Na czym można zaoszczędzić podczas budowy domu?

2018-07-13

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że budowa domu generuje ogromne koszty. Zanim w ogóle zdecydujemy się na jego postawienie, musimy sporządzić wyceny budowlane, by stwierdzić czy w ogóle nas na taką inwestycję stać.

Na czym można zaoszczędzić podczas budowy domu?

Dla osób niemających na co dzień do czynienia z budową może być to trudne, dlatego dobrym pomysłem jest zlecenie tego profesjonalnej firmie. Ze względu na rozmiar działań i zakupów, jakie na nas czekają, można doszukać się wielu aspektów, które pozwolą nam nieco zaoszczędzić. Będzie to szczególnie efektywne, jeśli na naszym biurku nieustannie będzie gościł kosztorys. Pierwsze cięcia kosztów możemy zastosować już podczas wyboru działki oraz projektu domu.

Niska cena działki jaką chcemy kupić, może okazać się strzałem w kolano. Oczywiście nie jest to jednoznaczne z dodatkowymi pracami przygotowawczymi pod budowę domu, jednak warto się zainteresować kosztami, jakie musimy doliczyć do zakupionej działki. W ich skład mogą wchodzić rzeczy typu budowa drogi dojazdowej, podłączenie mediów (m.in. sieci elektrycznej, kanalizacyjnej, gazowej). Trzeba również być świadomym, że jeżeli teren parceli jest obfity w górki, skarpy, doły, to do kosztów możemy od razu wliczyć również prace wyrównujące grunt, których koszt w niektórych przypadkach jest wysoki.

Gdy już kwestia zakupu działki jest za nami, możemy skupić się na wyborze projektu domu. Przede wszystkim musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Projekt domu możemy zlecić architektowi, by wykonał go dla nas indywidualnie, lub zakupić gotową propozycję katalogową. Chcąc zaoszczędzić – decydujemy się na to drugie rozwiązanie. Nie musimy się wówczas martwić o detale, które wymagałyby dodatkowych nakładów finansowych takie jak niewymiarowe okna lub drzwi. Do kwestii oczywistych należy rozmiar budynku – im mniejszy dom zechcemy wybudować, tym mniej za niego zapłacimy. Kolejną istotną rzeczą jest rozmieszczenie pomieszczeń. Możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, jeżeli wnętrza niewymagające ogrzewania zostaną umieszczone obok siebie (np. kotłownia, garaż, spiżarnia). Zostając w tematyce kosztów ocieplania budynku – ekonomicznym rozwiązaniem jest budowa kwadratowego domu parterowego lub zastępując standardowe piętro użytkowym poddaszem. Zdecydowanie największe cięcia kosztów możemy uzyskać rezygnując z piwnicy – jej budowa może pochłonąć nawet 30% kosztów całej inwestycji.

Dach również należy do jednych z droższych elementów budowy. Podobnie jak w przypadku bryły domu, najtańsze są standardowe rozwiązania pozbawione udziwnień i odchyleń. Z tego względu najwięcej zaoszczędzimy decydując się na dach płaski lub dwuspadowy. Klasyczna opcja czterospadowa również nie powinna uszczuplić naszego portfela. Jeżeli chodzi o materiały, to panuje ogólna zasada, że tańsze są pokrycia z lżejszych materiałów, takich jak blacha lub blachodachówka. Pozwoli nam to jednocześnie na wykonanie lżejszej więźby.

Artykuł przygotowany we współpracy z: profesjonalne kosztorysowanie i wyceny budowlane - Techbud.waw.pl

Artykul opublikowany: 2018-07-13 / w dziale: Budownictwo