Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź swoją zdolność!

2018-06-14

Wybór dobrego kredytu hipotecznego do trudne zadanie. Można je jednak sobie ułatwić. Przed rozpoczęciem poszukiwania najlepszej oferty, powinniśmy sprawdzić swoją zdolność kredytową. Doradzamy jak zrobić to prawidłowo!

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź swoją zdolność!

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa mówi nam jaką maksymalną kwotę pożyczki jesteśmy w stanie otrzymać od banku. Bank określa na podstawie różnych parametrów, to czy spłacimy w określonym czasie zaciągnięty kredyt hipoteczny. Nasza zdolność kredytowa będzie jedną z pierwszych rzeczy, którą sprawdzi instytucja finansowa. To nie oznacza jednak, że lepiej nie sprawdzić jej samemu. Oto dlaczego.

Dlaczego warto zrobić test zdolności kredytowej?

Choć złożenie kilku wniosków kredytowych jednocześnie to jeszcze nic dziwnego, to jednak większa ich ilość może wzbudzić podejrzenia, a tych lepiej uniknąć. Dlatego wstępny test zdolności kredytowej pozwoli nam zyskać perspektywę analityka oceniającego nasz wniosek o kredyt hipoteczny. Wiedza ta pomoże nam zaoszczędzić rozczarowań i lepiej zaplanować kolejne etapy starania się o własne M.  

Kiedy znamy maksymalną kwotę kredytu o jaką możemy się starać, wiemy jaka oferta jest w naszym zasięgu i minimalizujemy możliwość odrzucenia wniosku. Poza tym, jeśli nasza zdolność kredytowa nas nie zadowala, istnieje możliwość wykorzystania tej wiedzy na naszą korzyść. Wystarczy np. wydłużyć okres kredytowania lub zwiększyć wkład własny, co w efekcie zwiększy naszą zdolność kredytową.

Jak działa kalkulator zdolności kredytowej?

Banki oceniają zdolność kredytową klienta na podstawie szeregu czynników. Także wewnętrzne procedury różnią się w każdej instytucji. To powoduje, że testy zdolności kredytowej z wykorzystaniem kalkulatorów internetowych dają nam przybliżoną wartość. Wynik takiego testu ma jednak dla nas ważne znaczenie informacyjne.

Samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej? To proste!

Zasada jest jasna. Kiedy zaczynamy myśleć o kredycie hipotecznym, same marzenia nie wystarczą. Trzeba zacząć działać. Najlepiej od zrobienia testu na zdolność kredytową - na przykład w kalkulatorze zdolności kredytowej hipoteki.net: https://hipoteki.net/test-zdolnosci-kredytowej/. Wystarczy wypełnić odpowiednie rubryki uzupełniając je m.in o wysokość naszego wynagrodzenia, przewidywany okres kredytowania czy wysokość odsetek kredytu hipotecznego. W czterech krokach otrzymujemy niezbędna informację o naszej zdolności kredytowej!

Artykul opublikowany: 2018-06-14 / w dziale: Finanse