Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

2022-02-27

Szukając wymarzonego mieszkania na pewno mamy swoje priorytety. Jednak obecnie wybór może być tak duży, że nawet kilka nieruchomości spełnia nasze wymagania. Mimo to zawsze trzeba dobrze się zastanowić czy dana oferta na pewno jest korzystna.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Zwłaszcza jeśli planujemy zakup mieszkania na kredyt, który będziemy musieli spłacać kolejne kilkanaście lat, nie chcemy kupić lokalu, który nas zawiedzie. Na szczęście możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jak mądrze kupić mieszkanie?

Kiedy warto skorzystać z doradcy nieruchomości?

Doradca nieruchomości często mylony jest z agentem nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że to agent jedynie pośredniczy w sprzedaży, a doradca ma nam pomóc ocenić czy nieruchomość jest warta zakupu, omówić procedurę oraz także pośredniczyć w transakcji. Dlatego można skorzystać z pomocy doradcy do spraw nieruchomości na kdn.com.pl na każdym etapie szukania lub zakupu nieruchomości. Zwłaszcza jeśli ma to być nasze pierwsze mieszkanie i nie chcemy mieć żadnych trudności.

Poszukiwanie mieszkania można oddać w ręce doradcy lub też samemu wskazać kilka ofert, które nas interesują. Wtedy fachowiec sporządzi rzetelną wycenę, a nawet przyrówna cenę nieruchomości do wartości rynkowej, aby sprawdzić, czy jest ona korzystna. Może również sprawować pieczę nad bezpieczeństwem prawnym transakcji. Albo i pośredniczyć w zakupie reprezentując klienta. Zdecydowanie jego pomoc może być bardzo przydatna.

Mieszkanie od dewelopera czy z drugiej ręki?

W każdym mieście prowadzone są inwestycje deweloperskie, dlatego takich ofert jest mnóstwo. Przed zakupem należy upewnić się choćby, czy deweloper ma prawo do dysponowania gruntem, a wybudowany obiekt przeszedł inspekcję i zostanie dopuszczony do zamieszkania. Jeśli obiekt jest w fazie budowy dobrze jest sprawdzić, jak prosperuje firma, a nawet zdobyć opinie od osób, które już od tego dewelopera kupowały mieszkania. Kupując lokal z pierwszej ręki mamy pewność, że budynek jest nowy, wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne i będziemy mogli urządzić swoje mieszkanie jak chcemy.

Natomiast zakup mieszkania z drugiej ręki również nie jest złym pomysłem. Zwłaszcza jeśli zależy nam na mieszkaniu z charakterem, stara kamienica zdecydowanie wygra z nowym obiektem deweloperskim. Także ceny mogą być niższe, choć warto pamiętać, że większość lokali będzie wymagała remontu lub wydamy sporo na przystosowanie mieszkania do naszych potrzeb i pod nasz gust. Problematyczne mogą być też sprawy prawne. Możliwa jest sprzedaż mieszkania z lokatorem czy też mieszkania, które jest obciążone hipoteką. Dlatego szczególną uwagę trzeba zwrócić na status prawny oraz stan techniczny takiego mieszkania. 

Odpowiadając na pytanie, jaki rodzaj nieruchomości będzie lepszy, warto wziąć pod uwagę swoje preferencje. Mieszkania deweloperskie częściej są budowane poza miastem, a lokale z drugiej ręki znajdziemy nawet w ścisłym centrum. Przy nowym mieszkaniu już od pierwszego dnia wszystko działa sprawnie i pozostaje nam jego urządzenie. A starsze lokale choć klimatyczne, mogą nas zaskoczyć kosztami remontu. 

Artykul opublikowany: 2022-02-27 / w dziale: Porady