Sprzedaż nowych mieszkań w I kwartale 2017

2017-06-19

Branża deweloperska ma się znakomicie. Rok 2016 to doskonałe wyniki sprzedaży. Lider, firma Murapol, zdołała sprzedać ponad 3000 mieszkań, pozostałe firmy, notowane na giełdzie papierów wartościowych, również miały powody do zadowolenia. Bieżący rok dla branży deweloperskiej ma być jeszcze lepszy, gwarantować śrubowanie kolejnych rekordów sprzedaży. Potwierdzenie pozytywnego trendu wzrostowego można odszukać w raportach sprzedaży nowych mieszkań za pierwszy kwartał 2017 roku.

Sprzedaż nowych mieszkań w I kwartale 2017

Ilość sprzedanych mieszkań w I kwartale 2017 przez spółki działające w branży deweloperskiej

Poniższe zestawienie obrazuje ile mieszkań sprzedały największe spółki deweloperskiej w trzy pierwsze miesiące 2017 roku oraz pokazuje wyniki w takim samym przedziale czasowym, tyle że w roku 2016. Zestawienie zawiera wyniki firm, które mogą pochwalić się sprzedaż ponad 300 mieszkań.

Firma

I kwartał 2017

I kwartał 2016

Zmiana

Robyg

937

727

28.9 %

Murapol

814

701

16.1 %

Dom Development

806

615

31.1 %

Atal

676

506

33.6 %

LC Corp

533

461

20.%

Budimex

392

317

23.7 %

Archicom

366

215

70.2 %

Polnord

335

276

21.4 %

 

Łącznie w pierwszym kwartale bieżącego roku deweloperzy publikujący swoje raporty sprzedali 6525 mieszkań, notując wzrost o 26.2 % w stosunku do poprzedniego roku, analogicznego okresu. Wtedy osiągnęli wynik 5170 sprzedanych mieszkań. Łącznie na rynek nowych mieszkań, w I kwartale 2017, wprowadzono prawie 16 tysięcy mieszkań.

Liderzy rynkowi nie zwalniają tempa, zarówno Robyg jak i Murapol ubiegły rok zakończyli na dwóch pierwszych miejscach i prognozy związane z możliwością sprzedania w 2017 ponad 4000 mieszkań nabierają realnych kształtów. Co istotnie, spośród wszystkich spółek sprzedających mieszkania, tylko jedna zanotowała trend spadkowy. Lokum Development stracił 32%, gdyż sprzedaż spadła ze 172 do 117 mieszkań. Prognozy dla tej firmy jednak rysują się znakomite, w I kwartale dokonano aż 261 rezerwacji na lokale mieszkalne przygotowane przez Lokum Development.

Największy wzrost widoczny jest w przypadku Archicom, którego pracownicy przekonują, że związane jest to między innymi z realizacją osiedli społecznych, wyposażonych choćby we własne centra rekreacji.

Należy zaznaczyć także, że wśród nowych inwestycji oddanych do zamieszkania, średnio 13% lokali jest nadal w sprzedaży. To informacja ważna dla potencjalnych klientów, istotne zabezpieczenie dla szukających mieszkania dla siebie. Deweloperzy nie będą mieli problemów z inwestowaniem w kolejne budynki.

 

Sprzedaż w największych polskich miastach

Najwięcej inwestycji deweloperskich stawianych jest w sześciu polskich miastach czyli: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź, Wrocław i Poznań. Jak tutaj kształtują się zmiany, porównując I kwartał tego roku i minionego?

Miasto

Wzrost sprzedaży

Poznań

58.99 %

Kraków

47.5 %

Łódź

31.2 %

Trójmiasto

30.5 %

Wrocław

23.4 %

Warszawa

18. %

 

Zdecydowane wzrosty sprzedaży w Poznaniu oraz Krakowie. Najniższy wzrost widoczny w Warszawie. Mimo wszystko te dane wskazują na znakomitą sytuację rynku pierwotnego w największych polskich miastach, koniunktura na zakupy cały czas jest na fali wznoszącej.

 

 

Co może wpływać na sprzedaż w roku 2017?

Wielkość sprzedanych mieszkań jest powiązana z różnymi sytuacjami zachodzącymi w naszym kraju. Zarówno tymi odnoszącymi się do rynku deweloperów jak i do sytuacji gospodarczej i finansowej.

Wielu ekspertów podkreśla, że znakomita sprzedaż nowych mieszkań w I kwartale była spowodowana dotacjami w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. W pierwszym kwartale roku zakończono przyjmowanie wniosków, wyczerpana została cała pula środków finansowych zaplanowanych na ten program. To miało wpływ na szybkie podejmowanie decyzji o zakupie nowych mieszkań.

Wyniki gospodarcze Polski czyli stale zmniejszające się bezrobocie, więcej środków finansowych w portfelach rodaków. Równocześnie zmiany inflacji i niskie oprocentowanie lokat w banku powodują, że Polacy nie mają zamiaru oszczędzać w ten sposób, szukają ulokowania pieniędzy w innym miejscu. Ostatnie dwa lata to największe wyniki związane z inwestowaniem w nowe lokale mieszkaniowe pod wynajem. To dobre rozwiązanie, z drugiej strony niektórzy eksperci zastanawiają się jak długo jeszcze może rosnąć liczba tego typu inwestycji. Mają tutaj na myśli choćby nasycenie rynku czy też uruchomienie programu rządowego Mieszkanie Plus (czyli budowa nowych mieszkań pod wynajem przez państwo).

Niektórzy deweloperzy, z uwagi na pozytywną sytuację na rynku pierwotnym decydują się na intensyfikację zabudowy banku ziemi, który posiadają. Koniunktura sprzyja dlatego zapadają decyzje o wykorzystaniu posiadanych gruntów, które były gromadzone latami.

Artykul opublikowany: 2017-06-19 / w dziale: Wiadomości