W wielu rodzinach standardem są dwa auta, więc każdy chce mieć pewność, że nie będzie problemów z pozostawieniem pojazdów pod domem. Rozpatrując kryterium związane z garażami, odnieść się należy do kosztów dodatkowych. Deweloperzy zazwyczaj każą sobie dodatkowo płacić za miejsce w garażu, a cena jest dość wysoka.

Co w sytuacji, kiedy wymarzone mieszkanie, dom kosztuje zbyt wiele?

Pomimo dużej ilości ofert nieruchomości mieszkalnych, może się okazać, że wymarzony dom, czy mieszkanie jest za drogie. Czy warto więc poczekać, wynajmować lokum, a równocześnie odkładać pieniądze na pożądaną nieruchomość? Jest to na pewno pewien sposób, oczywiście zależny od miesięcznych kosztów wynajmu mieszkania. Jeżeli wynajem nie pochłania zbyt wielu z comiesięcznych przychodów, to warto się przemęczyć jeszcze jakiś czas. Jest to na pewno lepsze niż niwelowanie swoich oczekiwań, schodzenia z określonego standardu i kupienie domu, mieszkania, w wielu względach nam nieodpowiadającego. Dodatkowo sytuacja na rynku nieruchomości jest niezwykle dynamiczne i nawet kiedy upatrzony dom zostanie sprzedany, na jego miejscu pojawią się inne, równie ciekawe inwestycje.

Jak właściwie wybrać dla siebie określony rodzaj nieruchomości?

Powyższe kryteria mają za zadanie ułatwić wybór nieruchomości w określonym miejscu i za określoną cenę. Warto z bliska prześledzić, w jakich sytuacjach lepiej myśleć o kupnie domu, zamiast mieszkania i odwrotnie.

Najważniejszym kryterium dotyczącym wyboru nieruchomości mieszkalnej jest oczywiście jego cena i to jakimi środkami dysponuje potencjalny nabywca. Co innego wybierać będą osoby młode, na dorobku, nad czym innym zastanawiać się będą ludzie z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Młodzi, którzy w większości przypadków nie dysponują odpowiednio wysokim kapitałem, decydują się na mieszkania o określonym, niedużym metrażu. Mieszkania w blokach, na osiedlach zlokalizowanych zazwyczaj w peryferyjnych dzielnicach. Co więcej, osoby nieposiadające jeszcze rodziny, raczej nie powinny traktować takiego lokum jako czegoś, co będzie z nimi do końca życia.

Abstrahując od ilości posiadanych pieniędzy, rodziny z dziećmi powinny dążyć do dużych przestrzeni mieszkalnych. Dlatego stawiają przykładowo na kupno domu z ogrodem. Tutaj problem z dostępem do infrastruktury, udogodnień schodzą na dalszy plan. Nie chcąc mieszkań w bloku, ale i również „uciekać” z miasta, można postawić na domy w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej. Nowe inwestycje budowlane w miastach kręcą się w większości wokół bloków z dużą ilością mieszkań. Gdzieniegdzie można jednak spotkać inwestycje w domy, jednak z uwagi na dużą wartość działki, projektuje się je w zabudowach szeregowych bądź bliźniaczych.

Warto jeszcze pochylić się nad kosztami życia w mieszkaniach i domach. Bo przecież samo kupno to nie koniec wydatków. Trzeba mieć możliwości finansowe, aby swoje lokum utrzymać. Jakie są koszty utrzymania domu, a ile mieszkania? Uśredniając, przyjmuje się, że mając dom w granicach 150 m2, roczne koszty mogą zamykać się w kwocie 11-12 tysięcy. Oczywiście wszelkie kwestie związane z naprawami trzeba wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistom. Mieszkanie w bloku pochłania miesięcznie około 450-600 zł, w zależności czy mowa o sezonie zimowym, czy letnim. Trzeba jednak dodać w tym miejscu, że wszelkie naprawy części wspólnych wykonywane są w ramach funduszu remontowego, który doliczony jest do czynszu.

Zakup domu, mieszkania. Kiedy mogą zostać podjęte złe decyzje?

Decydując się na kupno nieruchomości do zamieszkania, może się zdarzyć, że zostanie podjęta zła decyzja. Z czego wynika taka sytuacja?

Szybki, nieprzemyślany wybór. Sytuacja może mieć miejsce, kiedy dana nieruchomość cieszy się sporym zainteresowaniem. Popyt na mieszkania w danym bloku sprawiają, że w lepszej pozycji jest deweloper, który szybko sprzeda całość inwestycji. Kupujący, w obawie przed utratą możliwości zakupu, są w stanie natychmiast dokonać transakcji. Nie sprawdza się wielu elementów, przez co późniejsze życie w takim miejscu może nie być zadowalające.

Brak określonych środków finansowych może sprawić, że kupujący nowe mieszkanie, dom, będzie schodził ze swoich wymagań. Tym samym może zostać zakupiona nieruchomość z drugiego czy trzeciego wyboru.

Jakoś to będzie, czyli niedokładne sprawdzenie parametrów budowlanych danej nieruchomości. Chęć kupna domu, mieszkania jest tak wielka, że nie sprawdza się takich informacji jak np. rodzaj użytych materiałów czy też zastosowania odpowiednich rozwiązań, które będą gwarantowały odpowiednią termoizolację budynku.

Brak wiedzy prawnej przy podpisywaniu dokumentów. Umowy, nie tylko dotyczące kupna nieruchomości, są napisane językiem prawniczym, a do tego zawierają wiele paragrafów i punktów. Siadanie do ich czytania, analizy, a następnie podpisanie, bez posiadanej wiedzy prawniczej, może być opłakane w skutkach. Lepiej zainteresować w usługi radcy prawnego czy prawnika. Koszt usługi jest niski i nie powinno się na niej oszczędzać, zważywszy, że kupuje się dom wart setki tysięcy złotych.

Niesprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego. Piękne wizualizacje, foldery reklamowe skutecznie mogą przyćmić umysł. Karygodnym ze strony kupującego mieszkanie, dom, jest brak sprawdzenia planu zagospodarowania przestrzennego. Pokazuje on wyraźnie, co znajduje się w danej okolicy, a także jakie plany są co do przyszłości, jakie mogą być realizowane inwestycje. Może się okazać, że sielskie widoki z własnego ogródka, za kilka lat znikną, bo kilkaset metrów dalej wybudowana zostanie np. droga szybkiego ruchu.

Artykul opublikowany: 2019-06-24 / w dziale: Porady