Oryginalne i funkcjonalne – 5 przykładów nowoczesnej architektury w Polsce

2018-07-13

Wbrew pozorom współczesna architektura nie opiera się na ślepym podążaniu za modą i panującymi trendami. Nowoczesność to nie tylko oryginalny design, ale i udoskonalone rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe. W poniższych przykładach widać zróżnicowanie i wyjątkowość projektów.

Oryginalne i funkcjonalne – 5 przykładów nowoczesnej architektury w Polsce

Budynki, które wzbudzają zainteresowanie

Nowoczesność w projektach architektonicznych wyraża się najczęściej w przeszkleniach oraz zderzeniu minimalizmu z ciekawą bryłą. Inwestorzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, proponując im także budynki odwołujące się do ich osobistych upodobań i stylu życia.

Z drugiej strony, współczesne realizacje niejednokrotnie spotykają się z krytyką ze strony osób, które postrzegają je jako zimne i mało przyjazne dla otoczenia. Chociaż trudno polemizować z tymi stanowiskami, bo to rzecz gustu, to jednak nowoczesność w architekturze zasługuje na zauważanie. 

Poniżej wybrane polskie domy, które zasługują na uwagę.

Po więcej informacji zapraszamy na: dom-bud.pl

../media/art/60/1a.jpg

1. Ekologiczny dom w Dzikowcu

Budynek przyciąga uwagę efektywnym wyglądem i malowniczą scenerią, w której się znajduje. Przemyślany projekt architektoniczny wyróżnia się funkcjonalnością, kształtem  i wyjściem naprzeciw potrzebom ekologii.

2. Okrągły dom w Pszczynie

Budynek swoim kształtem przypomina ścięty pień drzewa. Taka konstrukcja sprawia, że dom doskonale adaptuje się do każdego rodzaju działki. Budynek spełnia wymagania stawiane domom pasywnym, a do jego wykonania wykorzystane zostały naturalne materiały.

3. Edge House w Krakowie

W Krakowie można znaleźć wiele przykładów niesztampowych domów. Do jednych z nich należy Edge House, którego już sama lokalizacja wzbudza zainteresowanie, ponieważ dom znajduje się na krawędzi urwiska, będącego pozostałością po kamieniołomie.

W bliskiej odległości od Edge House znajdują się inne ciekawe krakowskie domy, takie jak: Lodowy Dom i nietuzinkowej konstrukcji GG Dom.

4. Living-Garden House w Izbicy

Intencją pomysłodawców było zaprojektowanie domu, który idealnie współgrałby z otaczającą go naturą. Otwarcie na ogród sprawia, że mieszkańcy mają bliski kontakt z przyrodą.

5. Pływający dom w Bydgoszczy

Niezwykle nowoczesny i oryginalny projekt przykuwa uwagę i jest alternatywą do tradycyjnych propozycji.  Dom na wodzie to na pewno odważna decyzja, która nie jest dla każdego. Pokazuje jednak nieograniczone możliwości architektoniczne i odmienny standard życia.

Profesjonalni specjaliści projektujący domy potrafią łączyć nowoczesny design z funkcjonalnością. Takie podejście sprawia, że projekty polskich architektów cieszą się pochlebną opinią międzynarodową i są laureatami wielu prestiżowych nagród.

Artykul opublikowany: 2018-07-13 / w dziale: Porady