Zakup domu od dewelopera - z czym trzeba się liczyć?
Deweloperzy stają na wysokości zadania, oferując nowoczesne domy osobom ceniącym wygodę, komfort i możliwość zamieszkania w dogodnej lokalizacji. Potencjalni inwestorzy będą mogli także skorzystać z pobliskich terenów zielonych, które często towarzyszą nowo powstającym miejscom. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach można również skorzystać z profesjonalnego doradztwa technicznego.

Pierwsze spotkanie z deweloperem
Deweloperzy prowadzą inwestycje w różnych miejscach - w mieście, bezpośrednio graniczące z dużymi aglomeracjami miejskimi, na wsiach. Tych miejsc jest dużo.
Przygotowując się do zakupu swojego pierwszego domu od dewelopera, należy oszacować swoje możliwości finansowe. Dla wielu osób będzie to związane z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Nie obędzie się bez wizyty u doradcy kredytowego, który będzie w stanie powiedzieć na jaki zakup będzie można sobie pozwolić. Uwaga! Podana przez niego kwota nie może być w całości przeznaczona tylko na zakup nieruchomości. Trzeba uwzględnić to, że część z tych pieniędzy trzeba będzie odłożyć na wykończenie wnętrz (jeżeli dom będzie w stanie deweloperskim) oraz zakup niezbędnego wyposażenia.
Mając tą najważniejszą informację, będzie można wybrać najbardziej nęcące informacje, umawiając się z deweloperem (jego przedstawicielem) na rozmowę.
Informacje o domach
Pierwsze spotkanie na pewno będzie miało charakter reklamowy. No cóż, nie ma się co oszukiwać, ale deweloper będzie chciał swoją inwestycję przedstawić w jak najkorzystniejszym świetle. Mając jednak do czynienia z tak ogromną ilością pieniędzy (koniecznością spłaty kredytu), należy "na chłodno", nie dając się nabrać na wszystkie piękne słówka.
Koniecznością jest prospekt informacyjny. Jest to bowiem dokument, który jest potwierdzeniem tego, że dana firma ma prawo do prowadzenia prac budowlanych na danym terenie. Można tam również znaleźć szereg innych, niezbędnych informacji, jakie przydać się mogą potencjalnie zainteresowanym inwestorom:
- termin zakończenia budowy,
- plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek,
- możliwość zabezpieczenia interesów osób, jakie będą zainteresowane zakupem działek.
Umowa z deweloperem
Analiza prospektu informacyjnego na pewno trochę potrwa. Nie jest tu mowa o kilku minutach, ale zdecydowanie dłuższym okresie. To ona będzie w stanie pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie, czy to właśnie ten dom. Jeżeli inwestorzy będą na tak, powinni doprowadzić do spisania umowy przedwstępnej. Będzie to swoista forma rezerwacji danej nieruchomości. Nie można bowiem zapomnieć, że inwestorzy będą musieli teraz doprowadzić do załatwienia innych formalności, np. kredyt hipoteczny. Doradca poinformował o kwocie. Teraz trzeba będzie dopiąć wszystkie szczegóły, aby móc faktycznie doprowadzić do finalizacji transakcji.
Co jest ważne to fakt, że umowa przedwstępna nie jest jednoznaczna, jeżeli chodzi o finalny zakup domu. Można się z niej wycofać, dopóki pieniądze nie znajdą się na koncie dewelopera.
W obecnej chwili znaleźć można wiele pięknych domów, m.in. w Pępowie, Znaleźć tam można funkcjonalne rodzinne domy z garażem w parterze oraz przestronnym ogrodem.