Centrum miasta czy obrzeża? Gdzie kupić mieszkanie w dużym mieście?

2018-10-26

Chcesz kupić mieszkanie? Nie wiesz czy lepiej mieszkać w centrum miasta czy na jego obrzeżach? Sprawdź, jaka lokalizacja jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Centrum miasta czy obrzeża? Gdzie kupić mieszkanie w dużym mieście?

Lokalizacja uzależniona od potrzeb

W podjęciu decyzji na pewno pomoże Ci określenie własnych potrzeb. Zastanów się czy mieszkanie to zakup docelowy – na całe życie, czy lokal „przejściowy”. Weź pod uwagę swoją osobowość – wolisz spokój i ciszę czy wieczorne imprezowanie i liczne wyjścia „na miasto”? Pomyśl przyszłościowo i zastanów się, czy mieszkanie jest tylko dla Ciebie czy także dla Twojej przyszłej rodziny? Odpowiedzi na te pytania mogą okazać się pomocne w podjęciu decyzji.

Plusy i minusy miasta

Lokalizacja to jeden z najważniejszych aspektów dotyczących zakupu mieszkania. Mieszkanie w centrum zapewnia dostęp do bardzo wielu instytucji, sklepów czy uczelni. Jeżeli posiadasz bogate życie towarzyskie i zawsze lubisz być w centrum wydarzeń kulturalnych to lokal w środku miasta będzie dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem. Musisz jednak pamiętać, że wiąże się to z ciągłym hałasem, a także z zanieczyszczonym powietrzem, które negatywnie wpływa na stan zdrowia. Tak zwany smog akustyczny, czyli nakładające się na siebie długotrwałe dźwięki miasta, powodują rozdrażnienie i są przyczyną złego samopoczucia.

Komunikacja

Mieszkając w mieście nie musisz posiadać samochodu. Komunikacja miejska – autobusy, tramwaje, metro – jest na tyle rozbudowana, że bez problemu dojedziesz w każde miejsce. Jest to niezwykle ważne ze względu na uciążliwe korki, w których często spędza się nawet kilkanaście godzin tygodniowo.

Plusy i minusy obrzeży

Mieszkanie w dalszych dzielnicach miast niesie za sobą spokój i ciszę. Mieszkania, na przykład Osiedle Słowik we Wrocławiu, zlokalizowane są z dala od ruchliwych ulic. Dzięki temu, masz szanse na spokojny odpoczynek i regenerację po ciężkim dniu. Dodatkowo, mieszkanie na obrzeżach miast to bardzo często sąsiedztwo natury, czyli świeże powietrze. Mieszkania we Wrocławiu na Psim Polu zlokalizowane są w pobliżu rzeki Widawa, która stanowi doskonałe miejsce na spacer czy poranny jogging. Do wad mieszkania na obrzeżach miast należą:

  • trudności komunikacyjne – codzienne dojazdy do pracy w centrum mogą być uciążliwe nie tylko ze względu na czas jaki musisz na nie poświęcić, ale także na koszty paliwa czy biletów komunikacji miejskiej,
  • ograniczony dostęp do infrastruktury kulturalnej, sportowej i rozrywkowej.

Cena

Bardzo ważnym czynnikiem, który w wielu przypadkach bezpośrednio wpływa na decyzję jest cena. Decydując się na mieszkanie w centrum miasta musimy mieć na uwadze, że kupno nowego mieszkania wiąże się z o wiele większym wydatkiem niż kupno takiego samego na obrzeżach. Jeżeli nie zależy nam na lokalu w nowym budownictwie możemy zdecydować się na rynek wtórny, jednak takie rozwiązanie często wiąże się z dodatkowym remontem.

Nowe mieszkanie w centrum czy na obrzeżach miasta?

Centrum czy obrzeża - podsumowanie

Każda lokalizacja posiada swoje plusy i minusy. Jeżeli jesteś osobą rozrywkową, która akceptuje i lubi zgiełk i ciągły pęd miasta – wybierz lokal w centrum. Dla osób ceniących spokój, ciszę, domowe ognisko i świeże powietrze lepsze rozwiązanie stanowić będzie mieszkanie na jego obrzeżach. Mieszkania na sprzedaż w dalszych dzielnicach miast są tańsze niż te w jego centrum.

Artykul opublikowany: 2018-10-26 / w dziale: Nowe inwestycje