Rynek pierwotny czy wtórny. Jak podjąć decyzję?

2022-09-15

Wielu potencjalnych nabywców mieszkań długo zastanawia się nad wyborem lokalu z rynku pierwotnego lub wtórnego. Co wybrać? Wszystko zależy od oczekiwań inwestora. Dziś przeanalizujemy obie możliwości pod kątem czterech istotnych czynników – lokalizacji, ceny, nowoczesności i wygody oraz ekologii.

Rynek pierwotny czy wtórny. Jak podjąć decyzję?

Atrakcyjność lokalizacji

Exodus ludności ze śródmieścia to zjawisko charakterystyczne dla dużych miast, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. W centrum miasta trudno odnaleźć ciszę i spokój. Jednak w Polsce trend nie jest tak powszechny i mieszkania położone w centrum wciąż cieszą się sporym powodzeniem, prawdopodobnie ze względów komunikacyjnych. Na rynku pierwotnym z oczywistych względów trudno szukać tego typu inwestycji, jednak szanse pojawiają się na rynku wtórnym. Zwolennicy zamieszkania z dala od hałaśliwego centrum, ale z dobrym dojazdem, znajdą natomiast wiele propozycji w inwestycjach z rynku pierwotnego.

Cena i łączne koszty zakupu mieszkania

Nowe mieszkania we Wrocławiu i innych dużych miastach są średnio o kilka procent droższe od ofert z rynku wtórnego. Jednak z punktu widzenia kosztów wybór wcale nie jest tak oczywisty. Mieszkania z rynku wtórnego często charakteryzują się słabym stanem technicznym i wymagają generalnego remontu. Rzadko można się natychmiast do nich wprowadzić. Koszt remontu często znacznie przekracza wydatki poniesione na wykończenie nowego mieszkania oddanego do użytku w stanie deweloperskim.

Nowoczesne rozwiązania

Nowoczesna architektura, możliwość zaaranżowania mieszkania do swoich potrzeb i lepsze wykorzystanie przestrzeni to zdecydowanie domena mieszkań z rynku pierwotnego. Przemyślany projekt często sprawia, że nieco mniejszy metraż i tak oferuje znacznie lepszą funkcjonalność, na przykład poprzez popularne połączenie salonu z kuchnią.

Ekologia i koszty życia

Na korzyść rynku pierwotnego przemawia również charakterystyka nowoczesnych osiedli. Obecnie projektuje się je z uwzględnieniem terenów rekreacyjnych, wszechobecnej zieleni, a także ekologicznych rozwiązań, takich jak odzyskiwanie deszczówki, energooszczędne oświetlenie LED, a także panele fotowoltaiczne. Mieszkanie na takim osiedlu jest nie tylko bardziej komfortowe, ale opłaca się ze względu na niższe rachunki. Poza tym, nowe mieszkania są często dobrze przystosowane do implementacji systemów smart home, które przynoszą kolejne oszczędności w postaci dobrego zarządzania ogrzewaniem.

O ile klimatyczne kamienice w centrum miasta zawsze będą miały swoich zwolenników, o tyle więcej korzyści wiąże się z wyborem mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego – zazwyczaj wygodniejszego, tańszego w utrzymaniu i wykonanego z wyższą jakością.

Artykul opublikowany: 2022-09-15 / w dziale: Porady