Zakup nowego domu – zalety i wady nieruchomości z rynku pierwotnego

2019-10-29

Kupno nowego domu to jedna z najpoważniejszych i zarazem najważniejszych życiowych decyzji, która podejmowana jest na długie lata. Z tego względu musi być ona przemyślana pod każdym możliwym kątem, aby wybór był jak najbardziej trafiony i spełniał możliwie jak najwięcej oczekiwań stawianych całej inwestycji. Dlatego warto się przyjrzeć zaletom i wadom, jakie mają domy z rynku pierwotnego.

Zakup nowego domu – zalety i wady nieruchomości z rynku pierwotnego

Wysoki standard i nowoczesna architektura

Deweloperzy dbają o wysoką jakość materiałów użytych do budowy każdego domu, aby nowi mieszkańcy byli jak najbardziej zadowoleni i czuli się jak najlepiej w swoich czterech ścianach. Atrakcyjne z zewnątrz budynki połączone z wysokim standardem wykończenia wnętrz dają poczucie luksusu i komfortu. Do takich nieruchomości można np. zaliczyć znajdujące się e warszawskim Wilanowie posiadłości, wybudowane na nowoczesnym osiedlu Rezydencje Pałacowa (http://rezydencjepalacowa.pl/). Innymi zaletami domów z rynku pierwotnego są m.in.:

  • Duża przestrzeń i jasne wnętrza – w obecnych czasach niemal standardem stały się otwarte, dobrze oświetlone przestrzenie, które nawet w przypadku pomieszczeń o mniejszych metrażach dają poczucie przestronności i komfortu. Te kwestie mają bardzo duży wpływ na dobre samopoczucie mieszkańców.
  • Niskie koszty utrzymania – jest to jedna z najważniejszych kwestii, jakie bierze się pod uwagę podczas zakupu domu. Nowoczesne budownictwo znacząco redukuje koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Są one nieporównywalnie niższe w stosunku do domów z rynku wtórnego, dzięki lepszej termoizolacji oraz zastosowaniu najnowszych technologii. Ponadto są one również bardziej ekologiczne.
  • Otoczenie sprzyjające szybkiej aklimatyzacji nowych mieszkańców – nowoczesne osiedla przyciągają mieszkańców o bardzo zbliżonych zainteresowaniach oraz podobnym profilu (młode małżeństwa, rodziny z dziećmi), dzięki czemu bardzo łatwo i szybko można nawiązać nowe znajomości z sąsiadami, a najmłodsi bez problemów znajdą adiutantów do wspólnych zabaw.

Minusy związane z zakupem domów z rynku pierwotnego

Nowe domy mają również pewne wady, które dla co poniektórych osób mogą odgrywać pewną rolę. Głównie zalicza się do nich:

  • Z góry ustalone rozwiązania – domy budowane na osiedlach przez jednego dewelopera są do siebie bliźniaczo podobne. Dotyczy to nie tylko ich wyglądu zewnętrznego, ale również całej posesji, na której się znajdują. Jednak ten czynnik może mieć również duże plusy związane z opisaną wcześniej aklimatyzacją.
  • Lokalizacja nie dla każdego – zdecydowana większość nowych osiedli domów jednorodzinnych powstaje na obrzeżach miast, co może nie do końca odpowiadać osobom, które przyzwyczajone są do życia w ścisłym centrum aglomeracji. Jednak przeprowadzając się na takie osiedle, nie trzeba rezygnować z życia miejskiego, ponieważ w bliskiej ich odległości powstają różne obiekty sportowe, kulturowe oraz rozrywkowe, które dodatkowo umilają czas wolny.
  • Konieczność wykończenia domu – ta opcja występuje głównie wtedy, gdy nieruchomość nie jest sprzedawana z opcją wykończenia pod klucz.
Artykul opublikowany: 2019-10-29 / w dziale: Nowe inwestycje