Zakup domu z rynku pierwotnego – o tym musisz pamiętać
Wybór lokalizacji, sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego, zapoznanie się z układem pomieszczeń w budowanym obiekcie to nie wszystko – decydując się na zakup domu od dewelopera należy też przyjrzeć się dokumentom. Co trzeba sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Wybór dewelopera
Zakup domu od dewelopera to dobre rozwiązanie w przypadku osób, które z różnych powodów nie chcą lub też nie mogą zająć się wzniesieniem budynku mieszkalnego metodą gospodarczą. Nabycie nieruchomości oczywiście powinno być poprzedzone weryfikacją przedsiębiorcy wznoszącego dom. Pod koniec kwietnia 2012 roku obowiązywać zaczęła tzw. ustawa deweloperska dotycząca praw nabywcy lokalu mieszkalnego bądź domu jednorodzinnego. Wprowadzenie tych przepisów chroni prawa osób zawierających umowę z deweloperem, a tym samym sprawia, że transakcja obarczona jest znacznie mniejszym ryzykiem. I chociaż za nieruchomość płaci się jeszcze zanim budynek zostanie wzniesiony, pieniądze trafiają na rachunek powierniczy. Umowa przedwstępna musi mieć formę aktu notarialnego i zawierać treści zgodne z ustawą, ponadto deweloper zobowiązany jest do przygotowania prospektu informacyjnego, który pozwala klientowi ocenić ofertę i dokonać przemyślanego wyboru. Niezależnie od tego warto sprawdzić jakie inwestycje zostały do tej pory zrealizowane przez „naszego” dewelopera i poszukać informacji na temat samej firmy.
Plan zagospodarowania i zabudowy osiedla
Dlaczego warto sprawdzić ten dokument? Ponieważ to właśnie na jego podstawie deweloper uzyskał pozwolenie na rozpoczęcie budowy, a ponadto znaleźć można w nim wiele istotnych informacji dotyczących nie tylko jakości technicznej samego budynku, ale również tego, jak wyglądać będzie najbliższe otoczenie. Projekt zagospodarowania terenu oprócz tego umożliwi wybranie budynku na osiedlu, który będzie najbardziej komfortowy. Zwracać należy uwagę na takie kwestie, jak osiedlowe drogi, położenie ogrodów, rozmieszczenie miejscowej infrastruktury czy też układ odwodnienia terenu. Dzięki temu dowiemy się, który z budynków jest najbardziej oddalony od jezdni, obok którego z nich znajduje się zbiorcze szambo czy podziemna przepompownia ścieków, a także – czy teren wokół interesującego nas domu jest osłonięty przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów.
Zanim podpiszesz umowę…
Dla wielu osób najbardziej istotne znaczenie będzie miał wygląd ich domu, stąd też większość deweloperów umieszcza na swojej stronie internetowej wizualizacje przedstawiające jak będą prezentować się budynki po ich wzniesieniu. Można je obejrzeć np. http://rezydencjepalacowa.pl/#main. Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie trzeba też zapoznać się dokładnie z treścią umowy. Powinny w niej znaleźć się informacje dotyczące powierzchni domu, standardu wykończenia oraz rodzaju wykorzystanych do budowy materiałów. Jeśli jakiś zapis budzi nasze wątpliwości lub jest niezrozumiały, warto skorzystać z pomocy specjalisty – może to uchronić przed poważnymi problemami w przyszłości.