Umowa przedwstępna - po co, co powinna zawierać, jakie przynosi korzyści?
WIosna i lato to bardzo intensywny czas na rynku nieruchomości. Ruch w tym obszarze jest bardzo wzmożony, ofert jest wiele, przez co ludzie, którzy szukają swojego własnego ‘M’ mają w czym przebierać. Portale branżowe pękają w szwach, a pośrednicy nieruchomości na brak pracy nie narzekają. Jednak od wybrania konkretnego mieszkania do zamieszkania w nim dzieli nas jeszcze dużo czasu i formalności. W tym okresie podejmowane są negocjacje warunków i ceny sprzedaży, a także dopełnianie formalności w banku. W końcu większość nas kupuje nieruchomości na kredyt. Co zrobić w sytuacji, gdy na zawarcie umowy końcowej trzeba jeszcze poczekać, a my chcemy podsumować ustalenia transakcyjne i zabezpieczyć się. W tym miejscu przychodzi umowa przedwstępna!
Czym jest umowa przedwstępna?
Umowa przedwstępna uregulowana jest przepisami kodeksy cywilnego, art. 389, definiując ją jako dokument, w którym jedna ze stron transakcji lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy oraz zawiera istotne postanowienia umowy ostatecznej. Podczas procesu kupna i sprzedaży nieruchomości ma ona na celu zabezpieczenie interesów obu stron, jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy własności. Od podjęcia decyzji o zakupie do momentu zakończenia transakcji zazwyczaj mija sporo czasu, umowa przedwstępna jest zabezpieczeniem dla sprzedającego i kupującego. Jest to często spotykana forma w obrocie nieruchomości, zarówno, gdy transakcja odbywa się pomiędzy osobami prywatnymi, jak i z pomocą pośrednika nieruchomości.
Co zawiera taka forma umowy?
Umowa przedwstępna jest znacznie ‘luźniejsza’ niż umowa własności, podpisywana w obecności notariusza, ale jej znaczenie jest równie istotne. W kwestii zapisów obie strony mają pełną dowolność. Zazwyczaj zawierają tam wszystkie ustalenia, na których powstanie umowa ostateczna. Jest to podsumowanie negocjacji i ustalonych warunków. Jednak, aby umowa przedwstępna była ważna musi posiadać kilka konkretnych elementów. Pośrednicy nieruchomości informują, że musimy pamiętać o danych obu stron umowy, opisie przedmiotu umowy, a także przede wszystkim cenę i warunki zapłaty za nieruchomość. Aby uniknąć niepotrzebnych sporów, warto również określić przybliżony termin zawarcia umowy ostatecznej. Jeśli zapomnimy o istotnych zapisach, może skutkować to jej unieważnieniem.
Jakie korzyści przynosi?
Jak informują pośrednicy nieruchomości, umowa przedwstępna jest niezwykle istotna z perspektywy sprzedającego, jak i kupującego. Pierwsza strona zyskuje potwierdzenie kupującego, a także termin transakcji i warunki finansowania. Pozwoli to między innymi na uniknięcie nadprogramowego podatku. Z kolei kupujący ma pewność, że jego wymarzone mieszkanie czeka na niego i załatwianie formalności ma sens. Często również bank, który udziela nam kredytu wymaga umowy przedwstępnej, aby przeanalizować warunki transakcji i mieć jej przedwstępne potwierdzenie. Jest to prototyp umowy ostatecznej, w której obie strony określają swoje interesy. Jeśli mamy jakieś wątpliwości w stosunku do jej zapisów, nie bójmy się poprosić o pomoc pośrednika nieruchomości. Lepiej zadbać o każdy szczegół na samym początku, niż później się martwić.