Jaki projekt domu wybrać?

2018-07-31

Budowa domu to bardzo duże przedsięwzięcie, które nie tylko pochłania wiele pieniędzy, ale przede wszystkim czasu. Decydując się na postawienie domu, trzeba będzie podjąć wiele bardzo ważnych decyzji - między innymi należy wybrać projekt budowlany.

Jaki projekt domu wybrać?

Gotowy czy indywidualny projekt domu?

Obecnie możemy zdecydować się na projekt domu gotowy lub indywidualny. Większość osób wybiera projekt gotowy, który jest znacznie tańszą opcją. Oprócz kwestii finansowych, dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że projekt gotowy pozwala na poznanie szacunkowych kosztów budowy domu jeszcze przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Dzięki temu można oszacować swoje siły na zamiary. Kolejnym plusem jest zdecydowanie krótszy czas realizacji - projekt indywidualny wymaga przygotowania, co pochłania dość dużo czasu, także trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli mamy na głowie kredyt i chcemy zmieścić się w wyznaczonym czasie, projekt gotowy to lepsza opcja. Oczywiście wybór gotowego projektu budowlanego nie oznacza, że nie będziemy mogli dostosować go do swoich potrzeb, wraz z biurem projektowym można ustalić zmiany, taka usługa jest zazwyczaj płatna.

Dla inwestorów, którzy mają większy budżet i zależy im na oryginalnej nieruchomości, projekt indywidualny sprawdzi się lepiej. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które mają konkretny zamysł, jak ma wyglądać ich dom i chcą zrealizować swoje własne pomysły. Oczywiście należy uwzględnić także otoczenie (plan zagospodarowania terenu), dom nie może za bardzo odstawać od reszty nieruchomości, chyba że działka znajduje się na uboczu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu?

Nie jest prawdą, że na dom mogą pozwolić sobie wyłącznie osoby zamożne. Można postawić ładny, ale tani w budowie dom, który jednocześnie będzie oszczędny. Nie chodzi tutaj o oszczędzanie na materiałach budowlanych, jednak o wybór odpowiedniego projektu.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość domu. Im większa będzie nieruchomość, tym większe będziemy płacić rachunki. Obecnie dużą popularnością cieszą się domy parterowe oraz projekty z użytkowym poddaszem. Choć niektórym marzą się wielkie, otwarte przestrzenie, warto mieć na uwadze to, że w tym wypadku koszty utrzymania nieruchomości będą dużo większe. Dla rodziny 4-osobowej wystarczy powierzchnia 100 m kwadratowych. Taki dom będzie wygodny i funkcjonalny. Gdy nie mamy potrzeby posiadania większej liczby pokoi, nie planujemy powiększania rodziny, nie warto inwestować w dużą nieruchomość.

Obecnie wiele osób decydujących się na budowę domu rezygnuje z piwnicy. Podpiwniczenie nieruchomości generuje dodatkowe i całkiem niemałe koszty. Zamiast piwnicy, doskonale sprawdzi się spiżarnia, która również jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Bardzo istotną kwestią jest również wybór ogrzewania, co ma bardzo duży wpływ na przyszłe koszty utrzymania nieruchomości. Kwestię ogrzewania należy omówić już na etapie wyboru projektu. W przypadku domów do 100 m kwadratowych, warto pomyśleć o kotłowni na paliwa stałe. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także instalacja gazowa, która jednak pochłania na początku sporo pieniędzy. Ciekawym rozwiązaniem będzie również instalacja kominkowa.

Jak znaleźć tani projekt domu?

Pamiętajmy, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych biur projektowych, które cieszą się uznaniem i renomą, nawet jeżeli projekt okaże się nieco droższy od innych. Nie warto sugerować się wyłącznie ceną, gdyż w przypadku błędów w projekcie, poprawki mogą nas bardzo słono kosztować.

Budowa domu jest inwestycją bardzo dużą, wymagającą od nas podejmowania wielu poważnych decyzji, od których będzie zależeć komfort mieszkania. Jeśli nie znamy się na rzeczy, warto poczytać na temat budowy domu oraz możliwych rozwiązań, tak aby mieć pewność, że wszystko będzie jak należy. Można poprosić również o wsparcie specjalistów, którzy doradzą, jakie rozwiązania będą najbardziej optymalne w naszym przypadku.

Po przeczytaniu artykułu https://www.porady-remontowe.pl/tanie-projekty-domow/ dodatkowo dowiesz się jakie są ceny i gdzie kupić tanie projekty domów.

Artykul opublikowany: 2018-07-31 / w dziale: Budownictwo