Czy z biurem nieruchomości warto zawierać umowy na wyłączność?

2018-07-26

Osoby planujące sprzedaż domu lub mieszkania mogą nawiązać współpracę z biurem nieruchomości, co w wielu przypadkach ułatwia znalezienie zdecydowanego kupca i przyspiesza całą transakcję. Warto też zastanowić się nad zawarciem umowy na wyłączność. Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Czy z biurem nieruchomości warto zawierać umowy na wyłączność?


Czym różni się umowa otwarta od umowy na wyłączność?

Decydując się na współpracę z biurem nieruchomości mamy do wyboru dwa rozwiązania – zawarcie z agencją umowy na wyłączność lub otwartej. Na podstawie pierwszej z nich strony ustalają, że wybrane biuro nieruchomości jest jedynym pośrednikiem i tylko ono ma prawo do prowizji z tytułu przeprowadzonej transakcji niezależnie do tego kto znalazł kupca. Zerwanie takiej umowy wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów z tytułu zapłaty kary umownej. W ten sposób biura nieruchomości zabezpieczają się przed stratą środków zainwestowanych w promocję oferty. Umowa otwarta może być podpisana równocześnie z kilkoma agencjami, a w razie sprzedaży nieruchomości prowizje otrzymuje ten pośrednik, który doprowadził do transakcji. Jeśli sprzedający sam znalazł klienta, biurom należy się zapłata wynikająca jedynie z kosztów poniesionych na promocję konkretnego ogłoszenia. Taką umowę rozwiązać można w każdej chwili, ponieważ agencje w takich przypadkach nie inwestują w promocję oferty, a ich działanie polega głównie na jej publikacji. Mogłoby się wydawać, że uzależnienie od jednej tylko agencji oraz trudności w zerwaniu umowy na wyłączność to wady, które dyskwalifikują całkowicie takie rozwiązanie. Wbrew pozorom warto jednak zastanowić się nad tego typu współpracą z biurem nieruchomości.


Zalety umowy na wyłączność

Biuro nieruchomości, z którym została podpisana umowa na wyłączność, doskonale zdaje sobie sprawę, że zainwestowane w promocję środki finansowe z pewnością zaprocentują, co jest dla niego najlepszą motywacją do większego zaangażowania w sprzedaż konkretnej nieruchomości. Mogłoby się wydawać, że jeden pośrednik to mniejsza szansa na szybką i korzystną sprzedaż domu czy mieszkania. W rzeczywistości jednak agencja nieruchomości związana umową na wyłączność dba o skuteczne wypromowanie oferty, a więc umieszcza ją na licznych portalach społecznościowych, dokładnie opisuje nieruchomość, a do ogłoszenia dodaje profesjonalnie wykonane fotografie. Takie rozwiązanie jest też po prostu wygodniejsze – podpisanie tylko jednej umowy zajmuje znacznie mniej czasu, a klucze do domu lub mieszkania sprzedający powierza tylko jednej zaufanej osobie.


Czy warto?

Podpisanie umowy na wyłączność z biurem nieruchomości może wydawać się dość ryzykowne, jednak w rzeczywistości jest to korzystne rozwiązanie, o ile sprzedający nawiąże współpracę ze skutecznym pośrednikiem. Warto więc odpowiednio wcześniej sprawdzić jakie doświadczenie w sprzedaży domów, mieszkań czy działek ma wybrana agencja i czy warto jej zaufać. Niektóre biura nieruchomości jak np. Freedom Nieruchomości dbając o najwyższą jakość i skuteczność swoich usług, współprace z klientem na zasadzie umowy na wyłączność stawiają na pierwszym miejscu. Umowa na wyłączność podpisana z odpowiednią firmą niesie z całą pewnością więcej korzyści niż umowa otwarta i zwiększa szanse na szybkie znalezienie zainteresowanego kupca oraz korzystną sprzedaż nieruchomości.

Artykul opublikowany: 2018-07-26 / w dziale: Porady